Słysząc „pokój dla dziewczynki”, macie zapewne wizję cukierkowo różowego pomieszczenia pełnego słodkich pluszowych zabawek. Nie jest to ani prawdziwe, ani praktyczne. Kolor różowy sam w sobie nie jest zły, natomiast przesada w jego stosowaniu może doprowadzić do tego, że dziecko nie będzie chciało w nim przebywać.
Pokój dla dziecka powinien być miejscem pełnym inspiracji, pozwalającym na swobodny rozwój wyobraźni. W pokoju dziewczynki musi panować przyjazna i wyjątkowa atmosfera. To w tym pokoju wasza córka będzie tworzyć niesamowite historie. To w tym pokoju będziecie jej czytać bajki na dobranoc. Pokoik dla dziewczynki będzie „rósł” i zmieniał się wraz ze wzrostem i zmianą potrzeb naszego dziecka.
Pokój dziecka musi łączyć w sobie wiele funkcji. Nie może to być jedno z wielu pomieszczeń w domu, do którego wsypano zabawki. Jeżeli oczekujesz na nowego domownika lub córka męczy cię o zmiany w swoim pokoju, przeczytaj poniższy artykuł. Pokazujemy w nim, jak pogodzić potrzeby rosnącego dziecka, które zmieniają wraz z nim.
Należy pamiętać, że pokój dla dziewczynki pełni jednocześnie wiele ról. Jest pokojem zabaw, sypialnią, miejscem do nauki oraz miejscem spotkań z przyjaciółmi. Poniższe pomysły pokazują jak połączyć ze sobą te wszystkie role w spójną całość.
Spis treści
- Cechy wspólne dla pokoju dziewczynki i chłopca.
- Kolory ścian w pokoju dla dziewczynek
- Wybór łóżka dla dziewczynki, bo sen jest najważniejszy.
- Przede wszystkim funkcjonalność.
- I stała się jasność, czyli oświetlenie pokoju dla dziewczynki.
- Zorganizowany pokój – naucz dziecko porządku.
- Pokój dla dziecka – nie zapominajmy o miejscu do zabawy.
- Pokoik dla dziewczynki na poddaszu
- Rozwijanie pasji dziecka
- Pokój dopasowany odpowiednio do wieku dziewczynki
- Miejsce do nauki w pokoju dla dziewczynki
- Spraw, aby dodatki nadały klimatu pokojowi dla dziewczynki.
Cechy wspólne dla pokoju dziewczynki i chłopca.
Pokój przygotowywany dla dziewczynki będzie różnił się od pokoju dla chłopca. Oczywiście nie tym, że w pokoju dziewczynki będzie stado jednorożców, a pokój dla chłopca skryje się pod wojskową siatką maskującą. Obydwa te pokoje będą miały pewne cech wspólne. Najważniejszym elementem będzie łóżko. Musi być ono wygodne, a jego kształt i dodatki wybierzmy wraz z dzieckiem. Bardzo ważne będzie wyznaczenie miejsca do nauki, które powinno być stałe, aby dziecko mogło utrzymać w nim porządek. Do utrzymania porządku w całym pokoju, należy zapewnić dziecku odpowiednią ilość szafek i półek na książki, zabawki i ubrania.
Zaczynamy, więc tworzyć, to najwspanialsze miejsce w naszym domu, czyli pokój dla dziewczynki. Tak, aby jego funkcjonalność nie zaburzała jego charakteru i przeznaczenia. Baza to podstawa. Stwórzmy pokój dla dziewczynki, która posłuży kilka lat.
Kolory ścian w pokoju dla dziewczynek
Dziecięce pokoje zwykle są kolorowe. Jednak, kiedy chcemy, aby pokój dziewczynki dojrzewał razem z nią, powinniśmy postawić na neutralną kolorystykę ścian i stałych elementów. Charakter pokojowi dla dziewczynki będziemy natomiast nadawać za pomocą bardziej wyrazistych dodatków, takich jak ozdobne poduszki, figurki, zasłony itd. Sięgnijmy po jasne, pastelowe barwy, takie jak odcienie błękitu, fioletu, szarości lub zieleni.
