Powodów, dla których możemy mieć konieczność lub chęć urządzić biuro w domu lub mieszkaniu, może być kilka. Może prowadzimy w domu własną firmę, a może mamy możliwość zdalnej pracy. Najważniejsze będzie zapewnienie sobie komfortu pracy, wygody i spokoju.
Praca w trybie „home office” jest pod wieloma względami wygodna. Dzięki pracy w domu przede wszystkim oszczędza się czas i pieniądze, które zostałyby przeznaczone na dojazdy. Pracując zdalnie lub w domu, nie ma konieczności wczesnego wstawania i przygotowywania się do wyjścia. Komputerowi stojącemu w domowym zaciszu jest obojętne, w co jesteśmy ubrani i czy panie mają makijaż. Jeżeli nie będziemy przyjmować w domowym biurze kontrahentów, możemy spędzić cały dzień w piżamie.
Spis treści
- Oddzielenie domu od pracy – urządzamy małe biuro wewnątrz domu
- Przede wszystkim własne, stałe miejsce pracy
- Małe biuro w domu – oddzielny pokój
- Przede wszystkim wygoda – biurko
- Przede wszystkim wygoda – fotel
- Jak sprawdzić, czy fotel, który nam się podoba, spełnia warunki ergonomii.
- Oświetlenie – małe biuro w domu to nie jaskinia
- Jak dobrać odpowiednie oświetlenie?
- Monitor – odpowiednie ustawiony jest zbawieniem dla kręgosłupa
- Zorganizowanie – jak urządzić małe biuro w mieszkaniu
- Układ biura też jest ważny
- Czego należy się wystrzegać, urządzając małe biuro w domu
- Oto list najczęściej popełnianych błędów podczas urządzania małego biura w domu
Oddzielenie domu od pracy – urządzamy małe biuro wewnątrz domu
Poza niezaprzeczalnymi walorami pracy w domu jest też jej ciemna strona. Największą trudnością jest oddzielenie pracy od życia domowego. Co zrobić, aby pomimo tego, że jesteśmy w domu, praca była pracą. Jak zorganizować się tak, aby można było skupić się na pracy, a po jej zakończeniu przejść do życia domowego?
Rozwiązaniem jest odpowiednia aranżacja pomieszczenia na biuro lub chociaż wydzielenie odpowiedniej przestrzeni w mieszkaniu. Dzięki kilku sprytnym trickom sprawicie, że wasze domowe biuro będzie sprzyjało pracy i skupieniu, nawet jeśli reszta domu będzie tętnić swoim normalnym rytmem. Dlatego też, w miejscu pracy obowiązuje całkowity zakaz stawiania domowych przedmiotów, które będą odwracały naszą uwagę. Choć wydaje się to oczywiste, często domownicy, a także my sami, zapominamy o tym w ferworze zajęć.
Przede wszystkim własne, stałe miejsce pracy
Jeżeli możemy wyznaczyć oddzielny pokój na biuro, to mamy niesamowity luksus. Ustalamy z pozostałymi domownikami, że to jest biuro. Zamykamy drzwi i nie pozwalamy przynosić zabawek, przechowywać pościeli czy eleganckiej zastawy. Nie jest to też sypialnia czy kojec dla psa.
Jeżeli jest to możliwe, na małe biuro przeznaczamy miejsce jak najbardziej oddalone od zgiełku rodzinnego życia. Pozwoli to na skupienie i wyłączenie się z życia domowego. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, to wyznaczmy strefę pracy. Optyczne wydzielenie skrawka pomieszczenia na pewno pomoże nam w uzyskaniu spokoju. Może to być inny kolor mebli czy biurko ustawione na osobnym dywanie.
