Popularne

Antresola – prosty sposób na dodatkową przestrzeń w mieszkaniu

Antresola to niezwykle praktyczne i estetyczne rozwiązanie, które umożliwia uzyskanie dodatkowej przestrzeni w mieszkaniu. Sprawdza się w wysokich pomieszczeniach, pozwalając na wygospodarowanie miejsca pod sypialnię, gabinet czy biblioteczkę. Można zaplanować ją już na etapie budowy domu; nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zamontować ją w użytkowanym wolnostojącym budynku jednorodzinnym lub mieszkaniu. Dzięki możliwości łatwej aranżacji i zastosowaniu różnorodnych materiałów, takie półpiętro będzie pasować do każdego stylu wykończenia, oferując nierzadko bardzo cenną przestrzeń. Czym powinna charakteryzować się wygodna antresola oraz jak najlepiej ją wykorzystać?

Jak zbudowana jest antresola?

Pierwsze antresole były stosowane już wiele lat temu, pełniąc funkcję dodatkowej sypialni dla dzieci lub dorosłych. Często spotykano je w starym budownictwie, w którym sufity znajdowały się na znacznych wysokościach. Współczesne dodatkowe piętra mają różnorodne przeznaczenie – od miejsca do spania, przez uzupełniającą przestrzeń do dziecięcych zabaw, aż po biblioteczkę czy gabinet. Starannie zaprojektowane i wykonane stanowią ozdobę każdego pomieszczenia, zwiększając jego metraż i podnosząc funkcjonalność.

Jeżeli planujemy budowę antresoli jeszcze na etapie przygotowywania projektu domu, najczęściej będzie ona wykonana ze zbrojonego betonu, przymocowanego do nośnych ścian budynku. Znacznie częściej inwestorzy decydują się na zainstalowanie półpiętra w już istniejących wnętrzach. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się stosunkowo lekka konstrukcja, która będzie łatwa w montażu. Zazwyczaj będzie ona sporządzona z drewna lub metalu – zależnie od przewidywanego obciążenia i stylu wnętrz. Oprócz podstawowych elementów będących stelażem, większe możliwości wyboru stwarza nam podłoga pięterka i jego balustrada. Najlepiej sprawdzą się tu lekkie panele lub płyty MDF na posadzce oraz drewniane deski, hartowane szkło lub pełne płyty kartonowo-gipsowe, zabezpieczające przez spadnięciem z wysokości. Nie zapominajmy także o schodach, które umożliwią wygodne korzystanie z pięterka, podkreślając styl całej aranżacji.

prosta antresola nad salonem

Zalety antresoli

Antresola to dodatkowa przestrzeń o dowolnym przeznaczeniu, która jest niezwykle przydatna zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach o wysokim suficie, często spotykanych w loftach i kamienicach. Zazwyczaj jest ona zlokalizowana w salonie lub kuchni, zapewniając  ciekawą perspektywę widokową, a jednocześnie będąc nietuzinkowym elementem architektury wnętrza. Dzięki otwartej przestrzeni świetnie wpisuje się w modną filozofię open space, ułatwiając komunikację z pozostałymi domownikami, a zarazem umożliwiając wydzielenie osłoniętego, prywatnego kącika. Z uwagi na fakt, iż ciepłe powietrze unosi się do góry, najczęściej nie wymaga ona zastosowania dodatkowego ogrzewania. Wersje o lekkiej, drewnianej konstrukcji nie obciążają zanadto sąsiednich ścian sprawiając, że może być ona zamontowana niemal w każdym mieszkaniu.

Wady antresoli

Decydując się na wykonanie antresoli w swoim mieszkaniu, powinniśmy wziąć pod uwagę również pewne wady tego rozwiązania. Jakie negatywne cechy wykazuje takie dodatkowe pięterko? Bardzo często jest ono niewielkich rozmiarów, przez co nie zapewnia dużej ilości ponadprogramowej przestrzeni. Wersje o nieznacznej wysokości mogą być także niewygodne w codziennej eksploatacji, stąd najlepiej wykonywać je w mieszkaniach, w których sufit znajduje się przynajmniej 4 metry powyżej poziomu podłogi. Ponadto nigdy nie zapewnią one takiej intymności, jak całkowicie odrębne pomieszczenie – będą docierać tutaj hałasy, zapachy i światło, które mogą negatywnie wpływać na komfort wypoczynku czy możliwość skupienia. Mimo wszystko w wyjątkowo małych lokalach są one niebanalną i niezwykle cenną możliwością powiększenia mieszkalno-użytkowego obszaru.

Jaką wysokość powinna mieć wygodna antresola?

