Budując dom, warto umieścić przy nim garaż lub mniej skomplikowaną konstrukcję: wiatę garażową. Oba te rozwiązania ochronią samochód przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak deszcz, grad czy śnieg, które niszczą karoserię i narażają ją na rdzewienie. Możesz zdecydować się na garaż zabudowany, który dodatkowo ochroni samochód przed kradzieżą (konieczna będzie tutaj dobrej jakości brama garażowa) lub mniej kosztowną alternatywę w postaci wiaty. Jakie są zalety i wady obu rozwiązań?
Spis treści
Garaż i brama garażowa – o czym trzeba pamiętać?
Zabudowany garaż zajmuje relatywnie dużo miejsca i jest stosunkowo drogi. Pozwala jednak w pełni odgrodzić samochód od wiatru, deszczu, a także nadmiernego nasłonecznienia. Garaż to często dodatkowa przestrzeń do przechowywania, tak cenna w każdym domu jednorodzinnym. Jednak by to wszystko było możliwe, niezbędna jest odpowiednia brama garażowa. To kluczowy element każdego pomieszczenia tego typu.
Na rynku spotkać można zarówno bramy otwierane ręcznie, np. przesuwne, jak również bramy otwierane automatycznie. Wersja z pilotem jest nieco droższa, ale jednocześnie o wiele wygodniejsza. Pełna automatyka podczas otwierania bramy sprawia, że nie musisz wychodzić z auta, by dostać się do garażu. Bramę zamykasz i otwierasz za pomocą pilota lub – w nowoczesnych rozwiązaniach – za pomocą telefonu lub aplikacji mobilnej.
Ile kosztuje brama garażowa?
Oczywiście w przypadku bram garażowych automatycznych potrzebne jest wybudowanie samego garażu, który zwiększa nieco koszt budowy. Pamiętaj, że budując garaż nie większy niż 30 m2 nie musisz zgłaszać tego faktu do urzędu gminy. W innym wypadku potrzebne będzie pozwolenie na budowę. Ogromnym plusem zadaszonych oraz zabudowanych garaży jest fakt, że pomieszczenia takie mogą być z powodzeniem połączone z kotłownią. To również idealne miejsce na półki z narzędziami oraz sprzęty ogrodnicze.
Koszt jest większy, ponieważ sama brama garażowa z automatycznym zamykaniem i czujnikami ruchu kosztuje od 1 500 do nawet 4 000 zł, jednak daje nam znacznie więcej miejsca roboczego niż wiata garażowa. W zależności od budowy samego garażu i naszych potrzeb można wybrać bramy garażowe dwuskrzydłowe ocieplane firmy Makpol lub w wersji nieizolowanej, albo na przykład bramy segmentowe (oferty na Makpol.wroclaw.pl), które pozwalają zaoszczędzić miejsce na podjeździe (w trakcie otwierania, ich płaszcz przesuwa się pod sufitem garażu).
Wiata garażowa – tańszy odpowiednik garażu
W przypadku wiat garażowych mamy możliwość ustawienia takiego zadaszenia w praktycznie dowolnym miejscu. Oszczędzamy również na materiałach budowlanych i nie musimy przejmować się pozwoleniami na budowę. Wiata drewniana na samochód ma zazwyczaj konstrukcję drewnianą i przykryta jest blaszanym dachem jednospadowym. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy przede wszystkim of preferencji inwestora.
Co ważne, wiata samochodowa może zastąpić nam droższy w budowie garaż. Koszt wybudowania takiej wiaty waha się od 1000 do maksymalnie 2000 zł. Trzeba jednak pamiętać, że niższy koszt oznacza mniejszy poziom zabezpieczeń – ryzyko kradzieży samochodu jest wyższe.
Minusem wiat drewnianych jest ich mała izolacja cieplna. Auto chroni jedynie dach, dlatego oddziałują na nie inne czynniki zewnętrzne, takie jak mróz. Wiata garażowa będzie więc dobrym rozwiązaniem dla niewielkich posesji oraz w sytuacji, gdy istotnym elementem jest budżet tego typu inwestycji.