Prysznic bez brodzika – nowoczesna propozycja do każdej łazienki

Zgodnie z najnowszymi trendami, tradycyjna kabina prysznicowa zaczyna powoli odchodzić do lamusa. Rozwiązaniem, które cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem jest natomiast prysznic bez brodzika. Modele z wysoką, zabudowaną niecką coraz częściej są zastępowane wersją z odpływem ukrytym w podłodze oraz lekkimi, szklanymi ściankami. Dzięki dyskretnej, ażurowej konstrukcji nie przytłaczają one niewielkiej przestrzeni, a zarazem są wyjątkowo łatwe w użytkowaniu. Idealnie pasują do nowoczesnych wnętrz, a także pomieszczeń urządzonych w stylu minimalistycznym, skandynawskim czy industrialnym. Prysznic bez brodzika daje wiele możliwości aranżacyjnych, dodając łazience lekkości, a jednocześnie nakierowując uwagę na zastosowane elementy dekoracyjne. Umożliwia stworzenie dowolnie dużej przestrzeni kąpielowej, subtelnie uzupełniającej zaplanowany wystrój zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i wolnostojącym domu. Jakie zalety i wady posiada taki model oraz na co zwrócić uwagę, przystępując do jego montażu?

Prysznic bez brodzika – prosty sposób na powiększenie łazienki

Zaplanowanie prysznica bez brodzika w łazience to skuteczny sposób na powiększenie jej przestrzeni. Brak niecki oraz przejrzyste, często ruchome ścianki pozwalają do maksimum wykorzystać jej metraż. Jest to szczególnie istotne w maleńkich pomieszczeniach, w których liczy się każdy centymetr. W takich przypadkach warto zdecydować się na całkowicie otwarty prysznic, w razie konieczności uzupełniony atrakcyjną zasłoną na drążku, która zapobiegnie zachlapaniu łazienki. Godne uwagi są także wersje typu walk-in z pojedynczą, przezroczystą ścianką, które nie zmniejszą wizualnie pomieszczenia, a zarazem skutecznie ochronią przed jego zamoczeniem.

szklana ściana prysznica

Dzięki odpływowi montowanemu w podłodze nie jesteśmy ograniczeni wielkością brodzika, mogąc niemal dowolnie zaaranżować posiadaną przestrzeń. Prysznic bez brodzika to doskonały sposób na efektowne zagospodarowanie wnęk obecnych w łazience – możemy stworzyć w nich półki na kosmetyki czy zamocować zestaw natryskowy, wykorzystując każdy dostępny zakamarek. Zazwyczaj szerokość strefy wydzielonej do kąpieli – a tym samym oferowanych na rynku przeszkleń – oscyluje pomiędzy 70 a 140 cm. Aby zagwarantować sobie optymalny komfort, warto zdecydować się na kabinę o rozmiarze przynajmniej 100 cm x 100 cm.

Wygoda przede wszystkim, czyli praktyczny wymiar prysznica bez brodzika

Prysznic bez brodzika jest chętnie stosowany w domach osób, które mają problemy z wchodzeniem do wyższej niecki, takich jak dzieci czy ludzie starsi. Będzie on niezwykle praktyczny dla ludzi będących w trakcie rehabilitacji, a także niepełnosprawnych – również tych poruszających się na wózku inwalidzkim czy o kulach. Gwarantuje wyjątkowo łatwy dostęp, który docenią wszyscy domownicy, niezależnie od wieku i stopnia sprawności. Idealnie sprawdzi się w łazience nowoczesnej, stawiającej na pierwszym miejscu funkcjonalność.

Ponadto prysznic bez brodzika to rozwiązanie użyteczne w wyjątkowo nieustawnych, wyposażonych w większe wnęki łazienkach. Jego kabinę można z powodzeniem umieścić w obszernym zagłębieniu ściany, oddzielając go od reszty pomieszczenia jedynie szklanymi drzwiami. Dzięki wyeliminowaniu konieczności zastosowana standardowych rozmiarów brodzika, nie jesteśmy ograniczeniu nieustawnymi wymiarami wnęki, kompleksowo wykorzystując przestrzeń oferowaną przez pomieszczenie.

Zalety prysznica bez brodzika

Propozycja, jaką jest prysznic bez brodzika, to sposób na lekkie i przejrzyste urządzenie łazienki. Umożliwia łatwe zagospodarowanie posiadanego metrażu, nie przytłaczając swoim rozmiarem nawet niewielkich pomieszczeń. Jest prosty w utrzymaniu w czystości, niwelując konieczność żmudnego mycia kabiny i jej zakamarków. Ze względu na brak podwyższenia, jest również wygodny w użytkowaniu, w szczególności dla dzieci, osób starszych czy niepełnosprawnych.

