Zdrowy sen o każdej porze roku? Dowiedz się jakie są róznice między kołdrą na lato i zimę

Dobry sen jest gwarancją zdrowia i dobrego samopoczucia zarówno psychicznego jak i fizycznego. Aby się wyspać, musisz spełnić kilka warunków, takich jak np. wywietrzyć pomieszczenie, w którym sypiasz, nie objadać się na noc i zrezygnować z używania ekranów. Ważny jest także komfort spania. Wygodny materac to coś, o czym pamięta każdy, warto jednak również zadbać o wygodną poduszkę i odpowiednią kołdrę. Ta ostatnia jest o tyle istotna, że nie powinno być pod nią ani za ciepło, ani za zimno. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się jaką kołdrę wybrać na zimę, a jaką na lato i czym te dwie się różnią.

Jaka kołdra sprawdzi się najlepiej?

Wybierając kołdry do sypialni swojej domowników, na pewno zastanawiasz się, z jakiego materiału powinny być wykonane- puchowe czy syntetyczne, jaki wybrać materia l poszycia, jaki wybrać? To wszystko istotne kwestie jednak warto zwrócić uwagę na jeszcze jedne aspekt- kupić kołdrę zimową, letnią czy całoroczną? Ten artykuł wyjaśni Ci dokładnie różnice pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami oraz ich wady i zalety.

Po odejściu do lamusa ciężkich puchowych pierzyn i kołder starego typu producenci zaczęli prześcigać się w dostarczaniu na rynek coraz to nowszych rozwiązań dotyczących przykryć do spania. Dzisiejsze kołdry mają różną gramaturę, która dostosowana jest do potrzeb i ma za zadanie zagwarantować możliwie najwyższy komfort snu. Na rynku możesz znaleźć lekkie kołdry odpowiednie na gorące letnie noce i grubsze na zimę, oraz przykrycia całoroczne, które najczęściej składają się z dwóch odpinanych warstw- jedna lżejsza na l grubsza na wiosnę lub jesień i spięte razem na zimę.

Kołdra idealna na gorące letnie noce

Kołdra na lato jest lżejsza od tej zimowej. Zazwyczaj zawiera mniej wsadu. Kołdra letnia może być wypełniona zarówno puchem, syntetykiem lub mieszanką np. 50%,70% czy 90% puchu i reszta syntetyk. Najlepsza kołdra na lato będzie taka obszyta bawełną lub włóknem bambusowym. Są to materiały hydrofobowe, które pochłaniają wilgoć, ale mimo to nie czuć, aby same były wilgotne, dodatkowo te materiały zapewniają jednocześnie izolację przed upałem. W lecie można sobie także pozwolić na spanie pod przykryciem z chłodnego materiału- sprawdzi się tu satyna czy jedwab. Podsumowując, kołdra letnia powinna być lekka, oddychająca i wykonana z materiału, który zagwarantuje chłodzenie i będzie wchłaniał wilgoć. Otul się ciepłym nakryciem i śpij przytulnie w mroźne noce- czyli idealna kołdra na zimę

Idealna zimowa kołdra – jaka jest?

Wymarzona zimowa kołdra powinna zapewniać ciepło i odpowiednią cyrkulację powietrza. Wbrew stereotypowej opinii ciepła kołdra na zimę wcale nie musi być ciężka i gruba. Współczesne kołdry produkowane są z takich materiałów, że mogą sprostać zadaniu zapewnienia ciepła w trakcie snu nawet w największe mrozy, a jednocześnie są lekkie jak chmurka. Najlepsza na zimę będzie kołdra wypełniona, odpowiedni obrobionym i wysterylizowanym gęsim puchem.
Dobrym pomysłem na zimę są także okrycia termiczne wykonane z np. policottonu, czyli tkaniny bawełniano- poliestrowej. Ich cechą charakterystyczną jest wykonanie z dwóch warstw, które są ze sobą zszyte, a między nimi znajduje się warstwa oddychająca- takie rozwiązanie zapewnia idealną cyrkulację powietrza i chroni przed poceniem, jednocześnie zapewniając ciepło w trakcie snu. Kołdra termiczna jest bardzo lekka i wygodna. Innym popularnym rodzajem kołdry zimowej jest taka, wykonana z owczej wełny. Jest to materiał hydrofobowy, hipoalergiczny, łatwy w utrzymaniu i trwały. Zapewnia ciepło, ale usuwa jego nadmiar, pochłania wilgoć, ale sam nie staje się wilgotny. Możesz prać ją w wysokich temperaturach i na pewno posłuży kilka sezonów.

Czym różnią się poszczególne rodzaje kołder?

Informacja na temat tego czy dana kołdra przeznaczona jest na lato czy na zimę umieszczone są zazwyczaj na metce lub w opisie aukcji internetowej. Dodatkowo kołdry często posiadają oznaczenie na tzw. skali ciepła- zazwyczaj jest to punktacja od 1-6. Pozwala to dobrać najbardziej odpowiednią grubość dla siebie. Zadowolony będzie największy zmarzluch jak i ktoś, kto uwielbia zimno. Teraz już wiesz, na co zwracać uwagę, wybierając przykrycie na poszczególne pory roku. Dobrych snów! Sklep z pościelami znajdziesz na stronie posciel.biz.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

1 komentarz

  1. Miękki, wygodny koc jest niezbędny do zapewnienia przyjemnego snu w nocy. Należy mieć co najmniej dwa koce na zimę i lato. Jeśli nie jesteś uczulony na puch i pierze, możesz spokojnie wybrać kołdrę wykonaną z naturalnych materiałów. Największym wyzwaniem jest upchanie kołdry w poszwie na kołdrę).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button