Osłona na kaloryfery – zbędny wydatek czy konieczna metamorfoza?

Osłona na kaloryfer jest prostym i jednocześnie doskonałym sposobem na poprawę wyglądu i wystroju każdego pomieszczenia. Osłony są tanie, pełnią funkcję nie tylko estetyczną, ale są również praktyczną zabudową. W połączeniu z parapetem mogą stanowić swego rodzaju mebel, ale jednocześnie mogą być dekoracją. Jak zabudowywać kaloryfer i jakie osłony sprawdzą się najlepiej?

W prywatnych domach i mieszkaniach, oraz wszędzie gdzie liczy się styl i design, odsłonięty kaloryfer stanowi problem. Grzejniki najczęściej są mało estetyczne. Oczywiście nie mówimy o przypadku, kiedy mamy zamontowane grzejniki dekoracyjne. One same w sobie stanowią ozdobę. Jednak w zdecydowanej większości przypadków, widok grzejnika nie jest tym co chcielibyśmy oglądać codziennie.

Wykonanie i montaż osłony na kaloryfer nie wymaga od nas dużej pracy. Nie zrujnuje to również naszego portfela. Jesteśmy nawet zdania, że jest to jedna z tańszych form szybkiej metamorfozy oraz poprawy wyglądu każdego wnętrza. A zatem zaczynamy od tego, jaką chcemy mieć osłonę na kaloryfery.

osłona na kaloryfer

Rodzaje osłon na kaloryfery

Gotowe osłony na kaloryfery – ten rodzaj osłon jest najprostszym rozwiązaniem. Na rynku są dostępne gotowe osłony, z gotowymi wzorami, które najczęściej wystarczy lekko przyciąć, aby dopasować do naszego kaloryfera. Jest to rozwiązanie droższe oraz mamy ograniczone możliwości

Ręcznie wykonane osłony na kaloryfery – Pomysł ręcznego wykonania osłony może być ciekawym rozwiązaniem, jeśli chcemy mieć coś wyjątkowego, idealnie dopasowanego do naszego wnętrza oraz dopasowanego na wymiar. Ponieważ osłony na kaloryfer muszą być ażurowe, aby przepuszczały ciepło, do zrealizowania własnej osłony będzie trzeba czasu, narzędzi oraz pracy. Można wycinać własne wzory albo przygotować ramę i szczebelki. Po złożeniu osłony będzie konieczność pomalowania jej na dowolny wybrany przez nas kolor.

Wady i zalety osłon na kaloryfer

Osłony na kaloryfer, zwane inaczej maskownicami, możemy wykonać z kilku typów materiałów. Najczęściej będą to drewniane deski, ale równie dobrze sprawdzą się siatki a nawet szkło. To z jakiego materiału wykonamy osłonę, zależy od naszej wyobraźni. Projektując własną maskownicę, należy przede wszystkim pamiętać, że nie możemy zakłócić obiegu powietrza. Grzejniki pełnią w mieszkaniach bardzo ważną rolę i ogrzanie domu znacząco poprawia komfort jego użytkowania. Należy również pamiętać o zaworach termostatycznych zamontowanych w niektórych kaloryferach. Jeśli za dużo ciepła zgromadzi się wewnątrz osłony, grzejniki mogą działać nieprawidłowo poprzez samoczynne przymykanie zaworów.

Wybór odpowiedniej osłony na kaloryfery

Decydując się na zabudowanie grzejnika, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę takie aspekty jak odległość grzejnika od ścian prostopadłych. W wielu sytuacjach korzystne będzie utworzenie zabudowy od ściany do ściany. W wolnej przestrzeni można wykonać dodatkowe szafki lub półki. Ciekawy rozwiązaniem jest pociągnięcie parapetu również na całą długość zabudowy. W ten sposób otrzymamy spójny mebel oraz blat na dodatki dekoracyjne.

Kolejną rzeczy do rozważenia przy wyborze osłony na kaloryfer jest jej kolor. Możemy dopasować się do wystroju wnętrza, jak również do firan i zasłon. Można pomalować maskownice na kolor ściany znajdującej się ponad naszą zabudową.

Wzór osłony na kaloryfer

Nie mniej ważne od rozmiary, stylu i kolory maskownicy, jest jej wzór. Musi być to maskownica ażurowa, ale wybór stylu zależy od nas. Mogą to być tradycyjne listewki pionowe, poziome lub poprzeczne. Mogą to również być symetryczne otwory. Do bardziej odważnego wnętrza można wybrać również ciekawy wzór. Przykładowe inspiracje zamieszczamy w poniższej galerii.

osłona na kaloryfer z półkami
Osłona na kaloryfery – zbędny wydatek czy konieczna metamorfoza? 1
Osłona na kaloryfery – zbędny wydatek czy konieczna metamorfoza? 2
Osłona na kaloryfery – zbędny wydatek czy konieczna metamorfoza? 3
Inspiring heater cover in bright attic bedroom interior
Osłona na kaloryfery – zbędny wydatek czy konieczna metamorfoza? 4
Osłona na kaloryfery – zbędny wydatek czy konieczna metamorfoza? 5
Osłona na kaloryfery – zbędny wydatek czy konieczna metamorfoza? 6

    Przede wszystkim estetyka?

    Myśląc o zabudowie grzejnika należy pamiętać, że będzie ona stanowiła element dekoracyjny i praktyczny. Najczęściej będzie to element pozostający bez większych zmian przez lata. Wykonanie estetycznej osłony będzie gwarancją udanej metamorfozy każdego wnętrza.

    Redakcja

    DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

    Powiązane artykuły

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Back to top button