Oznaczenia na garnkach do indukcji

Czy wiesz jak odróżnić zwykły garnek od naczynia indukcyjnego?

Płyty indukcyjne cieszą się dużą popularnością. Są bezpieczne, łatwe w obsłudze i czyszczeniu. Coraz częściej zastępują tradycyjne płyty gazowe, umożliwiając szybsze i efektywniejsze podgrzewanie potraw. Jakie garnki należy kupić, by nagrzewanie za pomocą indukcji było możliwe? Na jakie symbole i znaki umieszczone na naczyniach zwrócić uwagę i gdzie są one umieszczane przez producentów? Wszystkie te informacje zostały umieszczone w poniższym artykule.

Oznaczenia na garnkach do indukcji 2Dlaczego zwykłe garnki nie nadają się do płyty indukcyjnej?

Płyta indukcyjna działa na zasadzie wytwarzania pola magnetycznego, które wchodzi w reakcje jedynie z dnem garnka, które zawiera ferromagnetyki (metale, które ulegają namagnesowaniu). Z tego właśnie powodu naczynia wykonane z aluminium i miedzi nie sprawdzą się na tego rodzaju płycie. Nie zareagują na wygenerowane pole magnetyczne, przez co nie ulegną nagrzaniu. Pozostaną zimne. W dalszej części uzyskasz praktyczne wskazówki, które pozwolą rozróżnić naczynia indukujące od pozostałych.

Symbole wskazujące na naczynia przeznaczone do płyty indukcyjnej

Garnki przeznaczone do płyt indukcyjnych najczęściej wykonane są z emalii, stali nierdzewnej, ceramiki, teflonu, a także żeliwa. Posiadają specjalne dna, które odporne są na odkształcenia i zarysowania, co pozwala na idealne przyleganie naczyń do płyty. Producenci garnków indukcyjnych zobowiązani są do umieszczenie na nich odpowiedniego (ujednoliconego) symbolu, który świadczy o możliwości użytkowania za pomocą indukcji. Znak ten przedstawia cewkę indukcyjną (zwoje przypominające pętle) umieszczoną w kwadracie o zaokrąglonych kątach. Dodatkowo poniżej tego oznakowania może znajdować się słowo „INDUKTION”, co jednoznacznie określa możliwości zastosowania.
Oznaczenia na garnkach do indukcji 3

Dodatkowe symbole ułatwiające utrzymanie naczyń indukcyjnych w dobrym stanie

Oprócz znaku wskazującego na indukcyjne właściwości naczynia warto zwrócić uwagę na pozostałe piktogramy. W zależności od materiału, z którego wykonane zostało naczynie, można odnaleźć ikony, które świadczą o dodatkowej możliwości użytkowania na płycie:
  • ceramicznej,
  • gazowej,
  • halogenowej,
  • elektrycznej;

Oprócz tego znaki mogą informować o tym, że naczynie to może być:

  • myte w zmywarce,
  • nagrzewane w piekarniku,
  • poddawane ogrzewaniu w mikrofalówce,
  • umieszczane w zamrażarce;

Wszystkie powyższe komunikaty przedstawione za pomocą ikon umożliwiają właściwe czyszczenie, jak i użytkowanie naczyń w sposób, który przedłuża ich żywotność i minimalizuje zużycie materiału, z którego są wykonane.

Oznaczenia na garnkach do indukcji 4

Gdzie znajdują się oznaczenia na garnkach i naczyniach ceramicznych przeznaczonych do ogrzewania indukcyjnego?

Najczęstszym miejscem, gdzie umieszczane są znaki informujące o właściwościach naczyń (w tym o cechach indukcyjnych), jest dno garnka czy też patelni od strony zewnętrznej. Rzadziej umieszczone są od strony wewnętrznej dna lub na ścianach wewnętrznych naczynia. Zdarzyć się może również, że na garnku nie są umieszczone żadne piktogramy. Wtedy należy ich szukać w instrukcji lub na oryginalnym opakowaniu.
Oznaczenia na garnkach do indukcji 5

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button