Jeszcze do niedawna klimatyzacja kojarzyła się z pomieszczeniami biurowymi, przemysłowymi czy też spożywczymi. Użytkownicy podkreślali, że wykorzystywane urządzenia głośno pracują i nie pozwalają się skupić na pracy. Poza tym pochłaniały bardzo dużo prądu. Obecnie sytuacja znacząco się zmieniła. Coraz bardziej popularna jest klimatyzacja do mieszkania. Pomaga utrzymać optymalną temperaturze w okresie letnim oraz zimowym. Ułatwia codzienne egzystowanie i wypoczywanie, a do tego znacząco poprawia komfort życia domowników. Nie wpływa niekorzystnie na zdrowie. Nowoczesne modele klimatyzacji do mieszkania pracują cicho oraz wydajnie. Nie odbija się to negatywnie na naszych rachunkach, więc nic dziwnego, że praktycznie każda osoba powinna skorzystać z takich urządzeń i poddać je rzetelnym testom.
Spis treści
- Klimatyzacja do mieszkania – ile może nas to kosztować? Na jakie wydatki mamy się przygotować?
- Montaż klimatyzacji w mieszkaniu – jak to wygląda?
- Zakup klimatyzatora a oszczędność budżetowa
- Przegląd klimatyzacji do mieszkania – dlaczego jest tak istotny?
- Podstawowe rodzaje klimatyzacji do mieszkania – na co się finalnie zdecydować?
- Klimatyzacja do mieszkania – jak wpływa na nasze zdrowie?
- Klimatyzacja do mieszkania – kilka istotnych informacji w pigułce
- Klimatyzacja do mieszkania – jak zabrać się za dobór mocy? Wskazówki dotyczące urządzeń montowanych w blokach
- Klimatyzacja do mieszkania – kilka słów podsumowania
Klimatyzacja do mieszkania – ile może nas to kosztować? Na jakie wydatki mamy się przygotować?
Interesując się klimatyzacją do mieszkania powinniśmy pomyśleć w pierwszej kolejności o konkretnych wydatkach. Wiadomo, że takiego sprzętu nie dostaniemy za darmo, a więc na samym początku będziemy musieli zainwestować. Inwestycja ta jest jednak bardzo sensowna, ponieważ klimatyzacja pozwala nam się schłodzić lub też skutecznie ogrzać. W pomieszczeniu będą występowały idealne warunki do nauki, pracy lub też swobodnego leniuchowania.
Klimatyzacja do mieszkania może nas kosztować kilka tysięcy złotych. Najprostsze modele dostaniemy już za około 2000 złotych (moc 3,5 kW). Jeśli wydamy nieco więcej pieniędzy na klimatyzatory mamy przy tym pewność, że nasze rachunki będą zdecydowanie niższe. Klimatyzatory z górnej półki są znacznie wydajniejsze i pozwalają nam zaoszczędzić pieniądze. To właśnie wyróżnia je na tle konkurencji, dlatego to właśnie im wypada się przyglądać w pierwszej kolejności. Nigdy nie powinniśmy tego pożałować. Opłacalnym krokiem jest oczywiście porównanie ofert pochodzących od różnych producentów. Zdecydujmy się na skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy w tej tematyce „siedzą” na co dzień.
Jeśli mieszkamy w budynkach o powierzchni większej niż 150 (mieszkanie) lub 300 metrów kwadratowych (dom) możemy zdecydować się na zakup klimatyzatora wraz z usługą montażową. To dla nas wymierne korzyści, ponieważ koszt inwestycji znacznie się zmniejszy. Zakup z montażem może zakończyć się dla nas oszczędnością na poziomie kilkuset złotych. Wszystko wyliczą nam wykwalifikowani fachowcy, dlatego warto bazować na ich wiedzy i doświadczeniu.
Montaż klimatyzacji w mieszkaniu – jak to wygląda?
Montaż klimatyzacji do mieszkania nie będzie skomplikowanym procesem. Oczywiście zająć się tym powinna ekipa profesjonalnych fachowców, których możemy znaleźć m.in. wśród ofert internetowych. Sprawdźmy referencje konkretnej ekipy, a dopiero później zdecydujmy się na kontakt. Ceny montażowe zaczynają się od kwoty 1000 złotych za całą usługę. Najtaniej wyjdą nam montaże przez ścianę (jednostka zewnętrzna znajduje się naprzeciwko jednostki wewnętrznej). Wpływ na cenę montażu mają również takie czynniki, jak:
- długość instalacji,
- typ urządzenia,
- rodzaj mocowania,
- wysokość na jakiej zostało zamontowane urządzenie.
Spytajmy o ostateczną wycenę fachowców i będziemy wiedzieli, na jakie wydatki mamy się przygotować w przypadku inwestowania w klimatyzację do mieszkania.
