Domek bez pozwolenia – Do ilu metrów można budować?

Wybudowanie domku bez pozwolenia nie jest obecnie zbyt skomplikowaną sprawą, jeśli zainteresowani spełnią ku temu odpowiednie warunki. Oczywiście sprawa tyczy się mniejszych domków, które można bezproblemowo stawiać bez załatwiania czasochłonnych pozwoleń. Wiele osób marzy o zapewnieniu sobie takiej przestrzeni, w której będą mogli założyć własne rodziny lub też zacząć nowy etap życia z dala od swojej rodziny. Prawo budowlane ściśle określa to, jakie konkretnie domy mogą być budowane bez pozwoleń. Warto wgłębić się w takie zapisy i dowiedzieć się jakie kroki należy wykonać, aby nie narazić się na przykre konsekwencje.

Budowa domu bez pozwolenia – jak to wygląda w teorii?

Niektórzy nie mogą sobie w ogóle wyobrazić tego, iż wybudowanie domu bez pozwolenia jest możliwe. Otóż jest to całkowita prawda, a to wszystko dzięki znowelizowanemu prawu budowlanemu. Wystarczy zapoznać się nieco dokładniej z nowymi zapisami, a każda osoba będzie mogła zaplanować budowę swojego małego domku, jeśli pozwolą na to możliwości finansowe. Nie trzeba będzie chodzić godzinami po urzędach oraz załatwiać zbędnych papierów. Zaoszczędzi się na tym sporo czasu, nie wspominając już o nerwach. Organ nadzoru budowlanego w wielu przypadkach nie będzie mógł zakwestionować zasadności postawienia domu bez pozwolenia. Trzeba jednak podporządkować się obowiązującym przepisom, dzięki czemu żaden urzędnik nie będzie miał się do czego przyczepić.

domek bez pozwolenia

Jakie warunki należy spełnić aby zbudować domek bez pozwolenia?

Jeśli zainteresowani chcą przystąpić do procesu budowania domku bez pozwolenia muszą spełnić kilka następujących warunków:

  • musi to być dom wolnostojący,
  • domek nie może posiadać poddasza użytkowego,
  • musi to być domek parterowy,
  • powierzchnia budowanego domku nie może przekraczać 35 metrów kwadratowych,
  • na 500 metrów kwadratowych działki może stać wyłącznie jeden dom.

Jeśli nie będzie przestrzegało się tych warunków, wtedy też na pewno poniesie się surowe konsekwencje finansowe, ale też prawne. Jak widać dostosowanie się do wyżej wspomnianych wymogów to sprawa kluczowa, jeśli ktoś chce zapewnić sobie to, że cały proces budowy przebiegnie bez niepotrzebnych problemów. Domek bez pozwolenia musi znajdować się na działce rolnej, w taki sposób można wznieść również ewentualny garaż oraz różne budynki gospodarcze. Widać, że trzeba najpierw podjąć indywidualną decyzję w zakresie tego, jaki obiekt będzie się stawiało. Od tego będzie zależało również to, ile konkretnie pieniędzy przeznaczy się na taką inwestycję.

Domek bez pozwolenia - Do ilu metrów można budować? 1

Wznoszenie domu bez pozwolenia – jak to wygląda w praktyce?

Najczęściej zainteresowane osoby decydują się na domek bez pozwolenia w pobliżu wielkich aglomeracji miejskich, np. na spokojnej wsi. Oczywiście najpierw należy zakupić pod to ziemię, dlatego trzeba przygotować się na niemały wydatek finansowy, za to bardzo opłacalny. Posiadanie domu na własność, nawet dość małego, to spore udogodnienie. Zawsze ma się do czego wracać i jest to punkt zaczepienia zarówno dla osób samotnych, jak i rodzin.

Znowelizowane prawo budowlane umożliwia zainteresowanym stawianie wiat gospodarczych o powierzchni, która nie będzie przekraczała 50 metrów kwadratowych. Jeśli ktoś ma takie życzenie, może więc sobie na to pozwolić. Nie ma również problemów z budowaniem ogrodzeń, czy też zbiorników do szamb.

Kiedy można przystąpić do prac budowlanych?

Inwestorzy muszą zgłosić do starosty odpowiedni wniosek ze swoim zgłoszeniem. Na odpowiedź oczekuje się maksymalnie 30 dni. Jeśli w tym czasie się jej nie otrzyma, można rozpocząć prace budowlane. To tzw. cicha zgoda, a więc brak przeciwwskazań na rozpoczęcie budowy. Jeżeli byłyby jakieś zastrzeżenia inwestor zostałby o tym natychmiast poinformowany. Oczywiście do wniosku należy dorzucić niezbędną dokumentację, aby zwiększyć swoje szanse na to, że zostanie on pozytywnie rozpatrzony. Odpowiedni organ może nałożyć na inwestora obowiązek doniesienia niezbędnych dokumentów, przez co prace zostaną na pewien okres czasu zahamowane.

We wniosku, który będzie składał inwestor muszą znaleźć się następujące elementy:

  • projekt budowlany (w czterech egzemplarzach) – muszą się w nim znaleźć wszelkie uzgodnienia oraz opinie,
  • oświadczenie o możliwości dysponowania nieruchomością pod kątem wybudowania na niej obiektu budowlanego.

W niektórych przypadkach trzeba również dostarczyć szkice oraz rysunki, ale inwestor na pewno otrzyma w tej kategorii ewentualną informację, do której będzie musiał się odnieść. Polacy bardzo chętnie przystępują do procesu budowania bez pozwolenia, ponieważ dla większości osób jest to niezwykle komfortowe i mniej czasochłonne rozwiązanie. Co prawda nie można sobie pozwolić w takim przypadku na pełną dowolność wyboru, m.in. pod kątem powierzchni domu, ale to i tak lepsze niż długie oczekiwanie w kolejce po uzyskanie pozwolenia od urzędników. Warto więc zastanowić się nad tym, czy skorzystanie z takiej opcji nie jest najlepszym wyjściem z sytuacji, gdy ludzie zastanawiają się nad budową własnego domu. Pod wieloma względami można na tym skorzystać, a kwestie formalne nie będą dla nikogo problematyczne.

 

Źródło:
https://dziennikpolski24.pl/co-mozna-budowac-bez-pozwolenia/ar/c3-11553692
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180001202
https://serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomosci/artykuly/1424011,budowa-altany-domek-letniskowy-zgloszenie-budowy.html
https://www.4katy.com.pl/

 

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button