Od czego zacząć wybór bramy garażowej?

W ostatnich latach standardem stały się garaże wznoszone obok domów jednorodzinnych. Niezależnie od tego, czy mówimy o konstrukcji murowanej, czy też o małym “blaszaku”, wybór odpowiedniej bramy garażowej to podstawa. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią.

Tak jak nie sposób wyobrazić sobie domu bez drzwi wejściowych, tak samo trudno budować garaż bez uwzględnienia w projekcie odpowiedniej bramy. Element ten chroni Twój samochód przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a ponadto stanowi skuteczną barierę przed potencjalnym włamaniem.  Zastanawiasz się, jaka brama garażowa będzie zatem najbardziej odpowiednia? Odpowiedź na to pytanie nie jest wbrew pozorom prosta.

Garażowe bramy – na co zwrócić uwagę?

Bramy garażowe powinny być przede wszystkim proste w obsłudze, cechować się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, a także być na tyle szerokie, aby możliwy był komfortowy wjazd autem do garażu. Co więcej, należy zwrócić uwagę na walory estetyczne – ważne jest, aby brama garażowa była dopasowana do stylu architektonicznego Twojego domu i pozostałych elementów konstrukcji garażu, takich jak elewacja czy kolor dachówki. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów bram spełniających powyższe kryteria, spośród których najpopularnie są bramy garażowe segmentowe. Czym się charakteryzują?

Brama garażowa segmentowa – jak prawidłowo ją zamontować?

Montaż bramy garażowej segmentowej nie różni się znacząco od innego rodzaju wrót. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, których warto przestrzegać, decydując się na ten właśnie wariant. Gdzie sprawdzi się on najlepiej? W przypadku garaży o szerokości od 2250 do aż 5500 cm. Konstrukcja składa się z segmentów (najczęściej 4 lub 6-ciu), które połączone są ze sobą zawiasami i zabezpieczone uszczelkami. Dzięki specjalnemu mechanizmowi jest ona otwierana do góry, co wpływa na oszczędność dostępnego miejsca wokół garażu.

Przed montażem koniecznie zadbaj o dokładny pomiar, ponieważ zbyt mały lub zbyt duży otwór wjazdowy może skutkować nieszczelnością bramy. W przeciwieństwie do wariantów uchylnych, w przypadku modelu segmentowego musisz pamiętać także o tym, aby w planie uwzględnić przestrzeń pod sufitem. Jeśli tej będzie niewystarczająco, wrota mogą się po prostu nie zamknąć. Nic nie stoi co prawda na przeszkodzie, aby bramę segmentową zamontować w już istniejącym garażu. Zwróć uwagę na to, jaka szerokość bramy garażowej zapewni optymalny komfort użytkowania. Jeśli będzie ona wynosić mniej niż 2250, konieczne może okazać się skorzystanie z innego rozwiązania.

Bramę garażową segmentową możesz bez problemu wyposażyć w mechanizm automatycznego otwierania, dzięki czemu nie będziesz musiał specjalnie wysiadać z pojazdu podczas ulewy czy śnieżycy. Wystarczy wciśnięcie jednego przycisku w pilocie. Producenci wrót garażowych bardzo często oferują możliwość doboru kompletu stolarki w kilku kolorach i powierzchniach (gładka lub z wytłoczeniami). Daje to niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Kiedy zastosować bramę garażową?

Rozwiązanie jakim jest garażowa brama złożona z segmentów sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczą się bezpieczeństwo, wysokie parametry izolacji cieplnej oraz nowoczesny design. Zaletą tej technologii jest to, że można stosować ją zarówno w nowych, jak i już istniejących garażach. Co więcej, wrota segmentowe cechuje niska przenikalność cieplna, co przekłada się na mniejszą ilość energii potrzebnej do ogrzania garażu. Dzięki temu będzie on bardziej energooszczędny i przyjazny środowisku.

Jeśli szukasz producenta wysokiej jakości bram segmentowych, sprawdź ofertę firmy Oknoplast, w której znajdziesz produkty w nowoczesnej stylistyce wraz z kompletem stolarki. Bramy garażowe Oknoplast Dekado i Belado gwarantują stabilną i cichą pracę. Współczynnik izolacyjności cieplnej na poziomie K = 0,34 W/m²K zapewnia doskonały komfort termiczny.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button