Dzięki takiemu zabiegowi przede wszystkim nie będziemy zaczynać pracy od przekładania rzeczy z naszego biurka. Poza tym siadając do biurka w tak wydzielonej strefie, automatycznie przejdziemy w tryb pracy. Dając jednocześnie do zrozumienia domownikom, że jesteśmy zajęci. Nie osiągniemy tego, pracując jednego dnia na fotelu, innego na krześle w kuchni, a jeszcze innego dnia w łóżku. Rozpraszając się, nie osiągniemy efektywności. Dobrym rozwiązaniem jest też zainwestowanie w słuchawki, jeżeli muzyka nas nie rozprasza, będą one dobrym izolatorem od reszty mieszkania.
Małe biuro w domu – oddzielny pokój
Jeżeli mamy luksus wygospodarowania oddzielnego pomieszczenia pamiętajmy, żeby to było pomieszczenie jak najbardziej oddalone od domowego zgiełku. Kuchnia, salon oraz korytarz między nimi to istna domowa autostrada. Idealną przestrzenią do efektywnej pracy będzie poddasze lub piwnica.
Wybierając miejsce na domowe biuro, kierujcie się waszymi potrzebami. Jeżeli będziecie przyjmować kontrahentów, poszukajcie pomieszczenia jak najbliżej głównego wejścia. Natomiast, jeżeli wasza praca ogranicza się głównie do funkcjonowania on-line, wybierzmy pokój usytuowany jak najbardziej na uboczu, poza głównymi pomieszczeniami.
Przede wszystkim wygoda – biurko
Meblując wasze małe domowe biuro, należy uwzględnić przede wszystkim wygodę. W biurze będziecie spędzać co najmniej kilka godzin dziennie i nie możecie się w nim męczyć. Drugą rzeczą do uwzględnienia jest to, aby biuro nam się podobało. Nawet najwygodniejsze biuro nie będzie sprzyjać pracy, jeżeli nie będziecie się w nim czuli dobrze.
Dobierając biurko, kierujemy się wygodą i ergonomią. Usiądźcie przy interesującym was biurku, połóżcie ręce na blacie a stopy płasko na ziemi. Jeżeli w łokciach jest kąt prosty, to znaczy, że jest to odpowiednie biurko. Patrząc na wymiary biurka, jego wysokość powinna być w granicach 73 – 75 centymetrów. Szerokość blatu to 120 – 160 centymetrów, tak, aby pomieścić wszystkie nasze sprzęty i kawę, a jednocześnie, aby nie myło konieczności wstawania z krzesła, żeby sięgnąć do przedmiotów na jego końcu. Głębokość blatu gwarantująca wygodną pracę to 70 – 80 centymetrów.
Mając już w głowie ergonomiczne wymiary, można zastanowić się nad stylem biurka. Kiedy dysponujemy oddzielnym pokojem na biuro, można wybrać tradycyjne, drewniane biurko. Jego zalety to solidność wykonania i wyglądu oraz duża ilość szuflad i szafek. Świetnie sprawdzi się w biurze, w którym przejmujemy kontrahentów.
Lżejsze, nowoczesne biurko, które będzie wykonane z metalu, plastiku lub forniru, dobrze sprawdzi się w wydzielonej przestrzeni biurowej. Nie obciąża ono mocno pomieszczenia i nie zajmuje tyle miejsca, co biurko drewniane. Można je też częściej wymieniać jak się znudzi.
W małych pomieszczeniach bardzo dobrze sprawdzi się biurko narożne. Pozwala ono maksymalnie wykorzystać miejsce. Biurka takie można często kupi z nadstawką lub półkami.
Biurko zamykane w szafie. Takie rozwiązanie będzie dobre do małych, wspólnych pomieszczeń. Przede wszystkim, w momencie, kiedy nie pracujemy, biurko w szafie jest zamknięte i nikomu nie przeszkadza. Daje też gwarancję, że nikt nam nie przestawi dokumentów. W momencie pracy otwarta szafa daje sygnał pozostałym domownikom, że jesteśmy w pracy.
