Mała kuchnia w bloku może stanowić nie lada wyzwanie podczas projektowania. Ograniczona przestrzeń wydawać się może być zbyt ciasna do umieszczenia wielu urządzeń AGD, zlewu oraz szafek do przechowywania. Jednakże wątpliwości są całkowicie nieuzasadnione. W tym artykule pokażemy i opiszemy najciekawsze aranżacje niewielkich kuchni w bloku. Jest kilka sposobów na ładne i ergonomiczne zagospodarowanie małej kuchni. Należy również pamiętać o istotnych detalach. Kuchnia w bloku, nawet ta najmniejsza, wcale nie musi być nudna i pozbawiona funkcjonalności.
Niezależnie od wielkości kuchni, pomieszczenie to bardzo często jest sercem domu. W kuchni nie tylko przygotowujemy posiłki, ale również sprzątamy po gotowaniu. Obie te czynności zajmują sporo czasu, a to powoduje, że do kuchni przychodzi więcej osób chcących spędzić trochę czasu z najbliższymi zajęty obowiązkami domowymi. Ważne jest zatem zadbanie o wiele aspektów podczas projektowania kuchni.
Spis treści
- Aranżacja kuchni w bloku
- Mała kuchnia połączona z salonem
- Mała kuchnia w bloku i w dodatku pod skosem
- Najefektywniejsze wykorzystanie małej przestrzeni na zabudowę kuchni
- Kolorystyka – jakie kolory sprawdzą się najlepiej w małej kuchni w bloku
- Gra światła – czyli więcej za niewiele
- Sposób na przestrzeń w małej kuchni – brak górnej zabudowy i otwarte półki
- Wykorzystanie szafek na kółkach w małej kuchni
- Nieduży, ale szeroki blat sposobem na przestrzeń roboczą
- Kuchnia w bloku bez okna? I na to są rozwiązania 😊
- Aranżacja małej kuchni w bloku – Najlepsze porady
- Kuchnia jest miejscem dla Ciebie
Aranżacja kuchni w bloku
Aranżacja małej kuchni w bloku to zasadnie pozornie trudne, ale w rzeczywistości jak najbardziej możliwe do zrealizowania. Zdecydowanie lepiej spędzić nieco więcej czasu na planowaniu i projektowaniu, aby w przyszłości nie było konieczności wykonywania kosztownych przeróbek. Aranżacja kuchni to przede wszystkim konieczność dobrania odpowiednich sprzętów AGD, nie tylko wymiarowo, ale również stylem. Nie każde urządzenie będzie mogło być zabudowane. Kuchenka i piekarnik z pewnością będą urządzeniami rzucającymi się w oczy.
To tylko jedno z pierwszych zagadnień do rozważenia na etapie projektowania idealnej małej kuchni. Jak zatem wybrać najlepszą aranżację kuchni? Co jest modne, a jednocześnie funkcjonalne? O jakich niuansach powinniśmy nie zapominać? Istnieje wiele sztuczek, aby mała kuchnia w bloku była funkcjonalna i piękna zarazem. O tym i o innych smaczkach w projektowaniu małej kuchni piszemy poniżej.
Mała kuchnia połączona z salonem
Modne stało się otwieranie przestrzeni. Jednym z możliwe najlepszych rozwiązań jest połączenie małej kuchni z salonem. W ten sposób zyskujemy mnóstwo przestrzeni oraz światła. Na samym początku remontowania kuchni, w pierwszej kolejności należy sprawdzić czy jest możliwość wyburzenia ściany dzielącej salon i kuchnię oraz połączenie obu pomieszczeń. Jeśli tak, to zysk z tego zabiegu będzie przeogromny. Przestrzeń między salonem a kuchnią można oddzielić za pomocą wyspy kuchennej oraz dodając od strony salonu krzesła i zyskując w ten sposób miejsce na spożywanie szybkich posiłków. Hokery skierowane w stronę kuchni, to również miejsce dla dodatkowych osób uczestniczących w rozmowach przy gotowaniu.
To nie musi być od razu wolnostojąca wyspa kuchenna. W zależności od dostępnej przestrzeni, może być stół lub półwysep, który z jednej strony będzie się łączył z zabudową kuchenną. Z jednej strony wyspy kuchennej, od wewnętrznej strony umieszcza się zazwyczaj szuflady, lub wnęki na przybory kuchenne. To doskonały sposób na zyskanie dodatkowej przestrzeni na przechowywanie. Z drugiej strony pod blatem zazwyczaj zostawia się pustą przestrzeń na nogi dla osób zasiadających przy wyspie.