Brak brodzika sprawia, że jest on także wyjątkowo ustawny. Niewielki odpływ liniowy można bez trudu umieścić nawet w nadzwyczajnie małej łazience, wykorzystując zaoszczędzone miejsce na większą umywalkę czy szafkę na przybory toaletowe. Dzięki temu rozwiązaniu każda łazienka jest funkcjonalna i stylowa, niezależnie od oferowanej przez nią przestrzeni.

prysznic bez brodzika inspiracja

Wady prysznica bez brodzika

Rozważając zainstalowanie prysznica bez brodzika, powinniśmy wziąć pod uwagę także pewne negatywne cechy tej propozycji. Jeżeli zależy nam na kabinie typu walk-in, musimy uwzględnić konieczność przygotowania odpowiedniego otworu pod odpływ liniowy. O ile jego wykonanie będzie niezbyt skomplikowane na etapie budowy, o tyle zainstalowanie go w już wykończonej łazience będzie wymagać miejscowego skucia posadzki, a nierzadko także zmiany przebiegu istniejącej instalacji kanalizacyjnej. Dodatkowo wskazane jest wykonanie lekkiego spadu w kierunku odpływu, który zapobiegnie rozlewaniu się wody na całe pomieszczenie.

Choć w prysznicu bez niecki nie ponosimy kosztu zakupu brodzika, pewną kwotę musimy przeznaczyć na solidną hydroizolację. Także cena samej szklanej ściany nierzadko przewyższa całkowitą wartość gotowej kabiny z niecką. Co prawda da się bez niej obyć, jednak w niewielkich łazienkach warto zdecydować się na oddzielenie strefy kąpielowej, które zabezpieczy resztę pomieszczenia i sprzętów przez zamoczeniem. Niektórzy użytkownicy narzekają również na stosunkowo często zatykający się odpływ liniowy, który może wymagać regularnego czyszczenia.

Jaki odpływ dobrać do prysznica bez brodzika?

Podstawowym elementem prysznica bez brodzika jest odpowiedni odpływ. Jego wysokość waha się od 6 do nawet 15 cm, umożliwiając łatwe dopasowanie do grubości wylewki. Zależnie od wybranej wersji, zapewnia on przepustowość w granicach 0,5-2,5 litra płynów na sekundę. Zazwyczaj inwestorzy decydują się na jeden z dwóch popularnych modeli: liniowy bądź punktowy.

odpływ kratkowy
odpływ kratkowy

Czym różnią się one od siebie? Pierwszy z nich to wydłużona rynna zbierająca wodę, drugi – kratka o kształcie kwadratu. Ich dobór jest podyktowany głównie kwestią estetyczną, bowiem każdy z nich gwarantuje równie wydajne odprowadzanie wody. Wersje liniowe, oferowane w różnych długościach, będą ładniej komponować się z wielkoformatowymi płytkami podłogowymi. Mniejsze, punktowe egzemplarze są raczej dedykowane do glazury o niewielkim rozmiarze. Możemy zainstalować je przy ścianie, na środku kabiny prysznicowej bądź na granicy strefy suchej i mokrej. Istnieje jeszcze trzecia, alternatywna opcja – odpływ łukowy, przeznaczony do pryszniców o półokrągłym kształcie. Zapewnia on nietuzinkowy wygląd obszaru przeznaczonego do kąpieli, jednocześnie wymagając dużej dozy doświadczenia i umiejętności w trakcie montażu zarówno syfonu z kratką, jak i sąsiadujących z nimi płytek.

odpływ liniowy
odpływ liniowy

W sprzedaży dostępne są odpływy z kratką ze stali nierdzewnej, wykończoną różnorodnymi, finezyjnymi wzorami. Możemy także zdecydować się na wersje, w których założymy dociętą na wymiar płytkę ceramiczną, identyczną jak reszta posadzki w pomieszczeniu. Dodatkowo mogą one posiadać kołnierz ułatwiający wykończenie podłogi wokół odpływu oraz zabezpieczający przed przeciekaniem. Ciekawym sposobem na podkreślenie ich atrakcyjności jest także dedykowane oświetlenie ledowe, odporne na niekorzystne działanie wilgoci. Jeżeli z pewnych względów nie mamy możliwości wykonania spadku w łazience, możemy rozważyć również montaż rynny odpływowej dookoła kabiny, która skutecznie odprowadzi wodę znajdującą się na płaskich płytkach. Tylko od nas zależy, jaki model ostatecznie wybierzemy do swojej łazienki.

