Aranżacja pokoju młodzieżowego to nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. Gust dziecka w wieku kilkunastu lat potrafi być naprawdę skomplikowany. Zadania nie ułatwia fakt, że nie mamy już do czynienia z dzieckiem – a zarazem także jeszcze nie z dorosłym. Jeśli przy poprzednich realizacjach pokoju naszej pociechy korzystaliśmy z jej uwag i pomysłów, mogą być one istotną pomocą także przy obecnym przedsięwzięciu. Warto dopasować nowy wystrój do gustu i zainteresowań młodego człowieka oraz zadbać, by planowana aranżacja nie znudziła się zbyt szybko. Efekt końcowy powinien być spójny z charakterem nastolatka, oryginalny, a zarazem funkcjonalny, umożliwiając komfortowy wypoczynek i naukę. Nie masz pomysłu, jak urządzić pokój nastolatka? Podpowiadamy, jakie wzornictwo oraz umeblowanie najlepiej sprawdzi się w tym miejscu.
Spis treści
- Projekt pokoju nastolatka
- Miejsce do spania
- Przestrzeń do nauki
- Kącik relaksu i zabawy
- Garderoba w pokoju nastolatka
- Jaki styl pokoju młodzieżowego wybrać?
- Jak urządzić ściany w młodzieżowym pokoju?
- Podłogi do pokoju nastolatka
- Meble do młodzieżowego pokoju
- Wąski pokój młodzieżowy? To nie problem!
- Mała przestrzeń – duża funkcjonalność
- Pokój dla rodzeństwa – sztuka kompromisu
Projekt pokoju nastolatka
Przystępując do projektowania, remontu czy nowej aranżacji pokoju nastolatka, na pierwszym miejscu powinniśmy postawić potrzeby młodego użytkownika. Choć ustalenie optymalnego kompromisu może przebiegać nieco burzliwie, starajmy się przeforsować najważniejsze elementy funkcjonalne pomieszczenia, złagodzone dopasowanym do hobby nastolatka stylem i dodatkami. Zaproponujmy kilka różnorodnych rozwiązań – być może któreś z nich trafi w gust dziecka, zachęcając je do współpracy w urządzaniu własnego lokum.
Pokój każdego nastolatka powinien zostać podzielony na odpowiednie strefy. Musimy wydzielić miejsce na sypialnię, garderobę, obszar do nauki, rozrywki i przyjmowania gości. Zależnie od posiadanego metrażu, może być to zarówno nietrudne, jak i wyjątkowo skomplikowane przedsięwzięcie – szczególnie w przypadku małych pomieszczeń. Dogłębne przeanalizowanie potrzeb dziecka oraz rozplanowanie układu mebli pozwoli zaadaptować wszelkie niezbędne strefy – nawet w wąskim czy wyjątkowo niedużym pokoju.
Miejsce do spania
Urządzając pokój młodzieżowy musimy stworzyć w nim miejsce, które pozwoli na pełen relaks i regenerację po ciężkim dniu w szkole czy na treningach. Choć sen jest ważnym czynnikiem w rozwoju młodego człowieka, warto, by łóżko nie stanowiło głównego elementu pomieszczenia. Częste przyjmowanie gości czy zaleganie z książką lub tabletem w ręce nie będzie komfortowe, jeśli nie zadbamy o odpowiedni kształt i design posłania. Jeżeli nie mamy możliwości zaproponowania nastolatkowi składanej kanapy, warto zadbać chociaż o duże, ozdobne poduszki oraz narzutę, która na dzień zmieni zwykłe łóżko w przyjemną sofę do odpoczynku i pogawędek ze znajomymi. Jeśli mieszkamy w budynku o wysokich sufitach, warto rozważyć również wykonanie niewielkiej antresoli. Stanowi ona praktyczne, kameralne miejsce do snu, nie wpływając negatywnie na wystrój całego pomieszczenia. Oprócz łóżka w pokoju każdego nastolatka obowiązkowo powinno znaleźć się biurko do nauki oraz szafa i komody do przechowywania odzieży i podręcznych drobiazgów.