Jeśli nie planujemy umieszczenia krzeseł ani hokerów, można od strony salonu umieścić chłodziarkę na wino lub dać komodę. Wiele zależy od dostępnej przestrzeni.
Mała kuchnia w bloku i w dodatku pod skosem
Mieszkania w bloku najczęściej nie mają skoków, ale zdarza się, że na ostatniej kondygnacji znajdują się pomieszczenia ze skosami. Również niektóre mieszkania na niższych kondygnacjach, ale w budynkach o zróżnicowanej bryle, również potrafią posiadać skośne ściany.
Skośne ściany nie są idealnym rozwiązaniem szczególnie w pomieszczeniach małych oraz takich, które muszą być mocno zagospodarowane, a takie są małe kuchnie w bloku. W przypadku kuchni ze skosami, aranżacja będzie trudniejsza, ale nie jest to przeszkoda nie do przeskoczenia. W tym przypadku, będzie trzeba zainwestować w meble na wymiar. Nie sprawdzą się gotowe komplety meblowe. W przypadku mebli na wymiar będzie można zagospodarować każdy dostępny centymetr – dosłownie. Wiele zależy od tego na jakiej wysokości zaczynają się skosy. W niektórych wypadkach wręcz niemożliwe będzie zamontowanie niskich szafek. Jeśli skos zaczyna się wysoko, na wysokości przynajmniej 1,5m, to przy takim układzie sprawdzi się już umieszczenie blatu roboczego, ponieważ po odsunięciu się o kilkadziesiąt cm będziemy mieli pewność, że skok będzie już sporo ponad naszą głową.
Pod skosami można również umieścić urządzenia ADG niskiej zabudowy, podblatowe – czyli zmywarkę, piekarnik. To również dobre miejsce na umieszczenie zlewozmywaka. Tym lepsze, jeżeli skok jest z oknami.
Najefektywniejsze wykorzystanie małej przestrzeni na zabudowę kuchni
Maksymalne wykorzystanie przestrzeni w małej kuchni w bloku, to klucz do sukcesu w aranżacji tego pomieszczenia. Efektywne i praktyczne rozmieszczenie urządzeń powinno być zadaniem numer jeden w tego rodzaju kuchni. Realizując małą kuchnię warto zastanowić się czy wysokość pomieszczenia będzie pozwalała na zabudowanie 2 poziomów szafek wiszących, pod sam sufit. Drugi poziom szafek, może służyć jako miejsce do przechowywania rzadziej używanych garnków, zastawy stołowej, patery na ciasta itd.
Kiedy uda w końcu nam się rozplanować układ mebli oraz urządzeń AGD w kuchni, warto jeszcze raz wszystko sprawdzić. Łatwo coś pominąć. Należy sprawdzić czy znalazło się miejsce zarówno na piekarnik, mikrofalę, kuchenkę oraz okap. Zdecydowanie najłatwiej zapomina się o mikrofali. Ciekawym pomysłem na zaoszczędzenie przestrzeni jest wybór urządzenia 2w1, czyli piekarnika z funkcją mikrofali.
Ponadto szukając dodatkowych wolnych centymetrów, należy upewnić się, czy potrzebna nam będzie duża zmywarka. Nie wyobrażamy sobie nowoczesnej kuchni bez zmywarki, ale wybór pomiędzy urządzeniem o szerokości 60cm, a 40cm należy rozważyć w przypadku naprawdę małych kuchni. Kolejna rzecz to zlewozmywak. Można pomyśleć o rezygnacji ze zlewozmywaka dwukomorowego na rzecz 1 lub 1,5 komorowego.
Planując rozmieszczenie urządzeń kuchennych, należy również przewidzieć przestrzeń na czajnik oraz inne przydatne urządzenia. Może to być przykładowo: opiekacz do chleba, ekspres do kawy lub Thermomix.
A co z szafkami? W przypadku małych kuchni o dużej intensywności użytkowania, zdecydowanie zalecamy zabudowanie kuchni aż do sufitu. Dzięki temu zagospodarujemy maksymalną dostępną przestrzeń do przechowywania. To rozwiązanie również optymalnie powiększy małą kuchnię, choć w rzeczywistości szafki zabiorą sporo miejsca.
Jeśli zdecydujemy się na zabudowę pod sufit, idealnie sprawdzą się fronty meblowe bez dużych uchwytów. Można zastosować podcięcie lub niewielki kulkowe uchwyty meblowe.
Dodatkowo, zastosowanie frontów lakierowanych na wysoki połysk sprawi, że światło będzie odbijać się od szafek, co sprawi, że pomieszczenia staną się optycznie większe.
