Wielu z was ma wątpliwą przyjemność mieszkania w PRL-owskim tworze, czyli bloku z wielkiej płyty. Bloki te były budowane z myślą o klasie robotniczej i powstawały jak ule wokół fabryk. Miały za zadanie pomieścić jak najwięcej ludzi na jak najmniejszej przestrzeni. Były budowane szybko i tanio. Wykorzystano tu budownictwo wielkopłytowe, gdzie z gotowych modułów zbrojonego betonu składano, jak z klocków bloki mieszkalne.
Nikomu w tamtych czasach przez myśl nie przeszło, że rodzina będzie potrzebowała większej łazienki. Standardem były łazienki o powierzeni 4 czy 5 metrów kwadratowych. Nieliczni szczęśliwcy, w większych mieszkaniach mogli liczyć na 8 metrów kwadratowych, ale podzielone na osobną toaletę i łazienkę.
W obecnie budowanych domach wielorodzinnych mamy większy wpływ na rozkład pomieszczeń. Nie oszukujmy się jednak, kupując mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych, nie stworzymy pokoju kąpielowego. Mamy jednak szansę zaprojektować od podstaw małą, lecz funkcjonalną łazienkę w bloku.
Dosyć jednak narzekania, należy się cieszyć tym, co mamy. Aranżacja małej łazienki w bloku wcale nie musi być biegiem przez przeszkody, może okazać się wspaniałą przygodą. Jeżeli na początku remontu uzmysłowimy sobie, że po zerwaniu kafelek może nas czekać dosłownie wszystko to już część sukcesu. Można trafić na piony kanalizacyjne w zupełnie nielogicznych miejscach, otwory zaślepione starymi gazetami, krzywo ustawione ściany działowe, czy inne nieprzewidziane niespodzianki.
Spis treści
- Dobry projekt na początek
- Mała łazienka, duże płytki. Czy to możliwe?
- Umywalka
- Miska WC do małej łazienki w bloku
- Prysznic czy wanna, co zmieści się w małej łazience w bloku?
- Może jednak wanna?
- Dwa w jednym, czyli wanna z parawanem
- Rodzaje parawanów nawannowych
- Światło, dużo światła!
- Co zrobić z pralką?
- Mała łazienka w bloku – podsumowanie
Dobry projekt na początek
Rozpoczynając wykończenie lub remont małej łazienki w bloku, warto zacząć od najważniejszego – projektu. Każdy centymetr musi zostać dobrze wykorzystany. Do tego należy uwzględnić potrzeby i nawyki całej rodziny, tak, aby korzystanie z łazienki nie było kłopotliwe. Jak już rozrysujemy szkic nowej łazienki, najlepiej z pomocą profesjonalnego architekta, to zaczynam dobierać wyposażenie. Łazienka jest wnętrzem, które zachęca do wprowadzenia i realizowania różnych, czasem niekonwencjonalnych rozwiązań. Obecnie dostępne wzornictwo stwarza wręcz nieograniczone możliwości. Nawet niewielki nakład finansowy pozwoli stworzyć ciekawą a przede wszystkim funkcjonalną aranżację.
Lokalizacja łazienki jest niezwykle istotna. Jeżeli macie możliwość zgłaszania próśb zmian do projektu, postarajcie się usytuować łazienkę jak najbliżej sypialni. Budownictwo wielorodzinne nie przewiduje w mieszkaniu więcej niż jednej łazienki, czasem w mieszkaniach trzypokojowych jest wydzielone oddzielne WC.
Mała łazienka, duże płytki. Czy to możliwe?