Przestrzeń do nauki
Wygodne miejsce do nauki jest bardzo ważnym wyposażeniem młodzieżowego pokoju. Uczniowie szkół średnich zazwyczaj spędzają dużo czasu wypełniając książki i ćwiczenia. Zapewnienie im komfortowego i ergonomicznego stanowiska ułatwi wypełnianie szkolnych obowiązków, minimalizując zmęczenie wywołane długotrwałym siedzeniem nad lekturą. Jeśli tylko mamy taką możliwość, dobrze, by biurko lub stół zostało ustawione pod oknem. Dzienne światło skutecznie oświetli zeszyty i podręczniki, zapobiegając nadwyrężaniu wzroku. Mebel ten powinien być odpowiednio duży – obowiązkowo musi pomieścić wszystkie rozłożone przybory. Optymalny blat będzie oferował około 140cm szerokości powierzchni roboczej. Jeśli nasza pociecha lubi rysować, duże biurko będzie pomocne również w rozwijaniu jej pasji i zainteresowań. Oprócz biurka należy zapewnić dziecku wygodne krzesło, które będzie dopasowane do jego wzrostu. Ważne, by miało ono regulowane oparcie i zagłówek oraz gwarantowało dobre podparcie pleców, zapobiegając późniejszym wadom postawy. Dodatkowo – oprócz głównego źródła światła – wskazane jest także zainstalowanie niedużej lampki nad biurkiem, która ułatwi naukę po zmroku.
Kącik relaksu i zabawy
Poza miejscem do snu i nauki każdy nastolatek potrzebuje również przestrzeni do relaksu i zabawy. Przygotowując tą strefę warto wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka oraz częstotliwość przyjmowania gości. Nasz nastolatek lubi czytać? W jego pokoju dobrze sprawdzi się niewielka biblioteczka na ulubione książki oraz wygodny fotel do zagłębiania się w lekturę. Rośnie nam przyszła tancerka? Można zaproponować jej lustro do ćwiczeń oraz system stereo, niezbędny do przygotowywania nowych układów tanecznych. Syn lub córka chętnie przyjmują gości? Przyda się wygodna kanapa lub modne, miękkie pufy w formie worków, które po złożeniu nie zajmują dużo miejsca. Jeśli w naszym mieszkaniu posiadamy solidny, żelbetowy strop, można rozważyć również zawieszenie popularnego brazylijskiego krzesła lub wiklinowego fotela na łańcuchu, który powinien ucieszyć każdego młodego domownika.
Garderoba w pokoju nastolatka
Niezależnie od tego, czy w naszym domu mieszka syn czy córka, z pewnością jego szafa obfituje w ogrom ciuchów i różnego rodzaju dodatków. Dziesiątki koszulek, par butów o różnym przeznaczeniu, toreb i skarpet muszą znaleźć swoje miejsce, zapewniając szybki i łatwy dostęp do nich. Zakupienie dziecku przestronnej i wygodnej garderoby zmniejszy ryzyko chaotycznego rozrzucania ubrań po pokoju lub – co gorsza – upychania ich pod łóżkiem. Dobrze rozplanowana szafa będzie posiadała miejsce do wieszania odzieży, liczne półki i szuflady na drobną bieliznę. Powinna być maksymalnie funkcjonalna, a zarazem nie zajmować nadmiernej ilości miejsca, ograniczając przestrzeń życiową nastolatka. Całkiem prawdopodobne, że oferując dziecku ciekawą i poręczną garderobę zaszczepimy w nim chęć do utrzymywania porządku w pokoju, ograniczając tym samym konieczność jego nieustannego sprzątania.
Jaki styl pokoju młodzieżowego wybrać?