Ścianki do kabiny bez brodzika

Oprócz odpływu liniowego lub punktowego – niezbędnego w prysznicu bez brodzika – powinniśmy rozważyć także zamontowanie ścianki oddzielającej przestrzeń kąpielową od reszty łazienki. W zależności od zlokalizowania prysznica i naszych potrzeb, możemy zdecydować się na wersję obejmującą od 1 do 3 tafli, ułożonych względem siebie pod kątem prostym. Taka fizyczna przesłona zapobiegnie rozchlapywaniu się wody na całe pomieszczenie, a zarazem zapewni przytulniejszą atmosferę w czasie kąpieli. Nowoczesne kabiny bezbrodzikowe charakteryzują się prostotą wykonania i minimalizmem zdobień, bez trudu wpisując się w każdą aranżację łazienki. Jakie opcje mamy tutaj do wyboru?

Inwestorzy najczęściej decydują się na pojedynczą szybę, mocowaną za pomocą estetycznych stalowych lub aluminiowych profili do sufitu lub ścian. Jest ona wykonana z bezpiecznego, hartowanego szkła, które eliminuje ryzyko skaleczenia w momencie przypadkowego rozbicia. Może być ono przezroczyste, matowe, ozdobione dekoracyjnymi frezami bądź barwione na wybrany kolor. Dodatkowo producenci często wyposażają je w samoczyszczące technologie, takie jak warstwa zapobiegająca pojawianiu się zacieków. Szerokość i wysokość ścianki oraz długość profili można dopasować do rozmiaru łazienki, wybierając najlepsze rozwiązanie do posiadanych warunków technicznych.

Prysznic bez brodzika może zostać wydzielony od reszty pomieszczenia także przesuwnymi, ruchomymi ściankami ze szkła lub tworzywa sztucznego – podobnymi jak w tradycyjnej kabinie. Część osób decyduje się również na materiałową zasłonkę na drążku. Współczesne zasłony są oferowane w estetycznych, jednolitych odcieniach lub wyposażone w modny nadruk, który podkreśli cały wystrój pomieszczenia. Ich zaletą jest niewątpliwie niska cena i łatwość demontażu, która pozwala na częstą, bezproblemową zmianę aranżacji łazienki.

Prysznic bez brodzika – nowoczesna propozycja do każdej łazienki 1

Jaka bateria najlepiej sprawdzi się w prysznicu bez brodzika?

Kolejnym ważnym elementem prysznica bez brodzika jest bateria. Może być to gotowy komplet w formie kolumny, wersja podtynkowa lub natynkowa dźwignia z kranem, połączona z rączką prysznicową wieszaną na uchwycie. Modnym i często wybieranym modelem jest zestaw natryskowy z deszczownicą. Oferowany w wersji białej, czarnej, chromowanej lub matowej, umożliwia wygodną kąpiel w otwartej kabinie typu walk-in. Decydując się na takie rozwiązanie, należy zadbać o odpowiednią długość ramienia deszczownicy. Aby zapewniała ona komfort użytkowania, jej środek powinien być oddalony od ściany na co najmniej 35-40 cm.

Dobrym pomysłem jest także zastosowanie deszczownicy mocowanej w podwieszanym suficie, zlokalizowanej nad centralnym punktem kabiny. Jeśli nasza przestrzeń kąpielowa jest niewielka, warto rozważyć także komplet podtynkowy, który pozwoli zaoszczędzić miejsce, nie tracąc swojej funkcjonalności.

O czym należy pamiętać, wybierając i montując zestaw natryskowy? Jego deszczownica powinna być przymocowana przynajmniej kilkanaście centymetrów wyżej, niż wynosi wzrost najwyższego z domowników. Im większa będzie jej powierzchnia, tym szerszy będzie także strumień wody. Średnica okrągłych, ściennych modeli na drążkach zazwyczaj nie przekracza 20 cm, przez co mogą być one niezbyt praktyczne i mało wydajne.

Lepsze efekty osiągniemy, stosując wersje sufitowe, których średnica osiąga nawet 60 cm. Wysokiej klasy modele oferują możliwość regulacji siły strumienia, który nierzadko bywa także podświetlany, zwiększając atrakcyjność kąpieli. Niezależnie od wybranego modelu, warto kupować kompletny zestaw, obejmujący baterię, deszczownicę i ewentualną kolumnę ścienną. Dzięki temu wszystkie elementy będą utrzymane w jednym stylu, perfekcyjnie pasując do siebie i gwarantując precyzyjne współdziałanie.

brodzik typu walk-in
brodzik typu walk-in

Montaż prysznica bez brodzika krok po kroku

Zamontowanie prysznica bez brodzika najlepiej zaplanować już na etapie budowy domu. Dzięki temu w czasie prac wykończeniowych odpowiednio przygotujemy instalację kanalizacyjną oraz wykonamy wylewkę z niezbędnym spadem. Jak wykonać prysznic bez brodzika krok po kroku?

