Jonizacja powietrza – czym jest jonizacja powietrza

Jakość powietrza wokół nas stale się pogarsza, niestety jest to efekt postępu cywilizacyjnego. Wraz z degradacją powietrza w naszych domach wzrasta uczulenie na zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu oraz alergie na roztocza.

Aranżując naszą przestrzeń życiową zwracamy coraz większą uwagę, aby otaczające nas przedmioty był przyjazne dla nas, ekologiczne i zdrowe. Wybieramy dodatki, których produkcja nie miała wpływu na środowisko naturalne, patrzymy, aby posiadały odpowiednią kolorystykę. Staramy się zapewnić odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza, dążymy do tego, żeby nasze samopoczucie i samopoczucie domowników było jak najlepsze, w końcu nasze mieszkanie to nasz azyl od codziennego zgiełku.

Zapominamy jednak o pewnym tajemniczym, niewidocznym składniku dobrego samopoczucia, czyli o odpowiedniej jonizacji powietrza.

Co to takiego jest ta jonizacja powietrza?

Powietrze wokół nas jest posiada przepełnione ładunkami elektrycznymi, czyli jonami,. Mogą one posiadać ładunek ujemny lub dodatni. Ładunki dodatnie to nosiciele szkodliwych substancji. Do naładowanych dodatnio jonów jak do naelektryzowanych kulek przyczepiają się różne, negatywne dla nas cząsteczki. Jony dodatnie przenoszą kurz, roztocza, zarodniki grzybów (w tym pleśni), wirusy a dodatkowo neutralizują, pozytywne dla ludzkiego organizmu jony ujemne.

Jony dodatnie są produkowane przez wszelkiego rodzaju sprzęt elektroniczny, telewizory, laptopy itd., Ponieważ dorosły człowiek, codziennie wdycha około 12 metrów sześciennych powietrza jest to niezwykle ważne, jaką to powietrze ma jakość, od tego zależy nasze samopoczucie i zdrowie.

jonizator powietrza

Dlatego też tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest wprowadzenie do powietrza, którym oddychamy ujemnych jonów. Nie bez powodu zalecane są wyjazdy nad morze lub w góry, wystarczy popatrzeć na koncentrację jonów ujemnych w konkretnym środowisku. Przy spadkach wody takich jak wodospady czy jazy koncentracja jonów ujemy waha się w przedziale 90 -450 tysięcy w cm3, w górach, lasach lub na wybrzeżu ta koncentracja to już między 50 a 100 tysięcy w cm3, łąki i pola poza miastem to już przedział między 5 a 50 tysięcy w cm3, miasta to spadek jonów ujemnych do przedziału 100 – 2000 w cm3 a w mieszkaniu poziom jonów ujemnych utrzymuje się na poziomie 40 – 100 w cm3.

Urządzania do jonizacji powietrza

Jak łatwo zauważyć niestety w naszych mieszkaniach jest zdecydowanie za mało ujemnych jonów. Z pomocą przyjdą nam urządzenia służące do jonizacji powietrza. Należy natomiast zwrócić uwagę, jakie jony ujemne może produkować wybrany jonizator powietrza. Jony ujemne możemy podzielić na dwa rodzaje tworzące jony lekkie i tworzące jony ciężki. Ujemne jony lekkie spełnią rolę oczyszczacza powietrza, ponieważ będą rozbijać jony dodatnie w powietrzu i powodować, że niekorzystne czynniki takie jak kurz czy zarodniki grzybów przestaną unosić się w powietrzu, ale nie wpłyną zbytnio na nasze samopoczucie, ponieważ są zbyt nietrwałe, aby dotrzeć głęboko na pęcherzyków płucnych i ulegną rozpadowi już w górnych drogach oddechowych.

W internecie znajdziemy wiele negatywnych opinii o jonizatorach powietrza. Zarzutem jest to, że nie zauważono wpływu na zdrowie i samopoczucie. Opinie te są spowodowane zakupem prostych i tanich jonizatorów powietrza, które nie są przystosowane to wytwarzania ciężkich jonów ujemnych.

Wynika to z licznych badań, które dowodzą, że lepsze samopoczucie ludzie uzyskują w miejscach powstawania w procesie rozbijania wody ciężkich jonów ujemnych takich jak wodospady, fontanny, wybrzeże klifowe.

Czym są jony ujemne?

Dryfujące jony ujemne, czyli aerojony tworzą się w takich miejscach w skutek rozrywania cząsteczek wody. W czasie tego procesu, określanego, jako efekt Lenarda, podczas rozrywania kropelek wody mniejsza z rozerwanych części ładuje się ujemnie. Kropelki te dryfują na większe odległości tworząc w przestrzeni przewagę ładunku ujemnego. Duże krople z optymalnym ładunkiem są prawie obojętne w obecności pola elektrycznego i mogą swobodnie dryfować. Jony lekkie są bardziej naładowane elektrycznie, posiadają duża ruchliwość i nie docierają do płuc, ponieważ są deaktywowane w kontakcie z górnymi drogami oddechowymi. Jony ciężkie mają znacznie mniejszą prędkość niż jony powstające w tanich jonizatorach. Ich ruch wynika wyłącznie z zawirować powietrza a niewielki ładunek pozwala im długo utrzymywać się w powietrzu. Jony te mogą dostawać się głęboko do płuc gdzie następuje ich zdeponowanie.

Szukając dobrego jonizatora powietrza należy zwrócić uwagę na możliwość wytwarzania przez to urządzenie jonów ciężkich. Jonizacja powietrza to nie tylko specjalne urządzenia, może aktywnie wspierać wytwarzanie pozytywnych dla organizmu jonów ujemnych np. poprzez porządne wietrzenie pomieszczenia, uzupełniamy w ten sposób jony ujemne w pomieszczeniu, pozbywając się jednocześnie zaduch, mikroorganizmów i dwutlenku węgla.

Możemy też wspomagać się w inny sposób, możemy tworzyć strefy wolne od elektroniki np. w sypialni nie wstawiajmy telewizora i nie przynośmy laptopa. Otaczajmy się też naturalnymi materiałami takimi jak drewno, bawełna czy len. Rośliny również będą miały zbawienny wpływ na ilość pozytywnych jonów, koniecznie muszą być w ceramicznych, glinianych donicach świetnie sprawdzą się paprocie, begonie, agawy i fiołki. Jeżeli mamy przydomowy ogródek zasadźmy w nim jarzębinę, brzozę, klon lub sosnę.

Z wyposażenia naturalnym jonizatorem będzie lampa solna oraz naturalny bursztyn. Oczywiście regularnie sprzątanie połączone z wcześniej wspomnianym wierzeniem pomieszczeń pozwoli nam pozbyć się siedlisk kurzu, który jest siedliskiem niekorzystnych jonów.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

1 komentarz

  1. Czyste powietrze w domu to podstawa! Szczególnie wtedy, gdy mamy słabą odporność lub cierpimy na alergię (choćby na kurz). Jeśli do tego zadbamy o czystość tkanin, na przykład przez pranie w hipoalergicznych środkach, dodatkowo oczyścimy powietrze i uchronimy się przed kontaktem z alergenami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button