Projektowanie pokoju młodzieżowego może stanowić nie lada wyzwanie. W ogromie przytłaczających nas stylów architektonicznych ciężko niekiedy wybrać optymalny model, który wpisze się w potrzeby nastolatków. Aranżacja w młodzieżowym pokoju powinna być dopasowana do gustu i charakteru młodego domownika. Z uwagi na fakt, iż pomieszczenie to jest całkowicie odrębnym elementem mieszkania, może także zostać urządzone w kompletnie innym od reszty domu kanonie. Ważne, by dziecko dobrze czuło się we własnym pokoju, w którym spędza przecież duże ilości czasu. Wybierając wystrój tego pomieszczenia, warto przedstawić nastolatkowi kilka różnorodnych propozycji. Dobrze, by sam wybrał, która aranżacja najlepiej odpowiada jego potrzebom. Pozwoli to na uniknięcie późniejszych nieporozumień w trakcie urządzania jego królestwa.
Obecnie zdecydowana większość nastolatków decyduje się na minimalistyczny, nowoczesny styl w pokoju. Jest on dość prosty i nieskomplikowany, a mała ilość dodatków i ozdób pozwala na łatwą zmianę aranżacji w momencie, gdy stary wystrój już się znudzi. W pokoju młodzieżowym najczęściej dominuje biel i różne odcienie szarości, uzupełnione o proste wzornictwo mebli i dodatków. Dziewczęta z entuzjazmem przyjmą bestsellerowe cotton balls i pluszowe poduszki, które nadadzą wnętrzu przytulny, intymny charakter. U chłopców sprawdzą się obrazy z ulubioną grafiką, a także niesztampowe lampy w kształcie gołych żarówek lub połączonych ze sobą rurek. Nierzadko jeden taki element wystarczy za całą ozdobę młodzieżowego pokoju, nie wymagając stosowania kolejnych bibelotów.
Jak urządzić ściany w młodzieżowym pokoju?
Ciężko znaleźć niemal identyczne pokoje młodzieżowe. Każdy z nich różni się motywem, wystrojem, a także barwą ścian. W wybór kolorystyki warto zaangażować samego nastolatka. Zazwyczaj będzie on w stanie łatwo określić, jaki odcień ścian najlepiej spełni jego oczekiwania, a nierzadko także zaangażuje się w ich własnoręczne malowanie. Często zdarza się również, że w niedługim czasie zostaniemy postawieni przed koniecznością ponownej zmiany aranżacji. Zastosowanie delikatnych barw ułatwi ewentualne poprawki w niedalekiej przyszłości. Warto postawić na tonację, która odzwierciedla charakter właściciela. To odpowiedni czas, by zrezygnować z dziecięcych różów i błękitów na rzecz modnych, minimalistycznych odcieni bieli i szarości. Uzupełnione o barwne, wyraziste dodatki, nadadzą wnętrzu pożądany, „dorosły” wygląd.
Dekorując ściany w pokoju nastolatka możemy przyozdobić je również motywami nawiązującymi do pasji i zainteresowań naszego dziecka. Córka jest miłośniczką zwierząt? Zaproponuj jej fototapetę z psami czy końmi, która ożywi wybraną ścianę. Syn pasjonuje się grafitti? Można wybrać dla niego duże obrazy bądź tapety przedstawiające murale. A może Twoje dziecko lubi samodzielnie ozdabiać pokój obrazkami czy zdjęciami? Doskonałym pomysłem będzie farba magnetyczna, która umożliwi przypinanie karteczek lub rysunków za pomocą magnesu. Zastosowanie tego typu zdobień na jednej ze ścian podkreśli indywidualny charakter pokoju, odpowiadający upodobaniom jego właściciela.
Podłogi do pokoju nastolatka
Zazwyczaj w pokoju nastolatka spotkamy podłogi takie same, jak w pozostałych częściach mieszkania. Ma to na celu zachowanie spójnej aranżacji bez nadmiernej ilości deseni w poszczególnych pomieszczeniach. Jeśli w pokoju młodzieżowym znajdują się panele lub deski, warto ocieplić je za pomocą niedużego dywanu, dobranego do planowanej kolorystyki i wystroju. Doda on nieco przytulności, dodatkowo wygłuszając dźwięki. Możemy również rozważyć zastosowanie wykładziny dywanowej na powierzchni całej podłogi. Warto mieć jednak na uwadze, że modele ze zbyt dużym włosiem mogą utrudniać przesuwanie krzesła – czy to zwykłego, czy obrotowego – znajdującego się przy biurku do nauki.