Zakup klimatyzatora a oszczędność budżetowa
Nowoczesna klimatyzacja do mieszkania charakteryzuje się wykorzystaniem energooszczędnych urządzeń z najwyższej półki. Co prawda najpierw będziemy musieli przeznaczyć na nie nieco większe pieniądze, ale za to gwarantujemy sobie niższe rachunki za prąd. We współczesnych klimatyzatorach znajdziemy m.in.:
- sprężarki cechujące się zmienną prędkością obrotową,
- energooszczędne silniki,
- oszczędne wentylatory.
Przekłada się to oczywiście na mniejsze rachunki. Zużycie energii elektrycznej jest znacznie ograniczone. Zawsze możemy to kontrolować. Kupując klimatyzatory warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich klasę energetyczną. Zaleca się kupować urządzenia legitymujące się klasą A+++ (najbardziej efektowne, wydajne i energooszczędne). Przy urządzeniach tej samej klasy istotnym parametrem dla niezdecydowanych osób będzie sezonowa efektywność chłodzenia. Możemy to wszystko przeanalizować w pojedynkę, lecz niekiedy przyda nam się sięgnąć po poradę specjalisty.
Przygotujmy sobie konkretne wyliczenia i na tej podstawie wybierzmy optymalną klimatyzację do mieszkania. Wpływ na to będzie miał także metraż i nasze aktualne możliwości finansowe.
Przegląd klimatyzacji do mieszkania – dlaczego jest tak istotny?
Przegląd klimatyzacji do mieszkania jest istotny z jednego prostego względu – to właśnie wtedy urządzenie jest dokładnie czyszczone i profesjonalnie konserwowane. Pomaga nam to uniknąć wielu problemów z klimatyzatorami. Niwelujemy ryzyko wystąpienia poważnej awarii i wydłużamy żywotność naszego sprzętu. Poza tym jesteśmy w stanie uzupełnić stan czynnika chłodzącego. Przeglądy warto zlecać doświadczonym fachowcom. To oni dysponują w tym zakresie najszerszą wiedzą i wykonają takie czynności w bardzo krótkim czasie. Po wykonanym przeglądzie klimatyzacja może powrócić do łask i służyć nam przez kolejne sezony.
Osoby chcące zachować wszelkie prawa gwarancyjne są zobowiązane do wykonania minimum 2 przeglądów w ciągu roku. Jeden taki przegląd może nas kosztować około 250 złotych. Najlepiej jeśli przy przeglądach będą wykorzystywane nowoczesne urządzenia, a więc takie, które pozwolą wykryć wycieki freonu i są wzbogacone w funkcję autodiagnozy.
Podstawowe rodzaje klimatyzacji do mieszkania – na co się finalnie zdecydować?
Klimatyzacja do mieszkania jest podzielona na kilka podstawowych rodzajów. Zgłębienie wiedzy w tym temacie to klucz do sukcesu. Nie popełnimy błędu i dobierzemy klimatyzator zgodnie ze swoimi potrzebami. Do wyboru mamy:
- klimatyzatory typu SPLIT – jednostka zewnętrzna jest umieszczona poza pomieszczeniem, a więc nie generuje większego hałasu. Ponadto nie ma problemów z transportowaniem ciepła i efektywnym działaniem. Są energooszczędnymi urządzeniami, które nie pozwolą na generowanie zbyt dużych rachunków za energię,
- klimatyzatory przenośne – idealny wybór dla osób, które cenią sobie mobilność. Są łatwe w transporcie i można je instalować praktycznie w dowolnie wybranym miejscu. Co najważniejsze niektóre modele są wyposażone w specjalne kółka jezdne. Są nieco głośniejsze od modeli typu SPLIT, ale również bezproblemowo transportują ciepło. Jeśli chodzi o zużycie prądu górą jest wersja SPLIT.
Jeśli już zastanawiamy się nad doborem klimatyzacji do mieszkania powinniśmy mieć na uwadze to, że klimatyzatory typu SPLIT możemy podzielić na kilka innych rodzajów, a mianowicie na: ścienne (najbardziej popularne i proste w montażu), podłogowo-sufitowe (szeroki zakres wydajności), kasetonowe (umiejętne rozprowadzenie powietrza) i kanałowe (jeden klimatyzator jest w stanie skutecznie rozprowadzić powietrze na wiele pomieszczeń). Jak widać ostateczna decyzja powinna być podjęta po bardzo głębokich analizach, najlepiej w towarzystwie specjalistów.
Klimatyzacja do mieszkania – jak wpływa na nasze zdrowie?