Cargo? Zdecydowanie tak
Zabudowa typu cargo jest niezwykle praktyczna. W wąskich szafkach można umieścić bardzo wiele. Można zaplanować miejsce pod wąskie cargo o szerokości 15cm np.: na ściereczki i chemię lub na przyprawy i słoiki.
Duże cargo to idealnie rozwiązanie na przechowywanie wszelkiego rodzaju przekąsek i zapasów.
Systemy cargo również sprawdzą się w przypadku szafek narożnych, które są trudnodostępne. Za pomocą odpowiedniego systemu można wykorzystać 80-90% dostępnej przestrzeni wnęki szafki narożnej. Poszczególne elementy cargo mogą być wysuwane na specjalnych prowadnicach.
Mycie naczyń to wyzwanie w małej kuchni w bloku
Kolejnym ważnym aspektem idealnej małej kuchni w bloku, jest zaplanowanie przestrzeni do zbierania brudnych naczyń i ich mycia. W przypadku małych kuchni sprawdzi się zlewozmywak jednokomorowy wraz z ociekaczem. Nie można również zapomnieć o zmywarce, która koniecznie musi znajdować się blisko zlewozmywaka.
Drzwi? Czy to konieczne?
Jeśli chcemy pozostawić kuchnię jako niezależne pomieszczenie i chcemy koniecznie zachować możliwość zamykania kuchni, to warto rozważyć zmianę tradycyjnych drzwi skrzydłowych na drzwi przesuwne chowane w ścianę. Opcjonalnie mogą to również być osłony przesuwne lub rolety. Firma Rol-Tex w swojej ofercie posiada najtańsze rolety w Krakowie, a także oferuje również ich montaż.
Jednakże w przypadku najmniejszych kuchni, zdecydowanie zachęcamy do rozważania całkowitą rezygnację z drzwi, a nawet zrobienie większego otworu. Jeśli nie ma możliwość całkowitego otwarcia kuchni, to zrobienie z niej pomieszczenia półotwartego z pewnością sprawi, że zyskamy więcej przestrzeni i automatycznie zyskamy swobodę ruchów.
Kolorystyka – jakie kolory sprawdzą się najlepiej w małej kuchni w bloku
Nie powiększymy małej kuchni w bloku, ale możemy bez ograniczeń wykorzystać pewne sztuczki mające na celu optyczne powiększenie pomieszczeń. Jedną z takich sztuczek jest odpowiedni dobór kolorów.
W przypadku małej dostępnej przestrzeni można pomyśleć o kuchni w stylu skandynawskim. Będzie on tutaj niezastąpiony. Styl skandynawski charakteryzuje się przede wszystkim jasnym wykończeniem pomieszczeń, ścian oraz frontów meblowych. Rozświetlenie kuchni białymi i innymi jasnymi kolorami jest rozwiązaniem niepodnoszącym kosztów aranżacji kuchni, a jednocześnie doda jej elegancji.
Wcześniej wspomnieliśmy, że fronty na wysoki połysk odbijają światło. W połączeniu z białym kolorem, efekt ten będzie tylko spotęgowany. Warto również zastanowić się nad jasną podłogą. Oczywiście nie w kolorze białym. Użycie białego koloru na podłodze w kuchni jest niewskazane ze względu na szybkość brudzenia podłogi w tym jakże użytkowym pomieszczeniu. Sprawdzi się za to jasne drewno lub szarości. Styl skandynawski w kuchni to również użycie drewna, szczególnie blatów drewnianych.
Na podłodze można użyć płytek drewnopodobnych, imitujących prawdziwe drewno. Alternatywnym rozwiązaniem będzie również użycie paneli winylowych LVT. Mają one doskonale właściwości, tzn. nie mają wad wykładziny podłogowej PCV, a układa się je podobnie do paneli podłogowych. Każdy może to zrobić samodzielnie.
Fani ciemnych kolorów we wnętrzach nie mają się również czego obawiać. Ciemna elegancka zabudowa również jest możliwa w małej kuchni w bloku, ale warto wtedy postawić na jasną podłogę. Ściany również powinny być w jasnych odcieniach. W małych kuchniach warto postawić na proste wzory płytek. Nadmiar wzorów tylko pomniejszy optycznie pomieszczenie i spowoduje, że stanie się ono przytłaczające.