Kolor różowy jest niewątpliwie uroczy, ale nie będzie nadawał się do pokoju starszej dziewczynki. Można jedną ze ścian pomalować w bardziej wyrazisty kolor, a pozostałe stonować bielą lub delikatnym odcieniem kremowym. Dzięki temu sprawimy, że pokój dla dziewczynki nabierze głębi i wymiarowości. Jego wnętrze stanie się nowoczesne, a dodanie wyrazistych motywów nie przytłoczy pokoju. Pozwoli to nam też na utworzenie wydzielonej strefy, na przykład do zabawy. Dobierając kolor do pokoju dla dziewczynki, należy też uwzględnić temperament dziecka. Wspomniane wyżej kolory tonujące pomogą skupić uwagę dziecka i wyciszyć się przed snem. Ciepłe kolory, jak żółty, pomarańczowy czy różowy są bardzo lubiane przez dziewczynki. Świetnie nadadzą się dla dziecka spokojnego i wycofanego, poprawiają one nastrój i dodają energii.
Wybór łóżka dla dziewczynki, bo sen jest najważniejszy.
Część sypialniana powinna zajmować możliwie najbardziej zaciszne miejsce pomieszczenia. Łóżeczko małego dziecka warto ustawić tak, aby córeczka czuła się bezpiecznie i komfortowo. Ustawiając łóżko w pokoju dla dziewczynki, pamiętajcie, że nie powinno ono stać pod oknem, lub na wprost drzwi, ponieważ zaburzy to poczucie spokoju i może narazić na przybywanie w przeciągu.
Wybór łózka do pokoju dziewczynki może okazać się dużym wyzwaniem. Oczywiście możemy puścić wodze fantazji i zgodzić się na domek księżniczki, łóżko z baldachimem i tiulami czy nawet indiańskie tipi. Może to być chwilowy kaprys, który szybko przeminie. Wracając do pierwotnego założenia, że pokój ma rosnąć razem z dzieckiem, postawmy na jego funkcjonalność. Przemyśl dobrze każdy bajkowy element po względem funkcjonalności i spójności z pozostałą częścią pokoju.
Wiek dziecka będzie miał ogromne znaczenie przy wyborze łóżka. W pokoju dla dziewczynki w wieku ok. 2 lat najważniejsze będzie bezpieczeństwo. Łóżko powinno być niskie oraz powinno posiadać uchwyty, za które maluch będzie mógł się złapać, wchodząc na nie. Zabezpiecz wszelkie ostre kanty lub, jeżeli jest taka możliwość, po prostu ich unikaj.
W pokoju dla dziewczynki w wieku 6-10 lat najlepiej jest postawić na proste, ramowe łóżko z wygodnym materacem. Dziecko oczywiście ma swoje upodobania, ale zmieniają się one wraz z wiekiem (im młodsze dziecko, tym szybsza zmiana gustu). Zamiast bajkowego łóżka, postaw na bajkowe dodatki takie jak pościel lub ozdobne poduszki, które są łatwiejsze do zmiany.
Podstawą będzie jednak zadbanie o wygodę i odpoczynek dziecka. Miejsce odpoczynku musi być przytulne i relaksujące. Dobrym rozwiązaniem jest stolik nocny obok łóżka, na którym znajdzie się mała lampka i miejsce dla maskotek.
Przede wszystkim funkcjonalność.
Pokój dla dziewczynki, tak jak każdy inny pokój musi być funkcjonalny. Tak jak w każdym innym pokoju, należy pogodzić funkcjonalność z potrzebami i gustami. Ta sama zasada, co przy wyborze łóżka, dotyczy też pozostałych, trwałych elementów wyposażenia. Tak samo, jak łóżko pozostałe meble powinny być uniwersalne. Dokonując zakupu mebli do pokoju dziewczynki, zwracajmy uwagę na wszelkie modele i zestawy rosnące wraz z dzieckiem. Taka uniwersalność ułatwi późniejsze zmiany aranżacji i oszczędzi sporo gotówki. Wybierając meble neutralne pod względem stylu i kolorystyki nie tylko będzie łatwo zmieniać styl pomieszczenia, zagwarantuje to też funkcjonalność na kilka lat.
I stała się jasność, czyli oświetlenie pokoju dla dziewczynki.