Meble do młodzieżowego pokoju
Meble to ważny element każdego młodzieżowego pokoju. Muszą spełniać wiele różnorodnych funkcji, zapewniając miejsce do odpoczynku, nauki i przechowywania osobistych przedmiotów. Jeśli w pokoju nastolatka nie ma zbyt wiele miejsca, warto postawić na kompaktowe rozwiązania, które nie zabiorą nadmiernej ilości przestrzeni. Jeżeli mamy do dyspozycji spore pomieszczenie, zapewnia nam ono znacznie większe pole do popisu w momencie jego meblowania.
Podstawą w pokoju młodego człowieka jest łóżko. Możemy zaproponować dziecku zwykły model dedykowany jedynie do spania lub rozkładaną kanapę, na której dodatkowo będzie mogło przyjmować gości. Jeżeli koledzy lub koleżanki często nocują w waszym domu, godne polecenia będą wersje z drugim, wysuwanym materacem. Oprócz łóżka niezbędne będzie odpowiednie biurko, które zapewni optymalną ilość miejsca do nauki i rozłożenia przyborów. Możemy zdecydować się zarówno na modele wyposażone jedynie w blat, jak i bardziej zabudowane wersje z szufladami, w których można przechowywać podręczniki i inne akcesoria. W pokoju młodzieżowym nie może także zabraknąć szafy, której wielkość warto dopasować do ilości posiadanych przez dziecko ubrań. Przydatne będą również półki, na których nastolatek ułoży ulubione książki, ozdoby czy trofea z wygranych zawodów. Zazwyczaj młodzież stawia na proste, minimalistyczne meble w klasycznych i modnych odcieniach, więc ich wybór nie powinien sprawiać dużych problemów. Jeśli wspólnie z dzieckiem zdecydujemy się na takie niewyszukane umeblowanie, warto zadbać o podniesienie atrakcyjności pokoju poprzez odpowiednie dodatki.
Wąski pokój młodzieżowy? To nie problem!
W wielu blokach często spotykanym zjawiskiem są nieduże, wąskie i nieustawne pokoje młodzieżowe, które zazwyczaj przypadają w udziale dzieciom. Choć są one nieco trudniejsze w zagospodarowaniu, odpowiednie zaplanowanie aranżacji sprawi, że nawet takie miejsce może stać się wygodne i przytulne. Pierwszym krokiem w urządzaniu wąskiego pokoju powinien być wybór większych gabarytowo mebli. Warto zdecydować się na szafę dopasowaną wymiarami do krótszej ściany pomieszczenia – dzięki temu garderoba optycznie je skróci, wyrównując zakłócone proporcje. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy drzwi do pokoju znajdują się w samym rogu, potęgując niekorzystne wrażenie przestrzenne. Jeżeli długi pokój ma wejście na środku, dobrym pomysłem będzie podzielenie go na dwie strefy – wypoczynkową po jednej, a naukową po drugiej.
W pociągłym pokoju jako mebel do spania najlepiej sprawdzi się rozkładana kanapa z boczkami. Wyposażona w ozdobne poduszki, nie będzie wizualnie wydłużać naszego pomieszczenia. Należy w miarę możliwości unikać ustawiania podłużnych mebli równolegle do ścian – taki zabieg dodatkowo uwypukli niekorzystne proporcje pokoju. Warto natomiast zastosować sprawdzone sposoby powiększania przestrzeni. Lustro lub trójwymiarowa fototapeta z efektem głębi skutecznie poprawią wygląd nawet wąskiego i długiego pomieszczenia.