Wiele osób zastanawia się od dłuższego czasu nad tym, jak klimatyzacja do mieszkania wpływa na nasze zdrowie. Stosunkowo niedawno uważało się, że klimatyzatory nie są zbyt dobrym wyborem dla górnych dróg oddechowych. Z czasem jednak zaczęto odchodzić od takich założeń, ponieważ nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Wystarczy umiejętnie korzystać z zakupionego klimatyzatora i regularnie go konserwować.
Oczywiście problemy zdrowotne mogą pojawić się w wielu momentach, ale jest to zależne tylko od nas samych i od poprawności użytkowania konkretnego modelu. Zwykle są to przeziębienia i niewielkie infekcje. Do najczęściej popełnianych błędów przez domowników możemy zaliczyć:
- nieprawidłowy dobór klimatyzatora – nie warto wybierać zbyt dużych urządzeń do bardzo małych pomieszczeń,
- nieprawidłowy montaż klimatyzatora – możemy doprowadzić do sytuacji, w której chłodzone nie będzie powietrze, a domownicy znajdujący się w pomieszczeniu. To łatwa droga do dolegliwości zdrowotnych,
- nieprawidłową eksploatację – problemem może być zbyt duża różnica temperatur pomiędzy temperaturą panującą na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia,
- brak konserwacji – z czasem urządzenie przestanie działać wydajnie i efektywnie. Odbije się to negatywnie na naszym zdrowiu.
Zaangażowanie użytkowników na pewno zakończy się sukcesem, dlatego trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że mamy kilka istotnych obowiązków i należy im sprostać.
Dobrą informacją dla alergików jest to, że klimatyzacja do mieszkania jest wyposażona w systemy jonizacji powietrza, a więc we wdychanym powietrzu wewnątrz pomieszczeń nie znajdziemy żadnych zanieczyszczeń oraz groźnych pyłów.
Klimatyzacja do mieszkania – kilka istotnych informacji w pigułce
Współczesna klimatyzacja do mieszkania odznacza się wysokim komfortem użytkowania, a to wszystko za sprawą bezproblemowego ustawienia pożądanej temperatury i niskiego poziomu głośności. Wentylatory pracują nie tylko bardzo cicho, ale też oszczędnie. Co za tym idzie w danym pomieszczeniu można swobodnie przebywać w trakcie ich pracy i np. zacząć naukę lub pracować przy swoim komputerze.
W nowoczesnej klimatyzacji do mieszkania są zastosowane specjalne filtry antybakteryjne, dlatego nie musimy martwić się o to, że będziemy narażeni na szkodliwe działanie drobnoustrojów. Jesteśmy przed nimi całkowicie zabezpieczeni. Wystarczy zdecydować się na sprawdzone i solidnie przetestowane modele, a tych na naszym rynku nie brakuje. Z powietrza usuwane są m.in.:
- alergeny,
- roztocza,
- nieprzyjemne zapachy,
- pyłki.
Nie da się ukryć, że poprawnie działająca klimatyzacja ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie oraz pozwala utrzymać wysoki poziom koncentracji i skupienia. Nic dziwnego, że tego typu urządzenia znajdują zastosowanie w tak wielu domach i mieszkaniach. Poza tym klimatyzatory prezentują się atrakcyjnie pod kątem wizualnym i pasują do różnych styli aranżacyjnych.
Klimatyzacja do mieszkania – jak zabrać się za dobór mocy? Wskazówki dotyczące urządzeń montowanych w blokach
Istotnym parametrem dla większości domowników będzie oczywiście dobranie odpowiedniego poziomu mocy chłodniczej. Klimatyzacja do mieszkania dzieli się na wiele różnych typów. Opłaca się zasięgnąć opinii na temat wszystkich najpopularniejszych rozwiązań i przeanalizować ich najmocniejsze strony. Pomoże nam to w podjęciu racjonalnej decyzji. Szacuje się, że na jeden metr kwadratowy mieszkania potrzebujemy około 100 W mocy, ale te wyliczenia powinny być wykonane przez uznanych specjalistów. Zajmując się tym samodzielnie ryzykujemy popełnienie rażącego błędu. Jeśli dysponujemy mieszkaniem o powierzchni 35 metrów kwadratowych wystarczającym urządzeniem będzie dla nas model dysponujący mocą na poziomie 3,5 kW. Nie powinno to być dla nas zbyt duże obciążenie finansowe, lecz lepiej sobie to dokładnie przemyśleć. Nikt nie chce przecież od razu wymieniać zakupionego urządzenia na inne.