Antresola to rozwiązanie dedykowane do mieszkań, w których sufit znajduje się na wysokości przynajmniej 3 metrów od poziomu podłogi. W takim przypadku możliwe będzie wydzielenie niewysokiej półki, dedykowanej raczej dla nocnego wypoczynku. Zmieści się na niej materac do spania, na który zabrakło miejsca na niższych kondygnacjach, a do którego dotrzemy z pochyloną postawą. Znacznie większe możliwości aranżacyjne uzyskamy w mieszkaniach wysokich na co najmniej 4 metry. Będziemy mogli wygospodarować w nich pełnowartościowe półpiętro, które umożliwi wygodne, wyprostowane przemieszczanie się po obu kondygnacjach. Warto tak zaplanować posiadaną przestrzeń, by wysokość dolnego obszaru wynosiła przynajmniej 2,2 m. Dzięki temu korzystanie z tej części mieszkania nie będzie utrudnione przez konstrukcję pięterka.

wisząca antresola

Rodzaje wejść na antresolę

Niezależnie od jej wysokości i wielkości, antresola nie istniałaby bez odpowiedniego wejścia. Powinno być ono wygodne i bezpieczne, a jego rodzaj dopasowany do częstotliwości użytkowania dodatkowego pięterka. Jakie rodzaje wejść możemy zastosować?

  • Jeżeli przestrzeń będzie przeznaczona jedynie do spania, w zupełności wystarczy stabilna drabinka, którą będziemy pokonywać raptem dwukrotnie w ciągu doby.
  • W momencie, gdy na podwyższeniu planujemy gabinet, biblioteczkę czy teren zabaw dla dzieci, warto zadbać o bardziej rozbudowane schody. Jeśli w dolnej części mieszkania jest niewiele miejsca, można zastosować tu okrągłe, kręcone modele lub wersję kaczą, o stromych, naprzemienne wycinanych stopniach.
  • W najlepszej sytuacji znajdują się właściciele dużych lokali, w których można z powodzeniem zastosować pełnowymiarowe, proste schody prowadzące na półpiętro.
wejście na antresolę
wejście na antresolę

Niezależnie, na który model się zdecydujemy, wskazane, by posiadał on mocną poręcz, ułatwiającą wejście na wyższe pięterko. Jeśli w naszym mieszkaniu nieustannie brakuje miejsca i dodatkowych schowków, przestrzeń pod schodami lub drabinką można zagospodarować szafeczką, biurkiem czy fotelem do czytania.

Wykonanie antresoli – o czym warto pamiętać?

W przypadku skomplikowanego kształtu mieszkania bądź wymagającej konstrukcji półpiętra, jego zaplanowanie warto powierzyć architektowi, natomiast wykonanie – specjalistycznej firmie. Jeśli nie brak nam zdolności manualnych i mamy pewną wiedzę techniczną, nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie wymyślić i zamontować antresolę w swoim domu.

Przystępując do jej projektu warto wziąć pod uwagę wielkość i kształt pomieszczenia, a także miejsce niezbędne na drabinkę lub schody. Materiał na konstrukcję powinien być solidny i dobrany do stylu wnętrza. Jeśli dodatkowe pięterko będzie przeznaczone pod sypialnię, wystarczające będą deski i kantówki z dębu, buku lub jesionu, pozbawione sęków, o odpowiedniej klasie wytrzymałości. W momencie, gdy będzie ono intensywniej użytkowane, warto rozważyć wykonanie stelażu z mocnego metalu lub żelbetu. Bez względu na rodzaj zastosowanego materiału, powinien być on przymocowany do ścian nośnych pozbawionych widocznych pęknięć czy ubytków. Ich dobry stan techniczny będzie gwarancją stabilności stelaża i bezpieczeństwa korzystania z dodatkowej przestrzeni pod sufitem. Po zamocowaniu podłogi pamiętajmy o barierkach – są one szczególnie ważne, jeśli z antresoli mają korzystać dzieci. Rozważmy także kwestię oświetlenia oraz zagospodarowania przestrzeni pod konstrukcją, która idealnie nadaje się na kącik telewizyjny, domowe biuro czy miejsce na obszerną garderobę.