W trakcie urządzania pokoju dla dziewczynki należy już na początku zaplanować jego właściwe oświetlenie. W pokoju powinno znaleźć się kilka punktów świetlnych. Centralnym oświetleniem powinna być lampa wisząca, świecąca odpowiednio jasno, ale dająca rozproszone światło. Można zastosować lampę z bawełnianym abażurem o regulowanej długości przewodu, co pozwala ustawić stopień koncentracji światła.
Oprócz światła głównego, pokój dla dziewczynki należy wyposażyć też w lampkę nocną, o żółtawym, ciepłym i delikatnym świeceniu, co ułatwi zasypianie i podniesie u dziecka poczucie bezpieczeństwa.
Dodatkowymi punktami mogą być taśmy LED, umiejscowione na przykład pod dolną krawędzią półki. Po wejściu dziecka w okres nauki obowiązkowa staje się też lampka na biurku. Aby zachować spójność w pokoju dla dziewczynki, lamy i kinkiety należy wybierać z jednej kolekcji lub zbliżone do siebie. Abażury do lamp można zmieniać wraz ze zmianą aranżacji pokoju. Bajkowe motywy można z czasem zmienić na delikatne kropki lub wzory tematyczne.
Zorganizowany pokój – naucz dziecko porządku.
Bałagan nie musi być pierwszym skojarzeniem, kiedy myślimy o pokoju dziecka. Aranżując pokój dla dziewczynki, postawmy na dobrą organizację. Wkradającemu się do pokoju chaosowi można w łatwy sposób zapobiec. Projektując pokój dla dziewczynki, uwzględnijmy takie elementy jak regały, półki i kosze.
Zaplanujcie, prosty w obsłudze system segregowania i układania. Na przykład pluszowe zabawki trafiają do dużego kosza, klocki do jednego pojemnika, a materiały plastyczne do innego. Dzięki temu dziecko szybko będzie się uczyć jak dbać o swoje rzeczy i je porządkować.
Należy też dać dziecku wzór. Przygotujmy szafy i szafki do przechowywania ubrań w pokoju dla dziewczynki. Ilość szafek będzie zależała od posiadanego w pokoju miejsca. W małych pokojach bardzo dobrym rozwiązaniem stają się szafki wiszące na wzór kuchennych. Często mamy miejsce nad łóżkiem czy biurkiem, co do którego nie mamy pomysłu. Można je wykorzystać na szafki ubraniowe. Powinny one mieć neutralny kolor, a aktualny styl pokoju podkreślimy odpowiednimi uchwytami. Jeżeli miejsce nam pozwala, świetnym rozwiązaniem będą komody, których blaty posłużą jako półki pod książki lub zabawki.
Pokój dla dziecka – nie zapominajmy o miejscu do zabawy.
Należy pamiętać, że pokój który aranżujemy, to pokój dziecka. Musimy zadbać o miejsce do zabawy. Będzie to przeważnie centralna część pomieszczenia. Zależnie od temperamentu naszego dziecka, w pokoju dla dziewczynki należy wygospodarować odpowiednią przestrzeń. Dla dziecka lubiącego bawić się statycznie np. układać klocki, urządzać herbatkę dla lalek, będzie potrzebne co najmniej 1,5 m2 wolnej przestrzeni. Dla dziecka bardziej dynamicznego, czyli małej baletnicy lub gimnastyczki, tego miejsca będzie potrzebne dwa razy więcej. Dywanik w centralnym punkcie świetnie wyznaczy taką strefę, dodatkowo stworzy ochronę od zimnej podłogi i zamortyzuje ewentualne upadki dziecka.
W starszym wieku dziecka, zmieniając aranżację pokoju dla dziewczynki, należy uwzględnić jej zainteresowania. W wieku szkolnym pojawią się idole z bajek lub dopasowanie do zainteresowań koleżanek. Pozwólmy dziecku na dodatki związane z jego aktualnymi potrzebami. Niech trochę poszaleje, niech pojawią się naklejki i plakaty z ulubionymi postaciami lub motywy przewodnie z bajek. Nie możemy blokować dziecka, ponieważ zaważy to na jego przyszłej otwartości i wyrażaniu siebie. To ma być pokój dla dziewczynki i powinna czuć się w nim wyjątkowo.