O stylu i charakterze małej łazienki w bloku będzie przesądzał wybór glazury, który pozwoli na optyczne powiększenie pomieszczenia. Tak naprawdę, wielkość płytek nie ma znaczenia. Liczy się ich kolor i wykończenie. Pamiętajcie, że ciemne kolory i odwarze wzory przytłaczają, a naszym celem jest powiększenie pomieszczenia. Dlatego też w małych łazienkach w bloku próżno szukać szalonych wzorów i barwnych połączeń. Króluje tutaj biel i jasne kolory. Są one receptą na małe pomieszczenie. Jeżeli ktoś nie lubi bieli, ma naprawdę spory wybór kolorów, Można wybrać beże, kremy, rozmyte szarości czy nawet chłodny błękit, który ma właściwości optycznego oddalenia.
Wielkość płytek dobieramy do własnych upodobań. Dobrze w małej łazience w bloku sprawdzą zarówno duże kafle, jak i małe drobne kafelki. Należy jednak pamiętać o odpowiednim doborze koloru i szerokości fugi. Nie można dopuścić do tego, aby ściana wyglądała jak poszatkowana. Optyczne powiększenie pomieszczenia uzyskamy też dzięki lakierowanym płytkom, które będą odbijały światło.
Warto też, aby uniknąć efektu akwarium, położyć kafle tylko do pewnej wysokości. Wolną przestrzeń pomalujcie kolorową farbą lub przyklejcie wodoodporną tapetę. Pamiętajcie, że chłodne barwy mają cechę optycznego powiększania pomieszczenia.
Umywalka
Mała łazienka w bloku niesie za sobą pewne ograniczenia co do wyboru sprzętu. Oprócz tego, co zostanie wybrane, należy jeszcze zaplanować przestrzeń do korzystania z wyposażenia. Aby swobodnie umyć ręce, czy nalać wody do miski będzie potrzebna przestrzeń około 1 metra szerokości i od 60 centymetrów do metra przed umywalką. Dobrym rozwiązaniem jest umiejscowienie umywalki na wprost drzwi. Umywalka jest najmniejszym ze sprzętów i pozwoli na uzyskanie największej przestrzeni przed nią. Wchodząc do małej łazienki w bloku, prosto na wolną przestrzeń będziemy mieli wrażenie, że jest większa. To wrażenie dopełni jeszcze lustro nad umywalką.
Jeżeli nie mamy możliwości umiejscowienia umywalki na wprost, nic straconego, są też inne rozwiązania. W sprzedaży znajdziemy umywalki narożne lub umywalki asymetryczne. Idealna będzie umywalka zawieszana, ponieważ noga nie zajmie miejsca na podłodze i optycznie będzie wrażenie większej powierzchni. Do takiej umywalki dobierzcie dekoracyjny syfon pasujący do ceramiki lub baterii w łazience. Mała łazienka w bloku musi jednak pomieścić sporo akcesoriów. Miejsce pod umywalką jest idealne do umiejscowienia szafki na przybory.
Miska WC do małej łazienki w bloku
Misa WC jest jednym z kilku niezbędnych elementów łazienki. Jaką dobrać miskę WC do małej łazienki w bloku? Mając w pamięci wcześniejsze wskazówki mówiące o tym, aby podłoga była maksymalnie odsłonięta, najlepszym wyborem będzie misa podwieszana. Dzięki wybraniu toalety wiszącej zachowamy podłogę odsłoniętą, dzięki czemu przestrzeń powiększy się optycznie. Oprócz tego pozbędziemy się kłopotu ze sprzątaniem w trudno dostępnych miejscach wokół togi stojącej toalety. Nie należy się też obawiać stelażu. Do małych pomieszczeń przewidziane są stelaże typu slim o głębokości zabudowy 8 – 10 centymetrów oraz szerokości 35 – 40 centymetrów zamiast standardowych 50. Warto też wybrać misę WC kompaktową bez kołnierza.
Tak jak przy umywalce, również przy misie ustępowej należy zaplanować wolną przestrzeń przed nią i po bokach. Aby toaleta była funkcjonalna, od bocznych ścian musi być zachowana odległości minimum 30 centymetrów, a przed toaletą będzie potrzebne wolnego miejsca o wymiarach ok. 70 na 100 centymetrów.