Mając na myśli ciemne kolory, nie myśleliśmy o graficie i czarnym. Te kolory są raczej zarezerwowane do większych pomieszczeń. Sprawdzą się idealnie beże w różnych odcieniach, również te ciemniejsze. Idealne do małej kuchni będzie użycie koloru niebieskiego, można rozważyć kuchnię dwukolorową – dolne szafki niebieskie oraz górna zabudowa w kolorze białym. Wybór należy do Ciebie.
Gra światła – czyli więcej za niewiele
Odpowiednie doświetlenie kuchni to podstawa. Tutaj możemy najwięcej zyskać lub wiele stracić. Często słyszymy o planowaniu układu, frontów, dobrze sprzętów, a oświetlenie zostaje na końcu. A to spory błąd w projektowaniu pomieszczeń, szczególnie małych jakimi są kuchnie w bloku.
Jeśli posiadamy duże okno kuchenne, to będzie zdecydowanie łatwiej z odpowiednim doświetleniem pomieszczenia. Warto wykorzystać naturalne światło dzienne. W kuchni należy używać firan, które nie ograniczają zbytnio światła. Można z nich nawet całkowicie zrezygnować.
Więcej czasu należy jednak poświęcić na dobór sztucznego oświetlania. Mogą to być punkty świetlne lub szyna z punktami. Punkty można rozmieścić w pobliżu blatów, nieco od nich oddalone. Wtedy światło będzie padać nie tylko na blaty, ale również na pozostałą część kuchni. Również oświetlenie podszafkowe powinno być dobre zaplanowane. Może to być listwa LED biegnąca wzdłuż całej linii górnych szafek lub oświetlenie punktowe podszafkowe.
Sposób na przestrzeń w małej kuchni – brak górnej zabudowy i otwarte półki
A może być tak całkowicie zrezygnować z zabudowywania górnej części kuchni? Nie jest to pomysł od razu skazany na porażkę. Jeśli odpowiednio rozplanujemy szafki dolnej oraz przeznaczymy jedną ze ścian na zabudowę aż po sufit, to powinniśmy mieć wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie. Wtedy resztę miejsca na blatem można przeznaczyć na montaż otwartych półek. Będzie wyglądało to efektownie oraz będzie ergonomiczne. Dostęp do talerzy będzie sprawniejszy niż w przypadku tradycyjnego rozwiązania z zamykanymi szafkami. Można również dodać ulubione dekoracje, np. niewielkie kwiaty doniczkowe czy też zioła w doniczkach.
Istotne jest, aby otwarte przestrzeń była zagospodarowana ładnymi przedmiotami, również tymi użytkowymi. W takim przypadku powinniśmy pomyśleć o talerzach i garnkach odpowiednio pasującymi do pozostałych elementów aranżacji kuchni.
Wykorzystanie szafek na kółkach w małej kuchni
Kolejny pomysł na ulepszenie organizacji miejsca w kuchni, to użycie szafki na kółkach, która może pełnić również funkcję niewielkiej wyspy. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? W niewielkich kuchniach jest ograniczone miejsce na blat roboczy. Przesuwna szafka na kółkach może być miejscem dla drugiej osoby, która pomaga w przyrządzaniu posiłków. To dodatkowe miejsce robocze, zdecydowanie pomoże rozwiązać problem związany z ciasnotą w kuchni. Rozwiązanie to sprawdzi się jednak w kuchniach o kształcie zbliżonym do kwadratu. W bardzo wąskich pomieszczeniach może po postu nie wystarczyć miejsca na przesuwaną szafkę. Należy pamiętać, że wysuwana szafka będzie niższa niż blat roboczy, ponieważ powinna być ona również chowana pod blat.
Nieduży, ale szeroki blat sposobem na przestrzeń roboczą
W małych kuchniach w bloku, często po wykorzystaniu przestrzeni roboczej na zlewozmywak, kuchenkę, czajnik oraz np. ekspres do kawy, zostaje bardzo niewiele miejsca na blat roboczy. Jest to spory problem wielu małych kuchni.
Rozwiązanie może być zastosowanie szerszego blatu. Czyli zamiast standardowej szerokości/głębokości 60cm, możemy pokusić się o 70cm lub nawet 80cm głębkości blatu. Wiązać się to jednak będzie z tym, że cała jedna ściana będzie tych samych wymiarów, czyli blat oraz szafki dolne. Wtedy szafki górne mogą okazać się zbyt głęboko osadzone, aby można było swobodnie z nich korzystać. Jednak jeśli nie mamy bardzo wąskiego pomieszczenia, zrobienie „grubszych” szafek to szansa na głębsze szafki i szuflady, co znacząco powiększy miejsce na przechowywanie. Jednak nie każdy producent mebli kuchennych wykona tego rodzaju nietypowe zamówienie.
