Aranżacja klatki schodowej w domu? Choć jej piętra pokonujemy codziennie, jeszcze kilka lat temu nikt nie przywiązywał wagi do wystroju tego pomieszczenia. Na próżno było szukać porad i inspiracji o urządzaniu klatki schodowej w domu lub bloku – czy to w magazynach wnętrzarskich, czy portalach internetowych o aranżacji wnętrz. Podążając za potrzebami inwestorów, obecnie coraz większy odsetek architektów i dekoratorów w swoich projektach skupia się na optymalnej funkcjonalności i dobrym wyglądzie tego fragmentu budynku. Również coraz więcej osób, urządzając swój własny dom, poświęca dużo uwagi także klatce schodowej. Precyzyjnie dobrane proporcje, adekwatne dodatki dekoracyjne i oświetlenie, podkreślające wybrane walory sprawiają, że jest ona ważnym elementem każdego domu.
Spis treści
- Czym właściwie jest klatka schodowa?
- Jak urządzić klatkę schodową w domu?
- Jak wygłuszyć klatkę schodową?
- Malowanie klatki schodowej
- Jak wykończyć ściany klatki schodowej w domu jednorodzinnym?
- Wysoka klatka schodowa? Wykorzystaj jej atuty!
- Podłoga na klatce schodowej
- Najlepsze oświetlenie klatki schodowej
- Ponadczasowe kinkiety
- Nowoczesne taśmy LEDy
- Praktyczne oświetlenie schodowe
- Tradycyjne lampy sufitowe
- Włączniki światła na klatce schodowej
- Jak ozdobić klatkę schodową?
- Dekoracje na klatce schodowej
Czym właściwie jest klatka schodowa?
Dla wielu z nas pierwsze skojarzenie słowa „klatka schodowa” to wielopiętrowa, ciemna i minimalistyczna konstrukcja w blokach mieszkalnych lub biurowych wieżowcach. Dostępna dla osób z zewnątrz, nie zawsze wygląda i pachnie w akceptowalny sposób. Czy budynki użyteczności publicznej to jednak jedyne jej zastosowanie?
Zgodnie z trendem, który nie zmienia się od wielu lat, duża liczba inwestorów decyduje się na budowę własnego domu, zamiast zakupu niewielkiego mieszkania w bloku. W większości przypadków – ze względu na wysokie ceny działek, a w konsekwencji ich okrojone rozmiary – projektowane domy obejmują przynajmniej dwie kondygnacje, które muszą zostać połączone klatką schodową. Na szczęście we własnym budynku, gdzie nie ogranicza nas wspólnota mieszkaniowa, mamy praktycznie pełną dowolność w aranżacji każdego pomieszczenia, w tym również klatki pomiędzy piętrami.
Jak urządzić klatkę schodową w domu?
W większości projektów domów jednorodzinnych możemy zaobserwować dwie kondygnacje – dolną dzienną, obejmującą salon, kuchnię i jadalnię oraz górną z sypialniami i łazienką. W takich budynkach klatka schodowa jest zarówno ogniwem łączącym te dwie strefy, jak i przestrzenią, oddzielającą obszar wypoczynkowy i rozrywkowy od prywatnej części nocnej. W starszych domach najczęściej będzie to zamknięty element budynku, która wycisza codzienne dźwięki, skutecznie oddzielając poszczególne poziomy mieszkalne. W nowszych obiektach coraz częściej można napotkać otwarte klatki schodowe, które stanowią dopełnienie salonu lub strefy komunikacyjnej.
Niezależnie od ich kształtu i rozplanowania, jest to obszar eksploatowany każdego dnia, stąd warto zadbać o jego optymalną funkcjonalność i przyjemny dla oka design. Tylko od naszego gustu i potrzeb zależy, jak będzie on wyglądał. Istotne, by współgrał z wystrojem całego mieszkania – dobrze dobrany kolor ścian i dodatki sprawią, że klatka schodowa będzie ważnym elementem aranżacji każdego domu. Jeśli nie mamy czasu ani umiejętności, by samodzielnie zaplanować jej nowy image, warto skorzystać z gotowych wskazówek, które sprawią, że będzie ona przyjazną i stylową strefą komunikacyjną w budynku.