Wykańczając drewniane i metalowe elementy, warto postawić na jasne, naturalne barwy. Ciemna, masywna konstrukcja będzie działać przytłaczająco na resztę mieszkania, niosąc więcej szkody niż pożytku z dodatkowej przestrzeni. Jeśli planowane piętro ma być stosunkowo obszerne, warto przemyśleć zastosowanie dodatkowych podpór, które mogą stać się ciekawym elementem dekoracyjnym we wnętrzu. Wprawny majsterkowicz wykona z nich także dodatkowe półki, na których zmieszczą się ulubione książki i bibeloty.

antresola dodatkowa przestrzeń

Budowa antresoli krok po kroku

Naszym pierwszym krokiem przy budowie antresoli powinno być stworzenie jej projektu. Dokładne rozrysowanie poszczególnych elementów ułatwi zamawianie potrzebnych materiałów oraz pomoże lepiej zaplanować kolejne prace. Na tym etapie warto także przemyśleć doprowadzenie elektryki na piętro – będzie ona przydatna zarówno do lampki nocnej w sypialni, jak i do podłączenia komputera w domowym gabinecie.

Jeśli przygotowaliśmy zestawienie niezbędnych desek i kantówek, możemy zamówić je w sklepie budowlanym bądź w stolarni. Gdy zostaną one dostarczone do naszego mieszkania, rozpoczniemy wiercenie otworów pod belki podtrzymujące konstrukcję. Po zamocowaniu kotew rozporowych lub chemicznych możemy przykręcić kantówki. Następnie przymocujemy do nich deski, pełniące rolę podłogi naszego półpiętra. Gdy cała konstrukcja będzie gotowa, do jej brzegu przymocujemy drabinkę bądź wybrane schody. Po tym etapie możemy przystąpić już dekorowania nowo uzyskanej przestrzeni.

Jak można wykorzystać antresolę?

Antresola jest miejscem, które można wykorzystać na wiele różnorodnych sposobów. Decydujące znaczenie pod kątem jej przeznaczenia ma tutaj wysokość oraz wielkość dodatkowej strefy. Jeśli nasze pięterko jest raczej niewysokie, będzie odpowiednie na sypialnię lub obszar zabaw dla dzieci. W momencie, gdy jego wysokość sięga dwóch metrów, z powodzeniem można urządzić w nim biblioteczkę, gabinet czy dodatkowy kącik do wypoczynku. Niezależnie od jego przeznaczenia pamiętajmy, by utrzymać spójny styl na górze i dole głównego pomieszczenia, w którym znajduje się antresola. Warto zastosować zbliżoną kolorystykę i elementy dekoracyjne, które sprawią, że będzie ona dodatkową ozdobą mieszkania, nie rzucając się zanadto w oczy. Jak stworzyć wygodną i funkcjonalną przestrzeń na półpiętrze?

Sypialnia na antresoli

Najczęstszym przeznaczeniem antresoli jest zorganizowanie miejsca do spania. To rozwiązanie pozwala zwiększyć i lepiej wykorzystać pozostałą część mieszkania, a zarazem uzyskać praktyczną i komfortową sypialnię, ukrytą przed wzrokiem domowników i gości. Jeżeli ma ona służyć jedynie do snu wystarczy, by miała wysokość 120cm. Umożliwi to przyjęcie pozycji siedzącej oraz dotarcie do łóżka. Warto jednak zadbać wtedy o solidną wentylację, gdyż na tak niskim piętrze może być nam zbyt duszno. Aby maksymalnie spożytkować tak niewielką przestrzeń, warto zrezygnować z ramy i stelaża łóżka, kładąc wygodny, sprężynowy materac bezpośrednio na podłodze pięterka. W sytuacji, gdy nasza antresola jest wyższa, możemy ustawić na niej pełnowymiarowe łoże zarówno dla dziecka, jak i dwójki dorosłych osób. Jeśli chcemy zapewnić sobie większą prywatność, rozważmy zamocowanie zasuwanych na noc grubych kotar lub materiałowych rolet, które oddzielą piętro od reszty pomieszczenia.

łózko na antresoli
łózko na antresoli

Półpiętro w roli biblioteki

Na każdej antresoli z powodzeniem zmieścimy także bibliotekę połączoną z czytelnią. Ściany dodatkowego piętra są wręcz stworzone pod regały z książkami, przed którymi ustawimy wygodny fotel z podnóżkiem i stoliczek na kawę. Biblioteka na takim podwyższeniu zapewni nam odpowiedni poziom prywatności i spokoju, niezbędny do lektury książki. Jednocześnie spoglądając z góry na resztę mieszkania będziemy mogli bez trudu dopilnować bawiących się dzieci, nie tracąc z nimi kontaktu. Jeżeli planowane półpiętro będzie dość delikatnej konstrukcji, a tym samym niewielkiej nośności, dobrym pomysłem jest przygotowanie półek na książki na parterze, a na górze – jedynie komfortowego miejsca do czytania. W momencie, gdy główne pomieszczenie jest dość duże, warto wziąć pod uwagę wykonanie biblioteki w formie galerii, okalającej pokój z dwóch, trzech, a nawet czterech stron. To rozwiązanie niezwykle efektowne, które wymaga jednak solidnej konstrukcji, a jednocześnie posiadania dużej ilości książek, które zapełnią liczne półki regałów.