Opcjonalnie można zastosować blat wysuwany. Wtedy zamiast szuflady, ukryty jest dodatkowy blat, który w razie potrzeby może nam służyć jako dodatkowa przestrzeń robocza do przyrządzania posiłków.
Kuchnia w bloku bez okna? I na to są rozwiązania 😊
W przypadku nowego budownictwa w zasadzie nie zdarzają się układy mieszkań w których kuchnia w bloku nie ma okna, ale starsze bloki oraz kamienice mogą skrywać takie pomieszczenia. Mała kuchnia w bloku bez okna, to niewątpliwie spory kłopot, ale i na taką okoliczność są rozwiązania, które zaspokoją potrzeby niejednego.
Jeśli musimy zetknąć się z aranżacją małej kuchni bez okien, to jeszcze większą uwagę musimy skupić na dobraniu odpowiedniej kolorystyki oraz oświetlenia. Taka kuchnia zyska również najwięcej, jeśli ją otworzymy i połączymy z salonem. W ten sposób do kuchni dotrą promienie słoneczne w ciągu dnia.
Rozwiązaniem, które w takim przypadku sprawdzi się zawsze, będzie umieszczenie dodatkowego oświetlenia w przeszklonych wiszących szafkach kuchennych. Będą one sprawiały wrażanie, jakby były oknami. Warto w takim pomieszczeniu umieścić kilka punktów świetlnych z żarówkami świecącymi na kolor podobny do światła dziennego.
Należy wybierać fronty lakierowane na połysk, przeszkolenie szafki oraz blaty z kamienia, który doskonale będzie odbijał światło.
Aranżacja małej kuchni w bloku – Najlepsze porady
- Projektując małą kuchnię w bloku, koniecznie należy pamiętać o maksymalnie efektywnym zagospodarowaniu każdego dostępnego centymetra.
- Nie należy zapominać o tym, że kuchnia jest pomieszczeniem roboczym, służącym do pracy oraz przygotowywanie posiłków. Kuchnia powinna być zaaranżowana tak, abyśmy to my czuli się w niej swobodnie i pewnie. Wszystko powinno być dostępne pod ręką.
- Jeśli jest taka możliwość techniczna, zawsze warto otworzyć małą kuchnię z salonem lub przynajmniej usunąć jedną ściankę działową na przedpokój.
- W przypadku aranżacji malutkich kuchni w bloku, jasna kolorystyka oraz fronty na połysk, to jest zawsze trafna decyzja. Można pomyśleć o stylu skandynawskim, czyli biele, jasne szarości oraz jasne drewno.
- Ciekawym oświetleniem można zyskać naprawdę sporo. Tutaj można puścić wodze fantazji i rozplanować więcej punktów świetlnych, nie tylko sufitowych o podszafkowych, ale również dodatkowe oświetlenie skierowane bezpośrednio na blat lub nawet wewnątrz przeszklonych szafek.
- Jeśli mamy mało przestrzeni roboczej i blat jest niewystarczający, można pomyśleć o dodatkowym wysuwanym blacie roboczym lub nawet przesuwnej szafce.
- Mniej znaczy więcej – minimalizm w małej kuchni, to uniwersalne rozwiązanie dla każdego, kto będzie zmagał się z metamorfozą i aranżacją tak trudnego pomieszczenia.
- Nie wolno zapomnieć o żadnym potrzebnym sprzęcie AGD. W małych kuchniach łatwo o zapchanie blatu robocze i może nam nie wystarczyć przestrzeni na ekspres do kawy czy robot kuchenny.
- Remontu kuchni nie wykonuje się co roku. Kuchnia powinna nam wystarczyć na nawet kilkanaście lat. Jeśli nie wiecie jak zaaranżować kuchnię, warto to zadanie zlecić profesjonalnemu architektowi wnętrz.
- Systemy przechowywania cargo – odpowiednio duże cargo pomieści całkiem sporo przedmiotów. Warto wykorzystać systemy, które pomieszczą wiele i będą proste w obsłudze
Kuchnia jest miejscem dla Ciebie
I na koniec najważniejsza rada: Kuchnia, nieważne czy duża w domu wolnostojącym, czy też mała kuchnia w bloku, to miejsce stworzone dla Ciebie i to Ty masz czuć się w niej najlepiej. W kuchni spędza się bardzo dużo czasu, nawet kilka godzin dziennie.
Świetny wpis, małe kuchnie muszą być przede wszystkim praktycznie, ale warto zadbać również o ich estetykę 🙂