Ekologiczne nawożenie truskawek

Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na uprawianie ekologicznie nawożonych truskawek? Jest to przede wszystkim ich niepowtarzalny smak. Znacznie się on różni na korzyść truskawek nawożonych w zgodzie z naturą. Truskawki, które są nawożone sztucznymi preparatami poza gorszymi walorami smakowymi, często wypadają gorzej pod względem zapachu i koloru. Zdecydowanie zmniejsza to przyjemność z jedzenia tych pysznych owoców.

Korzystanie z naturalnych nawozów daje nam pewność, iż nie zaszkodzi nam żadna chemia. Dzięki stosowaniu naturalnych nawozów nasze czerwone skarby będą jeszcze zdrowsze i zasobniejsze w substancje odżywcze. Stosowanie naturalnych nawozów to nie tylko dbanie o nasze podniebienie, ale również o środowisko. Decyzja o wykorzystaniu nawozów naturalnych z pewnością pomoże w walce o zdrowie naszej ukochanej planety.

Co zrobić, aby truskawki wyrosły smaczne i dojrzałe?

W pierwszej kolejności trzeba przygotować glebę w odpowiedni sposób. Przyczyni się to do prawidłowego wzrostu rośliny, która wyda piękne i soczyste owoce. Dobrym pierwszym krokiem jest użyźnienie gleby poprzez nawiezienie jej np. kompostem albo zielonym nawozem. Aby lepiej zapoznać się z tematyką nawozów naturalnych proponujemy przeczytać: https://www.target.com.pl/porady-i-inspiracje/poradniki/dostarczanie-skladnikow-pokarmowych/truskawki—jak-ekologicznie-nawozic/

Azot a truskawki

Nawiezienie gleby w odpowiedni sposób, może zwiększyć nasze plony. Trzeba jednak pamiętać o tym, że co za dużo to niezdrowo. Truskawki są wrażliwe na przenawożenie. Szczególnie w przypadku pierwiastka biogennego- azotu. W przypadku nadmiaru azotu w glebie owoce będą mniejsze, a plon mniej intensywny. Pogorszeniu ulegną również walory smakowe. Dlatego do nawożenia gleby powinniśmy korzystać z naturalnych nawozów.

Nawożenie truskawek w różnych porach roku

W zależności od pory roku powinniśmy wykorzystać różne taktyki nawożenia naszych owoców, w tym truskawek. Nawożenie rozpoczniemy na początku wiosny- marzec/ kwiecień (chociaż to zależy od pogody). Przed przystąpieniem do zastosowania nawozu, glebę powinno oczyścić z chwastów, starych liści i innych zanieczyszczeń. Tak przygotowaną glebę wartko spulchnić za pomocą motyki. Teraz następuje odpowiedni moment do rozsypania kompostu świeżego lub granulowanego.

Po zastosowaniu kompostu granulowanego zauważymy napęcznienie granulek. Z czasem pękną i będą zasilać truskawki mikro i makroelementami pochodzenia naturalnego przez długi czas. Warto dodać, iż taki rodzaj kompostu nadaje się do większej liczby owoców. Dlatego z powodzeniem wykorzystamy go do wielu roślinek w naszym ogródku.

Ekologiczne nawożenie truskawek 2

Następnym etapem będzie nawiezienie ziemi w maju. Warto w tym przypadku wykorzystać płynny nawóz ekologiczny do truskawek. Przygotowanie takiego naturalnego nawozu jest dziecinnie proste i polega na dodaniu do niego wody. Później nanosimy nawóz uważając przy tym na liście truskawek( nie możemy ich nawieźć).

Jeśli zależy nam na poprawieniu kondycji truskawek to z powodzeniem możemy wykorzystać preparaty podnoszące siłę rośliny np. preparat z pokrzywy. Jest to naturalny produkt wzmacniający roślinę oraz działający przeciwgrzybicze.

Co robić w lecie z truskawkami?

W pierwszej kolejności należy zebrać owoce. Następnym krokiem jest skoszenie truskawek, za wyjątkiem tych jednorocznych. Musimy usunąć rośliny z plamami na liściach- świadczy to o infekcji grzybiczej, zająć trzeba się także rozłogami oraz chwastami. Teraz warto wzmocnić nasze rośliny, aby przy następnym zbiorze obficie nas obdarowały zdrowymi owocami. Doskonale nada się np. świeży kompost albo nawóz ekologiczny do truskawek. Nawozami obsypujemy krzewy, a następnie płytko mieszamy z ziemią.

Ściółkowanie truskawek.

Do ściółkowania można wykorzystać wiele produktów, chociażby może to być słoma albo wełna owcza. Rozkład takich materiałów wytworzy próchnicę, która bierze istotną rolę w przyswajaniu mikro i makro elementów przez truskawki.

Ściółkę nanosimy po pierwszym marcowo- kwietniowym nawożeniu i po letnim oczyszczeniu gleby następującym po zbiorach.

Zastosowanie się do powyższych porad, z pewnością ułatwi Ci prawidłowe nawiezienie truskawek naturalnymi metodami. SMACZNEGO!

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button