Prysznic czy wanna, co zmieści się w małej łazience w bloku?
Co się pierwsze kojarzy, jak myślimy o małej łazience w bloku, oczywiście prysznic. To już kanon w urządzaniu małych, ciasnych i nieustawnych łazienek. Wybór kabiny prysznicowej będzie bardzo mocno uwarunkowany kształtem i ustawnością łazienki. Jeżeli w pomieszczeniu jest wnęka, idealnie wpasujecie tam kabinę prostokątną lub same drzwi z brodzikiem.
Jeżeli nie dysponujecie takim miejscem, konieczne będzie zaaranżowanie jednego z kątów. Do tego celu idealna jest kabina narożna lub asymetryczna. W kabinie koniecznie muszą być drzwi przesuwne lub harmonijkowe, aby nie zajmowały dodatkowej przestrzeni.
Pomysłowym rozwiązaniem są kabiny typu walk-in, czyli bez brodzika. To efektowne rozwiązanie sprawia, że możemy je spotkać nie tylko w małych pomieszczeniach. Dzięki temu, że brodzik nie będzie montowany, nie podzieli on nam podłogi i nie pomniejszy przestrzeni. System ten idealnie sprawdzi się, jeżeli chcemy wypełnić wnękę w pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać, że do poprawnego działania takiej kabiny prysznicowej konieczny będzie montaż odpływu liniowego lub ściennego.
Nie zawsze będzie możliwość wkucia się w żelbetonowe podłoże, może się, więc okazać, że konieczne będzie niewielkie podniesienie podłogi w części kabiny prysznicowej. Nie zmieniajmy przy tym koloru kafelek, podłoga na całej powierzchni powinna być taka sama. Drzwi prysznicowe, kabina czy ścianki w małej łazience w bloku powinny być przeźroczyste, dzięki czemu unikniemy optycznego pomniejszenia przestrzeni poprzez wyznaczanie stref.
Może jednak wanna?
Małe pomieszczenie nie musi oznaczać rezygnacji z wanny. Nie wybiegajcie jednak myślami w kierunku wolnostojących wanien z pięknymi, kutymi nogami. Realne w zastosowaniu będą wanny prostokątne.
Najmniejsze wanny są już o wymiarach 80 na 100 centymetrów, będą, więc pasowały w róg nawet niewielkiego pomieszczenia. Pamiętajcie jednak, że wanna nie może być zbyt mała, ponieważ korzystanie z niej nie będzie zbyt wygodne. Warto przed zakupem „przymierzyć” wannę. Do tego właśnie celu są one wystawione na ekspozycjach w sklepach budowlanych. Można do takiej wanny wejść i sprawdzić, czy jest ona wygodna.
Dwa w jednym, czyli wanna z parawanem
Jeżeli rodzinna jest podzielona w tej kwestii i jedna osoba lubi poleżeć w wannie, a druga woli prysznic, praktycznym rozwiązaniem w małej łazience w bloku, staje się parawan nawannowy. Taki parawan można zamontować na praktycznie każdej wannie, o każdym kształcie. Od kształtu wanny będzie jednak zależała konstrukcja parawanu.
Na rynku są dostępne gotowe elementy kabin o szerokości od 70 do 180 centymetrów i od 140 do 200 cm wysokości. Producenci oferują również parawany o nietypowych wymiarach lub kształtach, dostosowane na przykład do skośnych ścian
Rodzaje parawanów nawannowych
Parawan wahadłowy jest to parawan jednoelementowy, obracający się wokół własnej osi. Nadają się one tylko do wanien prostokątnych.
Kabina składana harmonijkowa. Jest składany z kilku elementów. Ilość elementów można dobierać w zależności od posiadanego miejsca. Montaż jest bardzo prosty, ponieważ nad wanną i na jej krawędziach nie trzeba instalować prowadnic dla drzwi.