Jeżeli do pracy potrzebny jest tylko komputer, to będzie potrzebne biurko pod niego. Biurka pod komputer mają niewielkie rozmiary. Są też wyposażone w dodatkową półkę, na przykład na drukarkę.
Jak już wybierzemy rodzaj biurka i sprawdzimy jego ergonomię to czas na dobór stylu i modelu dopasowanego do całego pomieszczenia. Tworząc dla siebie miejsce pracy, tylko wy macie wpływ, jak będzie ono wyglądało. Jest to najprzyjemniejsza część tworzenia biura w domu, to jest pomieszczenie dla was i wcale nie musicie skazywać się na zimny styl biurowy znany z pracy w pomieszczeniach korporacyjnych.
Możecie wybrać styl klasyczny lub kolonialny. Do takiego wystroju będzie pasowało ciężkie, tradycyjne biurko z naturalnego drewna. Świetnie sprawdzi się też małe biurko zamykane w solidnej szafie.
Wybierając biurko, które przypomina stół kreślarski, nawiążemy do stylu skandynawskiego i otrzymamy potężny blat roboczy, niestety stanie się to kosztem szuflad i szafek, których takie biurko nie posiada.
Styl nowoczesny to wszelkiego rodzaju biurka pod komputer czy stojaki pod laptopa. Jeżeli takie biurko będzie w kolorze białym, zahaczymy o styl romantyczny.
Przede wszystkim wygoda – fotel
Cały czas pamiętajcie, że urządzając małe biuro w domu, spędzicie tam co najmniej kilka godzin. Dobierzcie jak najbardziej wygodny i komfortowy fotel, nie zapominając jednocześnie o jego ergonomii. Chociaż ciągle pokutuje opinia, że praca w domu to nie praca, osoby tak sądzące się mylą. Kiedy pracujecie w trybie home office, doskonale wiecie, że jest ona bardziej wymagająca niż etat w firmie. Godziny spędzone nad pisaniem tekstu, kolumnami liczb czy projektami, wymaga przebywania w jednej pozycji przez dłuższy czas, co negatywnie wpływa na nasz organizm. Odpowiedni fotel będzie wsparciem dla naszego ciała.
Jak sprawdzić, czy fotel, który nam się podoba, spełnia warunki ergonomii.
Ergonomiczny fotel będzie podpierał te części ciała, które są najbardziej narażone. Kręgosłup musi być podparty na całej długości. Nadgarstki powinny płasko leżeć na biurku, to będzie wspomagane przez regulację wysokości siedziska, więc żadne krzesła i stołki nie nadają się do tego. To musi być wygodny, regulowany fotel. Możliwość regulacji przechyłu siedziska pozwoli na zmniejszenie ucisku na dolną część ud, co ułatwi krążenie w nogach. Jeżeli nasz wybrany fotel nie ma takiej regulacji, warto pomyśleć o dokupieniu podnóżka. Regulacja wysokości siedziska, oparcia i podłokietników jest bardzo ważna, ważne jest też, aby fotel posiadał podpórkę lędźwiową kręgosłupa oraz kółka dla wygodnego przesuwania.
Oświetlenie – małe biuro w domu to nie jaskinia
Bez odpowiedniego światła nie będziecie mogli zdrowo i wydajnie pracować. Światło jest bardzo ważne. Najlepiej będzie, jeżeli jego źródłem jest okno. Jeżeli nie mamy okna, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia. Obowiązkowa jest lampa sufitowa oraz biurkowa. Możecie wybrać małe lampki, które oświetlą nam tylko książkę lub notatnik, lub większe lampki na wysięgniku, które oświetlą nam całe biurko.
Jak dobrać odpowiednie oświetlenie?
Jeżeli w pokoju przewidzianym na małe biuro w domu jest okno, to już połowa sukcesu. Biurko należy ustawić równolegle do niego, tak, aby padające światło słoneczne oświetliło cały blat. Dodatkowo możliwość oderwania oczu od pracy i popatrzenie za okno w dal pozwoli odpocząć zmęczonym oczom.