Gdzie znaleźć porady i inspiracje, jak urządzić klatkę schodową w domu? W Internecie czy magazynach wnętrzarskich ciężko spotkać konkretne instrukcje, na co zwrócić uwagę, aranżując to pomieszczenie. Choć większość inwestorów nie wiąże klatki schodowej z elementami dekoracyjnymi, wystarczy kilka prostych kroków, by podkreślała ona charakter naszych wnętrz. Zobacz nasze propozycje i przekonaj się, że urządzenie estetycznej i komfortowej przestrzeni komunikacyjnej pomiędzy piętrami wcale nie jest trudne.
Jak wygłuszyć klatkę schodową?
Jeśli planujemy remont lub budowę domu, warto wziąć pod uwagę wygłuszenie klatki schodowej. Jej przestrzeń doskonale przenosi dźwięki pomiędzy kondygnacjami, zakłócając spokój odpoczywających domowników. W projektach architektonicznych możemy zauważyć dwa główne trendy konfiguracji klatki schodowej – zamknięty oraz otwarty. Jeśli chcemy, by strefa nocna była skutecznie oddzielona od głośniejszej części dziennej, powinniśmy zdecydować się na model zamknięty, który skutecznie wytłumi dźwięki z salonu czy kuchni.
Jeżeli z jakiegoś względu nie chcemy – lub nie możemy – wybrać wersji zamkniętej, jesteśmy skazani na otwartą klatkę schodową. Mamy jednak możliwość zastosowania specjalnych materiałów budowlanych lub sprawdzonych sposobów, które pozwolą nam maksymalnie wyciszyć strefę komunikacji między poziomami domu. Dobrze będzie zainstalować profesjonalne wykładziny ścienne lub sufitowe, wykonane z tworzyw pochłaniających dźwięki. Skuteczność niektórych z nich sięga nawet 75%!
W momencie, gdy nie planujemy montażu specjalnych materiałów wygłuszających, możemy zastosować łatwiej dostępne rozwiązania, które zminimalizują odbijanie się dźwięku na klatce schodowej. Podstawowa zasada jest następująca: im więcej miękkich tkanin i powierzchni, tym lepsze będzie wygłuszenie schodów. Na podłogi i stopnie warto położyć wykładziny, które skutecznie wytłumiają kroki, a dodatkowo wykazują właściwości antypoślizgowe – szczególnie istotne, gdy w naszym domu mieszkają dzieci lub osoby starsze. Na ścianach możemy zastosować grube tapety bądź wykonane na wymiar tapicerowane panele, które zapobiegną odbijaniu się dźwięków od pionowych płaszczyzn.
Malowanie klatki schodowej
Zagadnieniem, które najczęściej spędza sen z powiek inwestorów, jest dobór koloru ścian na klatce schodowej – niewiele jest inspiracji w tej tematyce. Odpowiednio dopasowane barwy – zależnie od naszego zamysłu – mogą optycznie powiększyć lub zmniejszyć przestrzeń. Umożliwiają oddzielenie poszczególnych stref, a poniekąd wpływają również na nasz nastrój. Dekorację ścian za pomocą farb możemy przeprowadzić zarówno własnoręcznie, jak i z pomocą wynajętej ekipy. To do nas jednak należy ostateczny wybór koloru, który będzie rzutował na osiągnięty efekt końcowy aranżacji.
Jak wykończyć ściany klatki schodowej w domu jednorodzinnym?
Dawniej w zdecydowanej większości domów czy bloków na ścianach klatki schodowej mogliśmy zobaczyć praktyczną lamperię. Choć daleko było jej do estetyki, miała ona pełnić głównie użytkową funkcję. Obecnie na rynku materiałów budowlanych dostępny jest ogrom różnego rodzaju farb i emulsji, które nie dość, że ładnie wyglądają, to dodatkowo są trwałe i łatwe w czyszczeniu. Jeśli chcemy uniknąć negatywnych skojarzeń z przeszłymi czasami, warto zdecydować się na nowoczesne produkty wykończeniowe, które odmienią charakter przestrzeni, nadając jej efektowny i przytulny wygląd.
