Istnieje przynajmniej kilka sprawdzonych sposobów na to, aby zmienić kolor fugi. Na całkowicie inny lub tylko i wyłącznie w ramach renowacji spoiwa, które uległo z czasem mocnym zabrudzeniom. Jak można sobie wyobrazić, całkowita zmiana fugi poprzez wydłubanie starej i nałożenie całkiem nowej warstwy to czasochłonne i żmudne zajęcie, które wydaje się wprost niemożliwe do realizacji w przypadku, kiedy kiedy ma się do czynienia z dużym metrażem glazury. Dlatego warto poznać inne sposoby na to, aby fuga wyglądała idealnie. Jak zatem zmienić kolor fugi i ją odświeżyć?
Spis treści
Renowacja poprzez malowanie fugi
Jest to zadanie, które wymaga pewnej precyzji oraz cierpliwości. Żeby efekt był odpowiedni, trzeba jednak dobrać właściwy rodzaj farby- przede wszystkim musi być to farba odporna na ścieranie, a także na wilgoć. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wybór produktu dedykowanego do tego celu. Tego typu farba:
- Będzie odpowiednia do malowania właściwie każdej fugi, nawet tej, która jest bardzo zabrudzona, posiada wykwity oraz przebarwienia. Odpowiedni poziom krycia pozwala zamaskować wszelkie niedoskonałości.
- Będzie dobrze przylegać do podłoża, nie będzie pękać ani się łuszczyć.
- Będzie wyjątkowo trwała ze względu na swój unikalny skład. W takim produkcie można znaleźć między innymi spoiwo polimerowe.
To, co warto wiedzieć to fakt, że renowatory do fug są sprzedawane w kilku różnych formach: jako pisaki, farby w butelce nakładane za pośrednictwem dozownika, a także farby w zestawie z pędzelkiem oraz gąbką. Najlepiej dobrać sposób aplikacji farby do własnych preferencji oraz umiejętności malarskich. Metodą prób i błędów, szybko można dojść do wprawy tak, aby efekt renowacji był w pełni satysfakcjonujący.
Jak działa renowator i jak go stosować?
Jest to produkt dedykowany do tego, aby szybko i skutecznie odświeżać wygląd fug. Zadaniem tej substancji jest wniknięcie w wierzchnią warstwę fugi w taki sposób, aby była ona w stanie przyjąć nową warstwę barwnika aplikowanego na przykład poprzez wykorzystanie odpowiedniego pisaka. Wiodący producenci chemii budowlanej posiadają w swojej ofercie renowator do fug, nie ma jednak niemalże żadnej różnicy pomiędzy produktami różnych marek- wszystkie działają dokładnie na takiej samej zasadzie. Ogromną zaletą stosowania renowatora jest to, że daje on naprawdę bardzo trwałe efekty. W tym przypadku, produkt ten działa też jako dodatkowa warstwa impregnacyjna.
Jak krok po kroku zabrać się za renowacje?
- Najpierw należy przygotować fugę poprzez jej umycie i odtłuszczenie. Fuga będzie gotowa do aplikacji renowatora w momencie, kiedy już przeschnie.
- Kolejny krok zależy od tego, w jakiej postaci jest posiadana farba. Jeśli wymaga wymieszania- trzeba postarać się zrobić to jak najdokładniej, aby uzyskać pożądany kolor we wszystkich miejscach. Farbę należy precyzyjnie nakładać, z tym, że pracę należy podzielić sobie na kwadraty o powierzchni około 1 m2. Po nałożeniu farby- trzeba poczekać 30 minut aż zadziała. Nie można przekraczać tego czasu.
- Po upływie pół godziny należy zmyć nadmiar farby i doczyścić miejsca, w których zabrudziła się glazura.
Co w przypadku, kiedy nie tylko odświeżamy fugę ale chcemy zmienić jej kolor?
Radykalna zmiana koloru fugi wymaga bardziej ostrożnego podejścia. Przede wszystkim, kupując renowator trzeba stosować się do zaleceń producenta odnośnie tego, jak rozjaśniać i przyciemniać fugę. Jeśli nie ma się pewności, co do tego, czy możliwy do uzyskania efekt będzie zadowalający- najlepiej przed nałożeniem renowatora na większą powierzchnię, wykonać test na niewielkim fragmencie. Jeśli kolor będzie odpowiedni- można przystąpić do renowacji całej powierzchni.
Sposób na odświeżenie białej fugi
Biała fuga jest jednym z najbardziej klasycznych rozwiązań, które pasuje niemalże do wszystkiego. Jest neutralna, elegancka, a także… Bardzo brudząca. Jeśli wiec znajduje się w miejscu, które często ma kontakt z wilgocią, gdzie często się coś rozchlapuje lub gdzie pojawia się brud- bardzo szybko może zacząć żółknąć lub odbarwiać się na różne inne kolory. Mogą też pojawiać się na jej powierzchni nieestetycznie wyglądające wykwity. Najlepszym rozwiązaniem takiej sytuacji jej odświeżenie jej koloru, co można przeprowadzić przynajmniej na kilka sposobów. Pierwszym i zarazem najbardziej oczywistym jest pomalowanie fugi specjalnym renowatorem w kolorze białym. Jeśli natomiast chcemy sprawić, aby była bardziej praktyczna- kolor biały można zastąpić kolorem szarym lub też wykorzystać farbę z brokatem, która posiada oryginalny połysk.
Możliwe jest też czyszczenie fugi za pośrednictwem dedykowanego do tego celu środka. Może on usunąć nalot z pleśni, uporczywe zabrudzenia oraz przebarwienia. Nie ma jednak gwarancji, czy wszystkie mankamenty białej fugi zostaną w taki sposób zlikwidowane. Taki środek trzeba koniecznie nakładać w rękawicach, gdyż ma on silne działanie. Najlepiej pozostawić fugi do namoknięcia, aby zintensyfikować jego działanie. Alternatywę stanowi też chlorowanie fugi, czyli czyszczenie jej poprzez preparat zawierający w swoim składzie chlor. Skuteczność tych preparatów zależy też od tego, jak bardzo zabrudzone są fugi, które poddaje się renowacji. Uporczywe wykwity i przebarwienia wcierane w powierzchnię fugi przez lata może być bardzo ciężko zlikwidować.
Zawsze można też wypróbować całe spektrum domowych sposobów na czyszczenie i renowację fugi, jednakże zazwyczaj dają one nieporównywalnie gorsze efekty od tych wyżej wymienionych. Jeśli więc już zabierać się do pracy, to najlepiej będąc wyposażonym w produkty oraz patenty, które naprawdę sprawdzają się w praktyce. Tym samym można przywrócić fudze pierwotny wygląd, taki, jaki miała bezpośrednio po jej nałożeniu. Oczywiście, można też zmodyfikować ten kolor, aby odświeżyć wnętrze, dodać mu klasy i stylu i zrealizować tym samym swój pomysł na oryginalny projekt. Renowacja fugi sprawdzi się także w przypadku, kiedy po wielu latach użytkowania glazury chciałoby się coś zmienić w jej wyglądzie, ale perspektywa jej kucia i zrywania nie jest wcale zachęcająca.