Estetyka mebli to rzecz ważna, dlatego też gdy zauważymy pierwsze uszkodzenia na naszym eleganckim komplecie wypoczynkowym czy innych tapicerowanych meblach, to możemy się zdenerwować, szczególnie jeżeli zapłaciliśmy za niego sporo pieniędzy. Ale niestety taka jest kolej rzeczy, w końcu meble się zużywają. Co w takiej sytuacji zrobić, czy lepiej zdecydować się na naprawę czy może zakup nowych? Jeżeli jesteście ciekawi, co naszym zdaniem jest najlepszym wyborem, to koniecznie przeczytajcie nasz krótki poradnik.
Cena ma znaczenie
Bądźmy szczerzy, gdy nasze meble tapicerowane kosztowały bardzo dużo, to zwyczajnie wydaje nam się, że najlepiej zdecydować się na ich naprawę. W końcu to tańsze rozwiązanie niż zakup nowego kompletu. Usługa tapicera zwykle nie jest bardzo droga. Oczywiście wszystko zależy od tego, z jakim materiałem mamy do czynienia. Konieczne jest znalezienie rzetelnego specjalisty, który nie wykona tzw. fuszerki. Możemy również zdecydować się na samodzielną naprawę. Oczywiście wymaga to od nas odpowiedniego zaangażowania i nie posiadania „dwóch lewych rąk”. Ale efekt może być naprawdę dobry. Zwłaszcza z mniejszymi meblami nie warto iść do tapicera. Dlatego wszelkie pufy, czy ławki kuchenne bądź te używane w przedpokoju można naprawić samodzielnie. Ściągnięcie materiału jest naprawdę proste, gdyż wystarczy usunąć zszywki i naciągnąć nowy materiał, a następnie użyć specjalnego zszywacza, który możecie kupić na Allegro za drobne pieniądze. Całość potrwa zaledwie chwilę, a efekt może być naprawdę zachwycający. Co ważne, dzięki samodzielnej naprawie naprawdę sporo zaoszczędzicie, a do tego będziecie mieć satysfakcję z samodzielnie wykonanej pracy. To również sposób na odświeżenie starych mebli tapicerowanych, które nie tyle są zniszczone, co ich tapicerka już dawno wyszła z mody.
A co ze skórą?
Oczywiście sprawa wygląda nieco inaczej, jeżeli macie skórzane meble. Jak wiadomo skóra jest bardzo delikatnym materiałem, który dodatkowo jest bardzo wymagający. Jednak nie oznacza to wcale, że nie poradzicie sobie z naprawą skórzanych mebli. W tym przypadku najważniejszy jest profesjonalny klej do skóry, który bardzo dobrze przytrzymuje materiał, a jednocześnie nie pozostawia widocznych śladów, które mogłyby zniszczyć jej strukturę i popsuć estetykę mebla. Co ważne, zwróćcie uwagę czy Wasz klej do skóry ma łatwą aplikację. Możecie zdecydować się na ten w tubce. Dzięki takiemu opakowaniu bardzo łatwo i precyzyjnie będziecie dozować substancję klejącą, a przy tym nie powstaną nieestetyczne spękania. Po wykonanej pracy należy odczekać aż klej przeschnie. Wtedy można przystąpić do zaimpregnowania skóry. Ten zabieg pozwala ją odżywić i wzmocnić. Dzięki temu jest mniej podatna na płowienie koloru, a także uszkodzenia mechaniczne.
Gdy uszkodzenia są duże…
Pamiętajcie jednak, że jeżeli uszkodzenia są bardzo duże, to nie zawsze można je naprawić, by efekt był zadowalający. Oczywiście możecie skonsultować się z profesjonalistą, który Wam doradzi czy jest sens i czy to w ogóle się opłaca. Zdecydowanie inaczej sytuacja wygląda, jeżeli nasza kanapa czy sofa jest na gwarancji. Rzecz jasna uszkodzenia muszą być fabryczne, gdyż te, które powstały na skutek użytkowania nie podlegają gwarancji. Jeśli jednak nie kupujesz mebli z outletu, a po rozpakowaniu i złożeniu okazuje się, że na tapicerce są uszkodzenia, możesz wszystko udokumentować, a następnie postarać się o wymianę mebla lub jego zwrócenie.
Niekończąca się historia…
Jeżeli macie dużego czworonożnego przyjaciela, to zastanówcie się czy w ogóle wybór mebli skórzanych czy z delikatnej tapicerki ma sens, gdyż jak wiadomo zwierzęta mogą swoimi pazurkami uszkodzić delikatny materiał, a w końcu nikt nie ma serca, by zabronić im korzystania z ulubionej kanapy. W tej sytuacji najlepszym wyborem jest po prostu przykrycie uszkodzeń np. narzutą czy kocem. Można również stosować specjalne pokrowce na skórę.
Warto skorzystać z naszych rad. Nie zawsze konieczny jest zakup nowych mebli, czasami lepiej je naprawić. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej ekologiczne, czyli przyjazne środowisku. Swoją drogą stare meble są vintage, a jak wiadomo wszystko, co vintage jest w modzie.