Parawany nawannowe przesuwne. Mogą one składać się z kilku części, Pasują one do wanny o każdym kształcie.
Elementami konstrukcyjnymi parawanów montowanych na wannie są profile i ścianki. Profile ścianek parawanów nawannowych produkuje się z aluminium. Za pomocą profili przytwierdza się kabinę do wanny i ścian. Występują one w różnych kolorach zależnie od potrzeb. Ścianki parawanu produkowane są z tworzywa sztucznego albo ze szkła hartowanego o grubości od trzech do ośmiu milimetrów. Mogą być one przezroczyste, takie zalecane są do małej łazienki w bloku, matowe, z nadrukiem lub tłoczone.
Konieczność może zmusić was do pewnego kompromisu i wyboru wanny asymetrycznej. Tak wanna o różnej długości boków pozwoli na wykorzystanie każdego skrawka przestrzeni. Wstawienie wanny ma jeszcze jeden plus. Przeważnie wanna jest obudowywana betonowymi bloczkami lub panelami, ale przecież pod nią jest wolna przestrzeń, którą można wykorzystać. W boczną obudowę wanny można zaprojektować poręczne schowki z uchylnymi frontami lub półki na kosmetyki. Taka multifunkcyjność bywa bezcenne na niewielkim metrażu.
Zawsze jednak najlepszym umiejscowieniem wanny jest od ściany do ściany, nawet kosztem jej rozmiaru. Takie ustawienie poprawia proporcje pomieszczenia i pozwala na oszczędzenie na koszcie obudowywania wanny z więcej niż jednej strony.
Mała łazienka, w której dominują neutralne kolory, jest idealnym rozwiązaniem dla osób lubiących spokojne i jasne wnętrze. W takiej łazience idealnymi kolorami będzie biel, jasne szarości i stonowany beż. Żeby łazienka nie była zbyt mdła, warto przełamać tę monotonię wprowadzeniem akcentów drewnianych. Niech to będzie drewniana szafka, drewnopodobne płytki podłogowe, czy chociaż taboret. Na drewnopodobnej podłodze nie będzie widać kurzu ani zachlapania. Łazienka dzięki temu zyska elegancki wygląd oraz zostanie wizualnie ocieplona. Drewniane dodatki uwypuklą też wszystkie metalowe dodatki.
Światło, dużo światła!
Małe pomieszczenia, nie tylko łazienki, mogą być przytłaczające. Szczególnie jeżeli nie mają okna, a tak przeważnie jest w małej łazience w bloku. Prawidłowe oświetlenie odegra kluczową rolę w rozjaśnieniu i optycznym powiększeniu pomieszczenia.
Błędem jest instalowanie zwisających lamp sufitowych. Takie lampy wytwarzają cień powyżej punktu świetlnego, co bardziej pomniejszy i tak małe już pomieszczenie.
Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są kinkiety naścienne. Najlepiej, żeby były dwa. Jedne nad lustrem a drugi na przeciwnej ścianie, żeby jego światło odbijało się w lustrze. Jeżeli myślicie o lampie sufitowej, to najlepszym pomysłem będzie plafon. Jest on mocowany do sufitu i nie wytwarza cienia powyżej siebie.
Ciekawym pomysłem do małej łazienki w bloku jest świecący sufit. Wykonuje się go poprzez podwieszenie pod sufitem tafli matowego pleksi, a nad nim mocuje się taśmę LED. Pozwoli to zrezygnować z innego oświetlenia w małej łazience. Należy jednak pamiętać, aby panele były zdejmowalne do celów serwisowych.
Również okno, jeżeli mamy szczęście takie posiadać, rozświetli nam pomieszczenie w ciągu dnia. W przypadku okna należy jednak pamiętać, aby kabinę prysznicową ustawić tak, żeby kąpiel była dla nas komfortowa. Posiadanie okna daje również możliwość ustawienia w łazience roślin doniczkowych, które dodatkowo ocieplą pomieszczenie.