Wybierając farbę na klatkę schodową ważny jest zarówno sam kolor, jak i rodzaj zastosowanej emulsji. W większości przypadków sprawdzi się uniwersalny produkt do ścian o ulubionej barwie. Jeśli w naszym domu przebywają dzieci lub zwierzęta, warto zdecydować się na farby odporne na szorowanie, które ułatwią zachowanie nienagannego wyglądu ścian.
Nie bez znaczenia jest odpowiedni dobór barwy – to od niego zależy całokształt wykończonej przestrzeni, który najlepiej wpasuje się w gusta wszystkich domowników. Warto postawić na najmodniejsze obecnie tonacje – koral, odcienie od różu aż po bordo, brązowe, beżowe i zielone barwy ziemi, a także nieco ekscentryczny błękit i ponadczasową szarość.
Jeśli szukamy alternatywy dla farb, warto zainteresować się dekoracyjnym tynkiem mozaikowym. To powierzchnia z drobnym ziaren, wyglądem przypominająca nieco szorstki marmur. Przy odrobinie wprawy i dobrych chęci, taki tynk w formie gotowej do użycia masy nałożymy samodzielnie dedykowaną do tego celu pacą.
Niezależnie od zastosowanego materiału, kolorystyka klatki schodowej powinna być dopasowana do sąsiadujących z nią wnętrz. Możemy zastosować zbliżone barwy o nieco innej tonacji lub wybrać odcień, który będzie kontrastował z okolicznymi płaszczyznami. Ich kolor powinien współgrać także z ubarwieniem podłogi – niezależnie, czy będą to płytki, wykładzina, czy drewniane stopnie. Aktualnie dużą popularnością cieszą się farby i masy strukturalne, które pozwolą uzyskać efekt spękań, marmurowych czy wapiennych płaszczyzn, a nawet aksamitu lub betonu architektonicznego. Jeśli lubimy artystyczny, twórczy nieład, możemy pokusić się o połączenie kilku tekstur – warto jednak wtedy oszczędnie dobierać dodatki, aby nie przesadzić z nadmiarem deseni.
Wysoka klatka schodowa? Wykorzystaj jej atuty!
Nierzadko spotykanym zagadnieniem – szczególnym w przypadku kilkukondygnacyjnych domów – jest malowanie wysokiej klatki schodowej. Jakie farby i styl sprawdzą się, by uzyskać optymalny efekt oraz stonowane proporcje takiego pomieszczenia? W przypadku ciągów komunikacyjnych o dużej wysokości najlepiej zastosować jednolite wykończenie z pojedynczym, wybranym akcentem dekoracyjnym. Możemy zdecydować się na jednobarwny kolor ścian, które ozdobimy dyskretnym dodatkiem.
Jeśli lubimy surowy wystrój, można pokusić się o zastosowanie betonu architektonicznego lub skucie warstwy tynku i wyeksponowanie starej cegły, którą w razie potrzeby można pomalować białą farbą. Stanowi ona ponadczasowy trend aranżacyjny, będąc ozdobą samą w sobie, bez konieczności stosowania nadmiernej ilości ozdób.
W nowoczesnych budynkach najlepiej sprawdzą się minimalistyczne klatki schodowe, pomalowane jednobarwną farbą – czy to zwykłą, czy strukturalną. Na krętych schodach wyjątkowy rezultat uzyskamy, stosując emulsję z efektem 3D. Wolimy spektakularne, niepowtarzalne wnętrza? Dobrym pomysłem będzie wykonanie ręcznego malunku o wybranym motywie, który pokryje całą klatkę schodową, stanowiąc główną ozdobę naszego domu.