Pozostało się nam skupić na urządzeniach montowanych w blokach. Klimatyzacja do mieszkania nie może nikomu przeszkadzać, choć ma dbać przede wszystkim o nasz komfort. Istotne kwestie związane z jej montażem to:
- wybór miejsca instalacji – w blokach będzie to zazwyczaj balkon, lecz kluczowe jest to, aby dobierać modele o niskim poziomie głośności, tak aby nie przeszkadzały naszym sąsiadom. W innym przypadku mogą się pojawić skargi i popadniemy w konflikty z innymi użytkownikami budynku mieszkalnego,
- skuteczne odprowadzanie wody – nie zawsze możemy ją odprowadzać na balkon, więc niekiedy będziemy zmuszeni do zainwestowania w nowoczesną instalację pompki skroplin.
Dostosowanie się do powyższych zasad sprawi, że korzystanie z klimatyzacji do mieszkania będzie się odbywać w stu procentach komfortowo i nikomu nie uprzykrzymy tym życia. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości z doborem konkretnych urządzeń nie pozostaje nam nic innego, jak zwrócić się o pomoc do sprzedawców i specjalistów ze świata klimatyzatorów.
Klimatyzacja do mieszkania – kilka słów podsumowania
Klimatyzacja do mieszkania niesie za sobą sporo zalet. Przede wszystkim znacząco poprawia nasz komfort życia i wspomaga nasze funkcjonowanie zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. To zupełnie naturalne, że tak duża grupa domowników zastanawia się na poważnie nad zakupem klimatyzatorów. Są one potrzebne, wydajne, funkcjonalne i energooszczędne. Analizując klimatyzację do mieszkania musimy wziąć pod uwagę wszelkie koszty inwestycyjne. Zazwyczaj na zakup klimatyzatora przeznaczymy kilka tysięcy złotych. Niezbyt rozbudowane modele kupimy za około 2 tysiące złotych (dysponują mocą na poziomie 3,5 kW). Im bardziej rozbudowane urządzenia, tym mniejsze pieniądze za rachunki będziemy płacić w przyszłości. Dobrym pomysłem jest zakupienie klimatyzatora z montażem, na czym możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.
Wpływ na ogólną cenę montażu ma wiele różnych czynników, w tym: długość instalacji, wysokość na której zostanie umieszczone urządzenie, rodzaj mocowania oraz typ urządzenia. Musimy się przygotować na to, że z budżetu pochłonie to około tysiąc złotych. Usługę montażową można zamówić przy mieszkaniach o powierzchni większej niż 150 m kwadratowych i domach powyżej 300 m kwadratowych. Atutem nowoczesnej klimatyzacji do mieszkania jest to, że znajdują się w niej rozmaite nowinki technologiczne i energooszczędnie działające podzespoły. Wystarczy wspomnieć o sprężarkach ze zmienną prędkością obrotową, oszczędnych silnikach i wentylatorach.
Mając styczność z innowacyjnie działającymi klimatyzatorami znacznie ograniczamy zużycie energii. Wybierajmy urządzenia o najwyższej klasie energetycznej A+++. Kluczowe jest też wykonywanie regularnych przeglądów użytkowanej klimatyzacji do mieszkania. Osoby chcące zachować pełnię praw gwarancyjnych muszą to zrobić dwa razy do roku. To dzięki przeglądom nasze urządzenia są dokładnie czyszczone, unikamy w ten sposób awarii i w porę reagujemy na niepokojące zmiany. Jeden przegląd pochłonie z naszego budżetu około 250 złotych.
Klimatyzatory możemy podzielić na typ SPLIT (cicha praca, efektywność i energooszczędność) i przenośne ( mobilne i łatwe w transporcie). Dodatkowo urządzenia typu SPLIT dzielimy na ścienne (najpopularniejsza opcja), kanałowe, podłogowo-sufitowe i kasetonowe. Klimatyzacja ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ zamontowane w niej filtry antybakteryjne i systemy jonizacji powietrza pomagają zabezpieczać się przed alergenami, drobnoustrojami i pyłkami. Problemy z przeziębieniami mogą się pojawić wtedy, gdy klimatyzacja będzie niewłaściwie zamontowana, eksploatowana i dobrana. Poza tym musimy dopilnować jej regularnej konserwacji. Odpowiednio działające klimatyzatory są w stanie usunąć z powietrza nieprzyjemne zapachy.
Klimatyzacja poprawia nasze samopoczucie i ma dobry wpływ na utrzymanie wysokiego poziomu koncentracji. Kluczowe jest dobranie odpowiedniej mocy chłodniczej. Na jeden metr kwadratowy powierzchni potrzebujemy około 100 W mocy (przy mieszkaniu o powierzchni 35 metrów kwadratowych będzie to moc na poziomie 3,5 kW). W mieszkaniach w bloku wybierzmy właściwe miejsce na jej montaż. Zwykle będzie to balkon, ale wtedy musimy kupić ciche urządzenie, tak aby nie przeszkadzało sąsiadom. Przyda się też instalacja pompki skroplin, odpowiedzialna za skuteczne odprowadzanie wody.