W momencie wyboru lampy na biurko należy ją dobrać tak, aby oświetlała te przedmioty, z których korzystamy. Szczególnie klawiaturę komputera i notes z notatkami.
Punkt świetlny lampy powinien być ustawiony na wysokości między 35, a 50 centymetrów nad blatem, tak, aby głowica lampy nie zasłaniała ekranu komputera, jednocześnie nie za wysoko, aby światło nie tworzyło na monitorze nieprzyjemnych dla oka refleksów.
Lampa wisząca powinna dawać przyjemne, ciepłe światło w całym pomieszczeniu. Światło nie może być za mocne i o zimnej barwie, aby nie uzyskać wrażenia, że znajdujemy się w laboratorium (chyba że właśnie tego potrzebujemy).
Monitor – odpowiednie ustawiony jest zbawieniem dla kręgosłupa
Praca w domu to przede wszystkim praca z komputerem. Urządzając małe domowe biuro, należy zadbać, by monitor był odpowiednio duży i odpowiednio ustawiony.
Wielkość będzie zależna od waszych preferencji i rodzaju pracy. Natomiast sposób jego ustawienia będzie miał ogromne znaczenie dla waszego samopoczucia i komfortu pracy. Właściwe ustawiony kąt nachylenia ekranu i jego położenie ma ogromny wpływ na prawidłową postawę.
Wybierając monitor, warto zwrócić uwagę czy posiada regulowaną podstawę pod względem wysokości, kąta nachylenia ekranu oraz możliwości jego obrócenia.
W celu prawidłowego ustawienia ekranu zwróćcie uwagę na poniższe aspekty:
- Jego górna krawędź nie powinna znajdować się powyżej oczu,
- Optymalna odległość oczu od ekranu to 45 do 70 centymetrów,
- Ekran powinien mieć możliwość odchyłu do tyłu, co najmniej o 20 stopni,
- Obrót ekranu na boki to minimum po 60 stopni w każdym kierunku.
Zorganizowanie – jak urządzić małe biuro w mieszkaniu
Zostało już wybrane biurko pasujące do reszty wystroju domu. Został dopasowany do niego wygodny fotel. Pokój jest dobrze oświetlony i co dalej? Będą potrzebne artykuły biurowe, będzie potrzebne miejsce na zapisywanie pomysłów. Dokumenty związane z naszą pracą będą się mnożyły wraz z czynionymi postępami. Będzie potrzebna biblioteczka na podręczniki i periodyki. To wszystko musi zostać odpowiednio zorganizowane.
Dla wygody w pobliżu biurka zorganizujcie półki i szuflady na najczęściej używane przedmioty. Na blacie biurka powinien znaleźć się organizer na przybory biurowe oraz szufladki na bieżące dokumenty.
Warto też na ścianie zawiesić tablicę magnetyczną, po której jednocześnie można pisać flamastrami sucho ścieralnymi. Będzie to dobre rozwiązanie do zapisywania pomysłów lub zmieniających się wyników pracy. Umożliwi również przyczepianie magnesem tych informacji, których nie chcemy, aby nam umknęły.
Wiszące półki lub regały bardzo dobrze zorganizują nam wszelkie książki, segregatory z dokumentami, zeszyty z notatkami. Na pewno kilka razy przestawimy zawartość półek, aż uzyskamy układ optymalny dla naszej wygody.
Jeżeli planujemy przyjmowanie kontrahentów, należy postawić stolik kawowy z fotelami lub krzesłami. Należy przy tym pamiętać, że siedziska muszą być wygodne, osoba siedząca nie może się w nich zapadać czy siedzieć zbyt sztywno.
