Dziś wiele mówi się o wysokim stopniu zanieczyszczenia środowiska i zdecydowanie nie są to informacje bez pokrycia. Faktycznie stan powietrza, wód i gleby jest z roku na rok coraz gorszy, dlatego warto podejmować różne działania mające na celu zahamowanie tych procesów.
Alternatywne źródła energii w Polsce działają na dość niskim poziomie. Można jednak dokonać pewnych zmian w zakresie wyboru materiału opałowego, na bardziej ekologiczny. Mowa tutaj przede wszystkim o pellecie.
Czym jest pellet?
Pellet określany jest jako biomasa. Co to konkretnie oznacza? Jest on najogólniej ujmując stanowi on odpady oraz pozostałości z zakresu przemysłu rolnego, leśnictwa itp. Warunkiem koniecznym jest także ich szybki rozkład, co charakteryzuje pellet.
Taki granulat pelletowy może powstawać z różnych materiałów. Nie tylko z trocin, ale także słomy, siana lub otrębów zbóż. Z odpadów rolnych produkuje się pellet przydatny przede wszystkim w hodowli zwierząt. Natomiast do ogrzewania budynków, wykorzystuje się przede wszystkim pellet drzewny. Pellet tego typu powstaje z trocin, wiórów czy też zrębków. Są to zatem odpady pochodzące przede wszystkim ze stolarni oraz tartaków. Jest to zatem materiał czysto ekologiczny ponieważ nie wykorzystuje się do jego produkcji całych drzew, specjalnie ścinanych na te potrzeby. Zamiast tego korzysta się z produktów ubocznych.
To nie oznacza jednak, że pellet nie podlega pewnym restrykcjom. Pozyskane trociny nie mogą być w żaden sposób zanieczyszczone, przykładowo substancjami chemicznymi lub mineralnymi. Obecnie pellet dobrej jakości jest opatrywany certyfikatem DIN PLUS. Norma ta uznaje dwie podstawowe klasy pelletu: EN plus A1 oraz EN plus A2. Oczywiście pierwsza z tych klas jest zdecydowanie lepszej jakości. Wybierając zatem pellet do swojego pieca opałowego, lepiej jest zdecydować się na niego.
Czy inwestycja w droższy produkt jest jednak opłacalna? Zdecydowanie tak. Dziś pelletem można palić w specjalnie do tego przeznaczonych kominkach. Gdy materiał opałowy jest tani i niskiej jakości, wówczas znacznie szybciej się on spala, co generuje ciągłą potrzebę dokonywania jego zakupu. Poza tym tanie pellety często źle wpływają na piec, mogą go uszkadzać i pozostawiają znacznie więcej popiołu. Droższy pellet natomiast posiada zdecydowanie większą kaloryczność, dzięki czemu pali się także znacznie dłużej.
Czy warto zainwestować w piec na pellet?
Wymiana piec zawsze jest kosztowna, często wiąże się także z różnego rodzaju przeróbkami. Jednak biorąc pod uwagę korzyści jakie jest w stanie zapewnić pellet opałowy, warto podjąć się tych działań. Dobrej jakości paliwo pelletowe jest dostępne w Iwona Pellets.
Pierwszą zaletą takiego pieca, jest przede wszystkim jego ekologiczność. Spalanie drewna lub węgla w piecu, generuje znacznie większe zanieczyszczenie niż skorzystanie z pelletu. Poza tym pellet jest jedynie skutkiem ubocznym wycinania drzew. Jego produkcja pozwala jednak maksymalnie wykorzystać nawet odpady, co jest zrównoważonym podejściem do kwestii wycinki.
Po paleniu pelletem, w piecu pozostają jedynie nieznaczne zanieczyszczenia w postaci popiołu. Jego wyczyszczenie raz na kilka dni w zupełności wystarczy.
Pellet jest także łatwy w przechowywaniu oraz przewożeniu. Trzyma się go w workach o określonej pojemności, dlatego łatwiej jest znaleźć dla niego miejsce, niż przykładowo dla węgla.
Pellet jest także bardzo wydajny i kaloryczny. Warto mieć świadomość tego, że 2 kg pelletu dają taki efekt, jest skorzystanie z 1 litra oleju opałowego, który jest znacznie droższy. Posiadanie piecu na pellet, wiąże się zatem ze sporymi oszczędnościami.