Pokoik dla dziewczynki na poddaszu
Jeżeli mamy szczęście i posiadamy wolny pokój na poddaszu, to właśnie on niech stanie się wspaniałym pokoikiem dla dziewczynki. Dzieci uwielbiają takie miejsca a dobrze urządzone stanie się dla nich rajem.
Rozwijanie pasji dziecka
Jeżeli dziecko uwielbia czytać, stwórzmy mu małą biblioteczkę z miejscem do czytania. Najlepiej przy oknie, gdzie pada dużo naturalnego światła. Takie miejsce pobudzi wyobraźnię dziecka i zachęci do samorozwoju.
Jeśli widzimy, że z naszej córki rośnie mała malarka, nie bójmy się wstawić do pokoju sztalugi i zorganizujmy kącik plastyczny. Nie musi to być profesjonalny sprzęt, wystarczy flipchart z kartkami. Łatwiej nam będzie nadążyć z dostarczaniem nowych kartek do malowania, przyda się też do wspólnej zabawy, na przykład w kalambury.
Możemy dostosować kolorystykę i dodatki do potrzeb dziecka. Porozmawiajmy z nim, a na pewno dowiemy się ciekawych informacji. Jeżeli dziewczynka marzy o dalekich morskich podróżach, można pokój urządzić w niebieskich odcieniach i dodać meble wykonane z palet.
Pokój dopasowany odpowiednio do wieku dziewczynki
Jeżeli urządziliśmy już bazę w pokoju dla dziewczynki, mamy dobrane odpowiednie kolory i meble stałem to należy teraz wstawić dodatkowe wyposażenie. Będzie ono zależało od wieku naszego dziecka i zmieniało się wraz z jego dorastaniem. Wstawianie wysokiego biurka z obrotowym krzesłem nie ma najmniejszego sensu w pokoju przedszkolaka. Tutaj lepiej sprawdzi się mały stolik i krzesełko, przy którym dziecko będzie mogło wykonywać na przykład prace plastyczne. Należy też zadbać o miejsce do eksponowania dzieł dziecka. Każdy z nas lubi być chwalony, a dzieci w szczególności. Duża tablica korkowa świetnie sprawdzi się w roli galerii. Jeżeli nie mamy na tyle miejsca, możemy rozwiesić na ścianie sznurki, a prace córki przypinać do nich ozdobnymi klamerkami.
To samo będzie dotyczyło na przykład półek z książkami. Jeżeli chcemy, żeby nasze dziecko chętnie sięgało po książki, to musimy mu to umożliwić. Pólka musi się znajdować w zasięgu ręki dziecka, aby w każdej chwili mogło podejść i wziąć swoją ulubioną bajkę z obrazkami.
Nie unikniemy zmian w pokoju dziewczynki wraz z jej rozwojem. A urządzanie pomieszczenia na zasadzie „dorośnie do tego” nie sprawdza się. Co więcej, to może przyczynić się do zahamowania rozwoju dziecka.
Miejsce do nauki w pokoju dla dziewczynki
Urządzając pokój dla dziewczynki w wieku szkolnym, należy wygospodarować miejsce do nauki. Nie może być one połączone z miejscem do zabawy, ponieważ dziecko nie będzie się wtedy należycie skupiać na nauce. Biurko powinno być wygodne i gwarantujące przestrzeń do nauki. Minimalna szerokości biurka to 120 cm. Nie powinno ono stać ani tyłem, ani przodem do okna, aby uniknąć zasłaniania naturalnego światła. W pokoju dla dziewczynki dobrze sprawdzi się biurko w kolorze białym z praktycznymi półkami i szufladami. Niezbędna też będzie lampka dająca punktowe światło.
Ważne jest też wygodne krzesło. Powinno ono posiadać regulowaną wysokość, a jego oparcie musi być wyprofilowane. Dobrym wyborem będzie krzesło biurkowe na kółkach, tak, aby córka mogła dopasować jego ustawienie do swoich preferencji.
Spraw, aby dodatki nadały klimatu pokojowi dla dziewczynki.
