Jakie ogrzewanie mieszkania jest najtańsze? Najlepsze sposoby na tanie grzanie

Po horrendalnych podwyżkach cen węgla, gazu i energii elektrycznej wiele osób zastanawia się, jak obniżyć koszty ogrzewania mieszkań, które już obecnie pochłaniają znaczną część budżetów domowych. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w bloku? Jakie ogrzewanie mieszkania jest najtańsze? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania, których wspólnym mianownikiem są sposoby na tanie ogrzewanie mieszkania.

Sezon grzewczy w pełni, a końca kryzysu energetycznego nie widać. Właściciele domów i mieszkań szukają sposobów na tanie ogrzewanie pomieszczeń. W najlepszej sytuacji są osoby, które korzystają z ogrzewania z elektrociepłowni, które dostarczane jest przez sieć miejską.

Ile kosztuje ogrzewanie mieszkania?

Koszt ogrzewania mieszkania w bloku zależy od:

  • wydajności systemu grzewczego,
  • izolacji termicznej budynku (rachunek za ogrzewanie nieocieplonego lub źle ocieplonego lokalu mieszkalnego będzie automatycznie wyższy),
  • jakości okien,
  • właściwej regulacji okien zgodnej z porą roku (tryb zimowy/letni),
  • odpowiedniego przepływu powietrza między wnętrzami,
  • powierzchni mieszkania (im większy metraż, tym wyższe rachunki za ogrzewanie).

Ponad połowa Polaków, która ogrzewa mieszkania ciepłem systemowym, przegrzewa je, ustawiając zbyt wysoką temperaturę na kaloryferze. Według zaleceń Polskiej Izby Ciepłownictwa jeśli obniżymy temperaturę o 1 stopień, na rachunkach możemy zaoszczędzić aż 7 procent. Np. jeśli mamy 3-pokojowe mieszkanie w bloku, to za ogrzewanie i ciepłą wodę płacimy około 350 zł. Jeżeli uda nam się obniżyć temperaturę w pomieszczeniach tylko o jeden stopień, to miesięcznie zaoszczędzimy 40 zł. W tej sytuacji rocznie opłaty za ogrzewanie będą niższe nawet o 500 zł.

Grzejniki z podzielniki ciepła – jak oszczędzać?

Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli na tanie ogrzewanie mieszkania w bloku, jest zainstalowanie lub wymiana podzielnika. Urządzenia te pozwalają określić rzeczywiste zużycie energii cieplnej przez konkretnego lokatora. Stare podzielniki mogą pokazywać błędne pomiary i tym samym zawyżać rachunki.

Właściciele mieszkań zastanawiają się, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w bloku przy podzielnikach ciepła. Przede wszystkim trzeba korzystać z możliwości swobodnego regulowania mocy grzania (zwykle od 0 do 5). Gdy wychodzisz z domu na cały dzień, najlepszym rozwiązaniem będzie wyłączenie kaloryfera, a uruchomienie go po powrocie. W żadnym wypadku nie wietrz pomieszczenia przy podkręconym grzejniku.

Przy otwartym oknie podzielniki ciepła odczytują temperaturę jako znacznie niższą (ze względu na zimne powietrze z zewnątrz) i zwiększają moc grzania, generując ponadnormatywne koszty ogrzewania. Bardzo ważne jest niezastawianie grzejnika ciężkimi meblami. Ogrzewanie pomieszczenia jest wtedy utrudnione, gdyż kaloryfer nie może emitować ciepła całą swoją powierzchnią.

Dopłaty do ogrzewania mieszkań

Właściciele mieszkań, gdzie nie ma centralnego ogrzewania mogą starać się o dofinansowanie. Dopłata do ogrzewania mieszkania w bloku przysługuje gospodarstwom domowym, w którym głównym źródłem ogrzewania jest:

  • kocioł na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy (z wyłączeniem drewna kawałkowego) – 3000 zł
  • kocioł olejowy – 2000 zł
  • kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy zasilane drewnem kawałkowym – 1000 zł
  • kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG – 500 zł

Dopłata do ogrzewania jest przyznawana w formie jednorazowego świadczenia. Kwota zostanie przelana bezpośrednio na konto wnioskodawcy lub będzie można ją odebrać w kasie urzędu gminy. Przy wnioskowaniu o dopłatę do ogrzewania nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe gospodarstwa domowego.

Jakie ogrzewanie mieszkania jest najtańsze?

Są różne rodzaje ogrzewania mieszkania. Dobrą alternatywą dla ciepła sieciowego jest ogrzewanie gazowe w mieszkaniu. Decydując się na nie, musimy zdecydować: gaz ziemny czy płynny (propan-butan). Oba paliwa różnią się cenowo. Tańszy w eksploatacji jest gaz ziemny, choć koszty instalacyjne i przyłączenia do sieci mogą wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Najlepiej zdecydować się na kocioł kondensacyjny, czyli taki, który wykorzysta ciepło w wyniku kondensacji pary wodnej w ciecz.

Dużo kosztowniejsze jest ogrzewanie elektryczne mieszkania, które wykorzystuje grzejniki elektryczne, ale często jest też łączone z ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu. Ze względu na wysokie koszty związane z eksploatacją prądu w wielu przypadkach ogrzewanie elektryczne jest traktowane jako metoda dogrzania, a nie główne źródło ciepła. Koszty ogrzewania znacznie spadną, gdy korzystamy z pompy ciepła. Problem są wysokie koszty tych urządzeń.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w bloku?

Jest co najmniej kilka zasad, którymi należy się kierować, aby zapewnić w naszym mieszkaniu energooszczędne ogrzewanie. Przede wszystkim należy uszczelnić okna i drzwi. Wietrz krótko i intensywnie, dzięki czemu szybko wymienisz dużą ilość powietrza, nie wychładzając pomieszczenia. Gdy świeci słońce, odsłoń całkowicie swoje okna, a zasłaniaj na noc.

Za kaloryferem na ścianie oraz na parapecie ponad grzejnikiem zamontuj ekran ze styropianu połączonego z folią aluminiową. Specjalna mata odbija nawet 90 proc. promieniowania cieplnego kaloryfera, które w innym wypadku ogrzewa ścianę za nim. Zamiast ogrzewać całe mieszkanie wystarczy, że włączysz kaloryfer tylko w pomieszczeniu, gdzie przebywasz i zamkniesz drzwi. Ciepło będzie się skuteczniej utrzymywać, nie mieszając się z zimniejszym powietrzem z innych pokoi. Oszczędności sięgają nawet do 10 proc.

Gdy zastanawiasz się, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania pamiętaj, aby obniżyć temperaturę w nocy. Komfort snu jest większy, gdy panuje niższa temperatura. Optymalny zakres wynosi 17-22 st. C, w nocy powinno być chłodniej. Na klatce schodowej kontroluj ogrzewanie części wspólnych. Grzejniki nie powinny być włączone do maksymalnej wartości – wystarczy, by było ciepło.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button