Mała przestrzeń – duża funkcjonalność
Bolączką wielu mieszkań – oprócz długich i wąskich pokojów – są także bardziej kompaktowe przestrzenie, które oferują jednak mocno ograniczony metraż. W takim przypadku warto podstawić na meble pełniące jednocześnie wiele funkcji. W małym pokoju sprawdzi się rozkładana kanapa, która w dzień pozwoli na przyjmowanie gości i relaks, a w nocy – wygodny odpoczynek. Warto rozważyć również zastosowanie piętrowego umeblowania. W sprzedaży oferowane są zwarte meblościanki, które na dolnym poziomie posiadają biurko i szafę, a na górnym – dostępnym poprzez drabinkę lub schodki – miejsce do spania w formie antresoli. Piętrowe, dwupoziomowe łóżko świetnie spełni swoją rolę również we wspólnym pokoju dwojga nastolatków.
Pokój dla rodzeństwa – sztuka kompromisu
Czasami zdarza się, że w naszym mieszkaniu lub domu brak jest wystarczającej ilości miejsca, by zapewnić każdemu dziecku osobny, prywatny pokój. W momencie, gdy jedno pomieszczenie ma być dzielone przez dwójkę nastoletnich braci czy sióstr, należy zadbać, by każde z nich znalazło w nim przestrzeń tylko dla siebie. Projekt takiego pokoju młodzieżowego powinien być bardzo przemyślany. Możemy podzielić pokój na dwie symetryczne połowy, w których każde z dzieci znajdzie swoje łóżko i biurko. Warto zdecydować się na jedną, pojemną szafę z lustrem, która pomieści ubrania dwóch osób a zarazem optycznie powiększy przestrzeń. Jako biurko sprawdzi się jeden dłuższy blat z dwoma krzesłami, nad którym nie powinno zabraknąć półek na podręczne przedmioty. Dobrym pomysłem jest także prostopadłe ustawienie łóżek do siebie oraz zastosowanie pomiędzy nimi wyższej komody, która zapewni obojgu nastolatkom nieco swobody. Taka aranżacja będzie wyjątkowo pomocna w momencie, gdy w jednym pomieszczeniu muszą mieszkać brat z siostrą. Niezależnie od okoliczności zadbajmy o to, by każde z dzieci miało choć odrobinę prywatności we wspólnym pokoju.
Nowoczesny pokój młodzieżowy możemy urządzić w każdym miejscu – obojętne, czy mieszkamy w domu, czy w bloku. Jeżeli planujemy remont od podstaw, to doskonała okazja, by dopasować aranżację wnętrza do gustu i zainteresowań nastolatka. W momencie, gdy nie możemy pozwolić sobie na poważniejsze działania, warto zastosować chociaż drobne zmiany, które pozwolą nadać wnętrzu całkowicie nowy charakter. Możemy wybrać dopasowaną do zamiłowań dziecka fototapetę, kupić nowe poduszki i narzutę na łóżko czy zaproponować przemalowanie mebli. To proste i niedrogie metody, które skutecznie odświeżą wygląd pokoju bez konieczności kosztownych i czasochłonnych prac. Czegokolwiek byśmy jednak nie planowali, zawsze na pierwszym miejscu stawiajmy potrzeby i zdanie dziecka. W końcu to ono będzie spędzać najwięcej czasu w swoim nowym pokoju.
Materiał przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.
pokój syna malowaliśmy satynowa Snieżką, robiliśmy kolorowe pasy na ścianach, wygląda to bardzo efektownie
Jeśli miałbym coś od siebie dodać, to w pokojach młodzieżowych stawiałbym na proste rozwiązania. Weźmy takie półki modułowe – według mnie świetna opcja. Tanie i funkcjonalne rozwiązanie. Można je rozmaicie komponować na ścianie i w gruncie rzeczy są bardzo uniwersalne.
Syn sam wymyślił co ma być u niego na ścianach a mianowicie fototapeta ze zdjęcia. Moim zdaniem wpadł na bardzo fajny pomysł.
Właśnie fototapety są super rozwiązaniem. U mnie córka wybrała sobie akurat fototapetę z lasem, stwierdziła, że ta jej się nie znudzi. Nastolatek już sam będzie wiedział co chce, ale warto mu podsunąć pomysł.
Proponuję fototapety kosmos właśnie taka spodobała się synowi i jest bardzo zadowolony.