Podczas aranżowania każdego pomieszczenia, również to dla dziecka, należy pamiętać o dodatkach. Akcesoria dodają uroku pokojowi dla dziewczynki. Można dodać modne obecnie dekoracje ze światłami LED, które spełnią również rolę dodatkowego oświetlenia. Wszelkie dodatki w ulubionej kolorystyce lub z ulubionym motywem dziecka również wpłyną na charakter pokoju. Mogą to być chociażby ozdobne poduszki, pluszowe koce lub kolorowe narzuty na łóżko. Będą one spełniać swoją funkcję, a oprócz tego będą inspirować dziecko do kreatywnej zabawy. Pozwolą na budowę namiotów, statków, domków i ruszenia na wspaniałą wyprawę z wyobraźnią. Należy jednak zachować umiar w mieszaniu kolorów, ponieważ wolną przestrzeń i tak wypełnią wielokolorowe zabawki.
Stosując się do powyższych rad, na pewno znajdziecie inspirację jak urządzić pokój dla dziewczynki. Należy tylko pamiętać, że meble nie muszą być na chwilę i mogą rosnąć razem z dzieckiem. Producenci mebli chcąc wyjść naprzeciw naszym potrzebom i przekonać do zakupu właśnie ich produktów, tworzą serie mebli rosnących razem z dzieckiem. Jednak, aby nie wpaść właśnie w pułapkę wyboru mebli z jednej serii, postawmy na meble uniwersalne. Pozwoli to na uniknięcie związania się z jednym producentem i większą kreatywność w przyszłości. Nie należy martwić się o brak dziecięcego stylu w przypadku białej komody, szafy czy regału. Wiele zyskamy na przykład poprzez dodanie dekoracyjnych uchwytów dopasowanych do wieku dziecka i jego zainteresowań. Dodatki takie są można szybko wymienić, gdy dziecko wyrośnie z pewnego wieku. Meble, które są funkcjonalne i uniwersalne, zdecydowanie lepiej sprawdzą się w pokoju dla dziewczynki, niż te typowo bajkowe, cukierkowe i różowe.
Takie słodkie pokoje są śliczne. Właśnie szukamy inspiracji pokoju dla naszej dziewczynki.
Nie warto tez trzymać się stereotypów podczas urządzania pokoju dziecka. Pokoj dla dziewczynki nie zawsze musi być różowy, a nawet pastelowy, a pokój dla chłopca niebieski. Kolor w pokoju dobierz do temperamentu dziecka. Delikatne kolory w pokoju dziecięcym działają wyciszająco, soczyste barwy – pobudzająco. Barwne poduszki, zasłony, dywaniki, pudla na zabawki powinny podkreślać wystrój pokoju dziecięcego.
Nie warto tez trzymac sie stereotypow podczas urzadzania pokoju dziecka. Pokoj dla dziewczynki nie zawsze musi byc rozowy, a nawet pastelowy, a pokoj dla chlopca niebieski. Kolor w pokoju dobierz do temperamentu dziecka. Delikatne kolory w pokoju dzieciecym dzialaja wyciszajaco, soczyste barwy – pobudzajaco. Barwne poduszki, zaslony, dywaniki, pudla na zabawki powinny podkreslac wystroj pokoju dzieciecego.
kolor powinien być w stonowanej kolorystyce, tak by dziecko bez problemu mogło się w nim uczyć i zasypiać, w pokoju naszej córeczki użyliśmy kremowego odcienia żółci farb śnieżki, które okazały się być bardzo wydajne podczas malowania
Pokój dla dziewczynki nie musi przypominać nam różowego, słodkiego cukierka. Mówimy, że jak chłopiec to pokój w kolorze niebieskim, a różowy to pokój dla dziewczynki. Obecnie pokoje są projektowane tak, jak na załączonych w artykule zdjęciach, czyli w sposób bardzo nowoczesny i designerski. Myślimy, że dobrym pomysłem na podkreślenie charakteru pokoju dziecka są również szablony czy naklejki na ścianę, które z pewnością będą dopasowane i łatwe w montażu.
Witam, gdzie mogę kupić biurko ze zdjęcia pod art „Miejsce do nauki w pokoju dla dziewczynki” z pastelowymi szufladami??
Biurko na wymiar.