biblioteka na antresoli

Gabinet na pięterku

Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie na antresoli gabinetu, pełniącego funkcję domowego biura. Pomimo niewielkiej przestrzeni pięterka, bez problemu zmieścimy tu biurko z komputerem, wygodny fotel i szafkę na dokumenty. Podwyższenie nad salonem pozwoli na wygospodarowanie komfortowego, wydzielonego miejsca pracy, które zarazem umożliwi sprawowanie opieki nad dziećmi bawiącymi się na parterze. Dobrym pomysłem będzie oddzielenie go od reszty mieszkania ażurowym regałem, który sprawdzi się jako półka na podręczne przedmioty, a zarazem będzie przepuszczał dzienne światło i zapewniał niezbędny widok z góry. Jeśli planujemy postawić tutaj biurko z komputerem, drukarkę czy inne urządzenia, pamiętajmy także o przygotowaniu odpowiednio rozbudowanej instalacji elektrycznej.

gabinet na antresoli
Źródło: Architectural Digest

Pokój zabaw dla dzieci dla antresoli

Antresola to wręcz wymarzone miejsce dla najmłodszych domowników. Dodatkowe piętro w ich pokoju umożliwia stworzenie nietuzinkowego obszaru do zabawy, pod którym z powodzeniem zmieści się dziecięce łóżko lub biurko. Jeśli jest ono dedykowane dla energicznych kilkulatków, należy wyposażyć je w solidną balustradę, która ochroni przed upadkiem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by drabinkę lub schody zastąpić sznurem do wspinania się, a z drugiej strony półpiętra umieścić strażacką rurę, a nawet plastikową zjeżdżalnię. Dzięki temu dzieci zyskają we własnym pokoju wyjątkowy plac zabaw, który zapewni im wielogodzinną rozrywkę nawet w deszczowe dni.

antresola dla dzieci

sypialnia dla dzieci na antresoli
sypialnia dla dzieci na antresoli

Jak oświetlić antresolę?

Urządzając antresolę warto zadbać, by miała ona dostęp do światła dziennego. Niezależnie, czy zorganizujemy na niej sypialnię, czy też gabinet, naturalne oświetlenie pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie, poprawiając nastrój. Oprócz tego na każdym pięterku powinniśmy zaplanować przynajmniej jedną lampę. Jak najlepiej oświetlić dodatkową przestrzeń pod sufitem?

Jeśli na górze znajduje się sypialnia, wystarczający będzie niewielki kinkiet zamocowany nad łóżkiem bądź boczna lampka, ustawiona na szafce nocnej. Umożliwią one wygodne ułożenie się do snu, jednocześnie nie męcząc naszych oczu. W momencie, gdy na piętrze zaplanowaliśmy biblioteczkę, warto zastosować stabilną lampę stojącą, zlokalizowaną w pobliżu fotela do czytania. Skutecznie oświetli strony książki, jednocześnie gwarantując sprzyjający relaksowi nastrój. Jeżeli dodatkowe piętro jest przeznaczone na gabinet, niezbędna będzie lampa biurkowa lub ścienna o dość dużej mocy, która zapewni optymalne oświetlenie miejsca do pracy.

Na podwyższeniu warto unikać długich, wiszących modeli lamp. Ze względu na niewielką wysokość piętra zaburzą one jego proporcje, a konieczność ich omijania znacząco ograniczy funkcjonalność przestrzeni. Jeśli jesteśmy zdecydowani na oświetlenie sufitowe, wybierzmy raczej plafon lub kinkiet, które nie będą przeszkadzać w codziennym użytkowaniu antresoli. Do miejsc przeznaczonych do relaksu dobrze będzie wybierać lampy rozpraszające światło, natomiast w domowym biurze – modele o punktowym charakterze.

Antresola to ciekawe i praktyczne rozwiązanie, które pozwala na łatwe uzyskanie dodatkowej przestrzeni. Jest ono dedykowane zarówno do małych mieszkań, w których liczy się każdy wolny centymetr, jak i do większych domów, w których chcemy wygospodarować nietuzinkowe miejsce pod biblioteczkę lub sypialnię. Aby takie piętro było funkcjonalne i bezpieczne, powinno mieć minimalną wysokość wynoszącą około 2 metry, solidną konstrukcję i barierki oraz odpowiednie oświetlenie. Niezależnie od jego przeznaczenia, zapewni ono dobry kontakt z pozostałymi domownikami, a zarazem prywatność sprzyjającą relaksowi lub skupieniu w miejscu pracy.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button