Podłoga na klatce schodowej
Dopiero budujemy nasz wymarzony dom? A może rozważamy poważny remont posiadanej nieruchomości? Niezależnie od stanu naszej inwestycji, podczas aranżacji klatki schodowej warto zadbać także o jej posadzkę – stopnie schodów oraz spoczniki. Najczęściej są one wykonywane z drewna lub płytek, które są łatwe w konserwacji i trwałe. Niestety są one jednocześnie dość śliskie, stąd wskazane jest zastosowanie specjalnych antypoślizgowych nakładek.
W jednorodzinnym domu doskonale sprawdzi się także wykładzina, solidnie przymocowana do poszczególnych stopni. Pozwoli ona na wygodne i bezpieczne korzystanie ze schodów, wymagając jedynie cotygodniowego odkurzenia. Niezależnie od zastosowanego wykończenia schodów warto, by było ono dopasowane do planowanego koloru ścian czy dodatków. Jeśli nasza klatka jest w surowym stanie, mamy praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne. W momencie, gdy pozostawiamy jej stare pokrycie – dobrze, by nowo nałożony kolor ścian i ozdób pasował do już posiadanych elementów.
Najlepsze oświetlenie klatki schodowej
Nasza klatka schodowa jest już wygłuszona i pomalowana? W takim razie musimy zadbać o jej oświetlenie. Obszar schodów sprawia wiele trudności w optymalnym rozplanowaniu źródeł światła. Są one szczególnie istotne w momencie, gdy strefa ta nie posiada dostępu do dziennego światła. Komu z nas nie zdarza się nocą schodzić z sypialni do kuchni, aby przygotować ciepłe mleko dla dziecka czy załagodzić burczenie w brzuchu? Stąpanie po ciemnych stopniach to wręcz proszenie się o nieszczęście. Wybierając lampy na klatkę schodową, warto skorzystać z poniższych, sprawdzonych propozycji.
Poniżej prezentujemy inspiracje związane z oświetleniem na klatce schodowej:
Ponadczasowe kinkiety
Jednym z najlepszych źródeł światła na schodach pomiędzy piętrami są kinkiety. Rozmieszczone nad każdym pojedynczym biegiem i spocznikiem, dokładnie oświetlają stopnie, chroniąc nas przed nieprawidłowym ustawieniem stopy. Możemy zdecydować się na kilka punktów, uruchamianych za pomocą jednego włącznika, lub indywidualne załączanie lamp nad każdym biegiem z osobna. W sklepach wnętrzarskich kinkiety stanowią chyba najbardziej wszechstronny element oferty oświetleniowej, stąd nie powinniśmy mieć problemów z zakupem lamp, idealnie dopasowanych do naszych potrzeb.
Nowoczesne taśmy LEDy
W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się LEDowe taśmy oświetleniowe. Często stosowane w łazienkach, zabudowach karton-gipsowych czy nowoczesnych meblach, doskonale sprawdzą się również do dyskretnego oświetlenia schodów. Cienkie i długie, samoprzylepne taśmy z łatwością zamocujemy wzdłuż stopni – czy to przy poręczy lub listwie wykończeniowej, czy też przy każdej stopnicy z osobna. W przypadku tego typu oświetlenia konieczne będzie połączenie fragmentów taśm za pomocą lutownicy oraz przygotowanie gniazdka, do którego wepniemy zasilacz.
Praktyczne oświetlenie schodowe
Jeszcze nie tak dawno temu punktowe oświetlenie schodowe spotykane było jedynie w nowoczesnych klatkach schodowych i ekstrawaganckich budynkach. Intensywny rozwój budownictwa i wnętrzarstwa sprawił, że obecnie każdy z nas może zastosować punkty świetlne na klatce schodowej w swoim domu. Ich ważną zaletą jest płaska konstrukcja – są one praktycznie zlicowane ze ścianą, nie przeszkadzając w użytkowaniu schodów oraz nie zajmując cennego miejsca.