  • Montujemy lub zlecamy wybranej firmie wykonanie podejścia kanalizacyjnego.
  • Instalujemy odpływ liniowy tak, by jego kratka znajdowała się 1-2 mm poniżej docelowego poziomu podłogi oraz podłączamy go do przygotowanego wcześniej podejścia, starannie kontrolując szczelność połączenia.
  • Następnie wykonujemy wylewkę, pamiętając o zachowaniu niezbędnego spadu w kierunku odpływu, wynoszącego około 2-3%.
  • Po całkowitym wyschnięciu wylewki nakładamy hydroizolację; może być to gotowy preparat typu folia w płynie, zaprawa cementowa z żywicą bądź specjalistyczna taśma i mata uszczelniająca.
  • Kolejnym krokiem będzie położenie warstwy wykończeniowej. W prysznicu bez brodzika najlepiej sprawdzą się antypoślizgowe płytki z elastyczną fugą epoksydową, odporną na wilgoć, pleśń i grzyby.
  • Ostatnią naszą czynnością będzie zamontowanie wybranej baterii prysznicowej oraz ewentualnie szklanej ściany lub zasłonki, mocowanej na dedykowanym stelażu.
Montaż odpływu liniowego
Zdjęcie: Schedpol, Montaż odpływu liniowego

Hydroizolacja – element obowiązkowy prysznica bez brodzika

Jeśli zdecydujemy się na montaż prysznica bez brodzika w swoim domu, powinniśmy zadbać o niezwykle staranne wykonanie hydroizolacji w jego obszarze. Wystarczy bowiem niewielka nieszczelność konstrukcji, by doprowadzić do zawilgocenia głębszych warstw podłogi lub też stropu. Jest to zjawisko szczególnie niebezpieczne w mieszkaniach w bloku, grożąc zalaniem i podtopieniem sąsiadów mieszkających na niższych piętrach. Zamoczenie elementów konstrukcyjnych budynku może spowodować także korozję mechaniczną i biologiczną, która nie jest obojętna dla trwałości jego fragmentów.

Na szczęście hydroizolacja nie jest droga w stosunku do całej inwestycji, a jej wykonanie możemy z powodzeniem przeprowadzić samodzielnie. W sprzedaży dostępne są różnorodne preparaty, dedykowane do uszczelnienia powierzchni w rejonie prysznica. Możemy zastosować popularną folię w płynie lub masy cementowe z dodatkiem żywic syntetycznych. Jeśli w naszej łazience zainstalowaliśmy ogrzewanie podłogowe, wybrany środek do hydroizolacji powinien być odporny na działanie podwyższonej temperatury w posadzce.

Prysznic bez brodzika w bloku? Czemu nie!

Oprócz właścicieli jednorodzinnych domów, także wielu mieszkańców bloku bierze pod uwagę zainstalowanie prysznica bez brodzika w swojej łazience. Jest to inwestycja realna do wykonania, wymaga jednak starannego zaplanowania i skontrolowania warunków technicznych budynku. Niezbędna będzie tu odpowiednia grubość stropu – odpływ liniowy musi być bowiem zamontowany poniżej poziomu podłogi, wymagając nierzadko nawet 15 cm przestrzeni na montaż wszystkich niezbędnych elementów.

Ponadto w przypadku prysznica bez brodzika w bloku niezwykle ważna jest staranna izolacja przeciwwilgociowa, która uchroni przed zalaniem sąsiadów z niższych pięter. Wszystkie te aspekty powodują, że realizacja takiego projektu jest znacznie trudniejsza, niż zamontowanie gotowego zestawu z niecką. Niemniej – o ile tylko warunki konstrukcyjne budynku na to pozwolą – jest ona możliwa do przeprowadzenia.

prysznic walk-in

Prysznic bez brodzika to nowoczesna i ciekawa propozycja, która sprawdzi się w każdej łazience, niezależnie od jej wielkości i stylu wykończenia. Jest to obecnie jedno z najmodniejszych rozwiązań, które systematycznie wypiera tradycyjne kabiny z wysoką niecką. Dzięki otwartej konstrukcji typu walk-in oraz braku podwyższonego progu jest on przystępny dla osób w każdym wieku, również dzieci i niepełnosprawnych. Duże przeszklenia oraz ograniczone od minimum ozdoby nie sprawiają przytłaczającego wrażenia, nadając łazience lekkości i przestronności.

Prysznic bez brodzika wymaga zastosowania zlicowanego z posadzką odpływu i odpowiedniego spadu. Z tego względu warto zaprojektować go już na etapie budowy. Dzięki różnorodnym rozwiązaniom, takim jak rynna odpływowa wokół kabiny bądź odpływ o wysokości wynoszącej raptem 6 cm, nic nie stoi na przeszkodzie, by posiadać taki otwarty prysznic także w bloku czy innym, starszym budynku. Dodając do niego praktyczny zestaw natryskowy z obszerną deszczownicą, będziemy mogli korzystać z odświeżającej i relaksującej kąpieli każdego dnia, ciesząc się estetycznym wyglądem swojej łazienki.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button