Remontujesz? Sprawdź jak wybrać zamki dobrej jakości

Dobrej jakości zamek do drzwi to podstawowe zabezpieczenie dla każdego, kto chce czuć się komfortowo i bezpiecznie w swoim własnym domu. Obecnie w sklepach znajdziemy różne modele oraz typy zamków, które uwzględniają indywidualne potrzeby każdego klienta, a także różne rozwiązania konstrukcyjne dostępnych na rynku drzwi. Czym kierować się przy zakupie oraz jak wybrać dobry zamek do drzwi?

Na jakie wymiary zwrócić uwagę wybierając odpowiedni zamek do drzwi?

Aby zamek do drzwi został prawidłowo dobrany do naszego skrzydła, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego rozmiary.

 • Trzpień klamki. Może on wynosić 10 lub 8,9 mm. W zamkach bramowych stosuje się trzpienie w wymiarze 10 mm, w klamkach do drzwi przeciwpożarowych 9 mm, a w zwykłych klamkach 8 mm.
 • Trzpień blokady WC. Najczęściej spotykanym wymiarem trzpienia jest 4 lub 8 mm.
 • Głębokość. Jest to odległość osi obrotu klamki od czoła zamka. Najbardziej popularne głębokości wynoszą od 25 do 60 mm. Do drzwi drewnianych najczęściej używa się zamki o głębokościach 50 lub 55 mm, w drzwiach z PCV lub aluminiowych stosowane są natomiast znacznie płytsze modele, np. 30 mm głębokości.
 • Rozstaw zamka. Jest to odległość pomiędzy środkiem otworu na klucz a trzpieniem obrotowym klamki. Najbardziej popularny rozstaw to 72,9 oraz 92 mm.

Podczas wyboru odpowiedniego zamka do drzwi należy zwrócić uwagę także na rodzaj wkładki bębenkowej, wielkość trzpienia oraz rodzaj szyldu.

Podział zamków ze względu na sposób montażu – wybierz zamek dostosowany do Twojego wnętrza

Istnieje wiele podziałów zamków, jednak najbardziej popularny jest podział ze względu na sposób montażu.

 1. Zamki wpuszczane, czyli wewnętrzne. Montowane są one w specjalnej kieszeni wewnątrz drzwi. Podczas przekręcania klucza rygiel wchodzi w futrynę oraz blokuje drzwi.
 2. Zamki wpuszczane podklamkowe. Montuje się je poniżej klamki. Jest to najbardziej obszerna grupa zamków, wyróżniamy bowiem:
  • zamki bezkluczowe,
  • zamki bębenkowe,
  • zamki hakowe,
  • zamki zapadkowe,
  • zamki zasuwkowe,
  • zamki zasuwkowo-zapadkowe,
  • zamki rolkowe,
  • zamki zastawkowe.
 3. Zamki nawierzchniowe, czyli zewnętrzne. Mocuje się je na zewnętrznej części drzwi, od której otwiera się je kluczem. Od strony mieszkania natomiast otwierane są gałką lub zasuwą. Są najpopularniejszym rodzajem zamków zabezpieczających mieszkanie. Wśród nich wyróżniamy:
  • zamki zapadkowe,
  • zamki zasuwkowe,
  • zamki zapadkowo-zasuwkowe.

Wybierając dobrej jakości zamki do drzwi stawiajmy wyłącznie na sprawdzonych producentów, np. Winkhaus. Produkty można w szybki oraz łatwy sposób nabyć na https://sklep.winkhaus.pl/pl/akcesoria-do-drzwi-i-okucia-drzwiowe/zamki-drzwiowe-listwowe-do-drzwi-zewnetrznych. Producent gwarantuje najlepszą jakość drzwi oraz akcesoriów, a także wyróżnia się dobrymi opiniami. Pamiętajmy także, że wybierając dobre zamki nie warto oszczędzać. Zamki zewnętrzne zabezpieczają nas bowiem przed niechcianymi gośćmi, wewnętrzne natomiast zapewniają spokój każdego z domowników.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button