Nie należy też zapominać o roślinach. Ich naturalna zieleń koi zmęczone oczy. Rośliny doniczkowe bardzo dobrze wypływają na jonizację powietrza oraz produkują tlen. Paproć sprawdzi się idealnie.
Pamiętajmy też o osobistych akcentach, w końcu to nasze małe biuro w domu. Powieście na ścianie plakat w interesującej was tematyce. Jakieś inspirujące sentencje, czy zdjęcia rodzinne z wakacji.
Układ biura też jest ważny
Pracując w systemie home office, często zdarza się, że pracujemy w trybie video. Prowadząc konferencję lub szkolenie, czy też nagrywając film na bloga, zadbajmy o to, aby tło za nami nie odwracało uwagi od przekazywanej treści.
Właśnie tam powinien znaleźć się regał z książkami czy wiszące półki. Mogą tam zawisnąć plakaty lub obrazy. Unikajmy wieszania w tym miejscu tablic do notatek, aby informacje na nich zawarte nie zostały odczytane przez naszych odbiorców.
Kolor ścian powinien być stonowany i ciepły. Najlepiej sprawdzą się beże i odcienie szarości.
Czego należy się wystrzegać, urządzając małe biuro w domu
Musimy mieć świadomość, że urządzając samodzielnie małe biuro w mieszkaniu lub domu popełnimy błędy. W trakcie aranżacji zastanówmy się, czy podczas wizyty w jakimś biurze zauważyliśmy coś, co nam się nie podobało. Pamiętajmy też, że biuro to nie mieszkanie, nie zawsze to, co dobre dla mieszkania sprawdzi się biurze. Należy zadbać o każdy szczegół, Pozwoli to na spokojną pracę bez zbędnego odwracania naszej uwagi, a podczas przyjmowania kontrahentów będziecie pewni dobrego pierwszego wrażenia.
Oto list najczęściej popełnianych błędów podczas urządzania małego biura w domu
Kable – plątanina kabli to zmora każdego biura, nie tylko tego w domu. Psuje ona obraz idealnego miejsca pracy. Z kablami uporacie się dzięki przedłużaczom, maskownicom, rzepom, klipsom itd. Można też pomyśleć o ukryciu kabli podczas wyboru biurka i wybrać takie z gniazdkami blatowymi oraz kanałami kablowymi. Dzięki tym rozwiązaniom zapanujecie nad chaosem kabli.
Otwarte szafki – dobrze wyglądają, jeżeli jest w nich posprzątane i poukładane. Jak wiadomo nie wszystko, da się ułożyć, luźne notatki, wydruki, zapasy artykułów biurowych czy nawet drukarka powinny zniknąć w zamkniętych szafkach.
Za dużo domu w biurze – wyżej było wspomniane o tym, że należy dodać coś osobistego do biura. Tak, ale w stopniu minimalistycznym. Jedno zdjęcie rodzinne postawione na biurku wystarczy, aby oderwać czasem wzrok od monotonii pracy. Zbyt wiele akcentów i bibelotów zatrze granicę między małym biurem w domu a resztą mieszkania, a przecież o taką granicę walczymy.
Kolorystyka – biuro to miejsce pracy i jak każda praca wymaga skupienia. Należy unikać jaskrawych i ciemnych kolorów, czyli takich, które odciągną naszą uwagę. W małym biurze w domu powinny dominować ciepłe, stonowane kolory. Będą one sprzyjały skupieniu i dobremu samopoczuciu.
Jak widać, niezależnie czy pracujemy w domu okazjonalnie, czy też potrzebujemy stałego miejsca pracy, warto takie miejsce wyznaczyć. Zawsze przyda się wygodne biurko w cichym miejscu. Gabinet w domu powinien sprzyjać skupieniu i powinien panować w nim porządek. Pamiętajcie o tym, urządzając małe biuro w domu lub mieszkaniu.
Materiał przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.
Teraz przez kwarantanne i pracę zdalną temat jest na czasie