Co zrobić z pralką?
W małych mieszkaniach, gdzie wszystko jest małe, wydzielenie oddzielnej pralni jest praktycznie niemożliwe. Siłą rzeczy pralka musi wylądować w łazience. Producenci pralek uwzględnili to, że w większości przypadków trafią one do małej łazienki w bloku. W ofercie prawie każdego producenta są specjalne modele pralek typu slim. Można postawić pralkę we wnęce, jeżeli taka jest w łazience, lub schować ją za drzwiami w rogu. Wszystko zależy od ustawności i metrażu małej łazienki w bloku.
Ciekawym rozwiązaniem jest zabudowanie pralki bod blatem, obok innych szafek. Pozwoli to na spójny i estetyczny wystrój, a pralka nie będzie rzucała się w oczy. Minusem takiego rozwiązania jest ograniczenie swobodnego dostępu do pralki. Mało miejsca w łazience oznacza też mało miejsca na suszenie prania. Raczej nie wyobrażam sobie, wiszących pod sufitem sznurków do suszenia prania. Warto rozważyć zakup pralko-suszarki lub oddzielnej suszarki ustawianej na pralce. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwi życie i pozwoli uniknąć rozstawiania suszarek z praniem w mieszkaniu.
W nowszych budynkach wielorodzinnych na ostatnim piętrze mogą pojawić się skośne ściany (tak jakby mały metraż to za mało problemów). Czy w takich warunkach można liczyć na komfortową łazienkę? Oczywiście, że tak, należy jednak spełnić kilka warunków. Jeżeli ściana kolankowa ma minimum jeden metr wysokości, możemy to miejsce wykorzystać do wstawienia wanny, wanny z parawanem lub kabiny prysznicowej bez brodzika. Jeżeli możecie zastosować takiego rozwiązania, można pod skos wstawić pralkę. Można też zamówić u stolarza meble na wymiar, na pewno podoła takiemu zadaniu i być może zasugeruje własne rozwiązania. Uzyskamy dzięki temu sporo schowków na łazienkowe akcesoria oraz chemię gospodarczą.
Mała łazienka w bloku – podsumowanie
Wszelkie inspiracje i pomysły o aranżacji małej łazienki w bloku muszą koncentrować się wokół minimalizmu i sztuki iluzji. W niewielkim wnętrzu nawet kilka drobiazgów mających służyć dekoracji może przytłoczyć. Warto sięgnąć po przedmioty, które są zarówno dekoracyjne, jak i funkcjonalne. Przykładem niech będzie grzejnik drabinkowy, będzie od zarówno praktyczny, jak i stylowy. Optyczne powiększenie łazienki zostanie uzyskane dzięki błyszczącym, odbijającym światło płytkom oraz lustrom umieszczonym w odpowiednich miejscach.
Szklane ściany kabiny prysznicowej i podwieszana misa WC nie będą dzieliły optycznie pomieszczenia.
Nie trzeba nikogo przekonywać, że nastrój wnętrza, w którym się znajdujemy, jest niezwykle istotny dla naszego samopoczucia. Łazienka jest pierwszy miejscem, które odwiedzamy po wstaniu z łóżka i pierwszym miejscem, które nastraja nas na cały dzień. Jest też ostatnie miejsce, w którym będziemy szykować się do snu i w dużej mierze od niego zależy nasz spokojny sen.
ufff, jakoś przebrnąłem. Dużo ciekawych informacji, dziękuję.
Mam niestety właśnie takie warunki, blok z końca lat 60. ze wszystkimi tego konsekwencjami. Łazienka niewielka, pole manewru ograniczone dość mocno. Wybrałam szklane półki, żeby trochę optycznie powiększyć przestrzeń, prysznic zamiast wanny (niewielki zysk, ale jednak)… Ogólnie trzeba się nieco wysilić, by miało to ręce i nogi.