Zależnie od naszych potrzeb możemy zamontować je przy każdym stopniu z osobna lub zastosować jedynie kilka punktów w całej strefie komunikacyjnej. Stosując oświetlenie schodowe możemy pokusić się o podłączenie go do czujnika zmierzchu, który będzie automatycznie uruchamiał światła w chwili zapadania zmroku.
Tradycyjne lampy sufitowe
Jedną z dostępnych opcji oświetlenia są także lampy sufitowe, które jednak rzadko spotykamy na klatkach schodowych. Rzucając silne światło z góry, oświetlają one jedynie najbliższe stopnie, które załamują promienie, nie dopuszczając ich do niższych biegów i spoczników. Z tego względu w przypadku ciągów komunikacyjnych pomiędzy kondygnacjami znacznie lepiej sprawdzi się większa ilość punktowego, bocznego oświetlenia, które skutecznie uwidoczni przebieg schodów.
Włączniki światła na klatce schodowej
Oprócz samych źródeł światła, na klatce schodowej nie mniej ważne są włączniki. Warto zastosować specjalistyczne modele, które umożliwią włączenie światła u dołu schodów i jego wyłączenie z górnego piętra budynku. Możemy również zdecydować się na czujniki ruchu, które odpowiadają za automatyczne załączanie oświetlenia w momencie wykrycia naszej obecności. To wygodne i praktyczne rozwiązanie, które zniweluje konieczność poszukiwania włączników na ciemnych schodach. Sprawdzi się szczególnie w momencie, gdy pokonujemy stopnie, niosąc na rękach dziecko, siatki z zakupami czy delikatne naczynia.
Jak ozdobić klatkę schodową?
Ściany pomalowane, lampy już świecą, a nasza klatka schodowa wygląda… łyso? Zapomnieliśmy o dodatkach! Jeśli zależy nam na przytulnym i komfortowym wnętrzu, są one niezbędne również na schodach pomiędzy piętrami. Gdy zdecydowaliśmy się na farby strukturalne, nasza przestrzeń prawdopodobnie nie potrzebuje zbyt wiele dodatkowych ozdób. Co zrobić jednak w momencie, gdy ściany są pokryte zwykłą, jednobarwną emalią? Warto wybrać ozdoby wieszane na ścianach, ustawiane na parapetach, a nawet na samych stopniach. Jakie? Przeczytacie poniżej.
Dekoracje na klatce schodowej
Wybierając dekoracje na klatkę schodową należy zadbać, by nie zaburzały one funkcjonalności tego obszaru. Nadmiernie wystające elementy, które trzeba omijać w trakcie pokonywania stopni, przyniosą nam więcej szkody niż pożytku. Jeśli na naszej klatce schodowej znajdują się obszerne spoczniki lub parapety, możemy pokusić się o ustawienie na nich większych donic z kwiatami czy rzeźb, dopasowanych stylem do wnętrza naszego domu.
W przypadku ciaśniejszych przestrzeni godne polecenia będą płaskie dekoracje ścienne – obrazy, zdjęcia czy płaskorzeźby, które nie będą przeszkadzać w poruszaniu się po wąskich schodach, a zarazem nadadzą wnętrzom przytulny charakter. Gdy planujemy nowoczesny, minimalistyczny design na klatce schodowej, możemy wybrać mocne, awangardowe elementy dekoracyjne. Jeżeli natomiast nasza klatka schodowa ma być przytulna i neutralna, warto postawić na nieco łagodniejsze, niezbyt wyraziste ozdoby.
Klatka schodowa to nie tylko banalne, mało atrakcyjne stopnie pomiędzy kondygnacjami. Odpowiednio wykończona i przyozdobiona, stanowi ważny element funkcjonalny każdego budynku. Oprócz dbałości o jej praktyczny charakter, warto pokusić się o rozsądne dobranie barwy ścian, najlepszego oświetlenia oraz dekoracji. Wszystkie te aspekty sprawią, że zwykłe, niezauważane zazwyczaj schody zmienią się w atrakcyjną przestrzeń, dopełniającą charakteru całego naszego domu.