Sufit napinany znany był już w Starożytnym Rzymie i Grecji. Nie jest więc to rozwiązanie, które pojawiło się na rynku budowlanym niedawno. Obecnie jednak idealnie gładka powierzchnia sufitu to marzenie osób będących na etapie remontu mieszkania czy domu. Warto zaznaczyć, że naprawa starych stropów może być kosztownym i stosunkowo długotrwały przedsięwzięciem. Chociaż tradycyjna formuła tynkarska wyparta została przez sufity podwieszane, niezwykle ciekawym rozwiązaniem obecnie okazują się tak zwane sufity napinane. Jak wygląda montaż takiego rozwiązania? W jakich przypadkach rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie?
Spis treści
Sufit napinany — Charakterystyka
Sufit napinany zwany jest inaczej sufitem lustrzanym. Dodaje on wnętrzu niezwykle ciekawego i eleganckiego uroku, który przyciąga wzrok i sprawia, że sufit prezentuje się okazale. Dzięki sufitowi napinanemu możliwe jest obniżenie wysokości pomieszczenia oraz ukrycie mankamentów starego, nieestetycznego stropu. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje możliwość uzyskania doskonale równego, estetycznego sufitu, co niemożliwe jest do uzyskania za pomocą tradycyjnych wykończeń tynkarskich. Sufit napinany to odmiana sufitu podwieszanego, który montowany jest pod sufitem właściwym. Czym różni się od jednak od tradycyjnych płyt G-K? Głównym czynnikiem różnicującym jest w tym przypadku materiał, z którego powstają sufity napinane. Powstają one z termokurczliwej folii PCV lub z tkanin poliestrowych. Sufity napinane to rozwiązania szyte na miarę indywidualnych potrzeb każdego klienta. Jest on idealnie spasowany z sufitem właściwym oraz z wszelkimi krzywiznami, które zanotowane są w pomieszczeniu. Na podstawie pomiarów podłóg, ścian i sufitu specjaliści tworzą model dopasowany do pomieszczenia w profesjonalnych programach.
Sufit napinany — Z jakich materiałów się go tworzy?
Sufit napinany można zasadniczo skonstruować z dwóch materiałów. Pierwszym z nich jest montaż płyt gipsowych na profilach, natomiast inną metodą jest napięcie materiału na całej powierzchni sufitu. Założenie płyt regipsowych może być w tym przypadku niezwykle problematycznym i czasochłonnym rozwiązaniem, dlatego większość osób decydujących się na to rozwiązanie, stawia na podwieszenie sufitu napinanego, gdyż w tym przypadku montaż jest znacznie szybszy i nie wymaga tak dużych umiejętności, jak w przypadku pierwszego rozwiązania. To niemal idealna metoda na odświeżenie wygląd sufitu oraz na dodanie wnętrzu niezwykłego charakteru i wyglądu, który przyciąga wzrok.
Sufit napinany — Jak wygląda montaż?
Przed przystąpieniem do remontu nierzadko zastanawiamy się na tym, jak będzie wyglądał i jak długo będzie trwał montaż rozwiązania, na które się zdecydowaliśmy. Warto jednak zaznaczyć, że jedną z głównych korzyści stosowania sufitu napinanego jest bezproblemowa i stosunkowo szybka metoda montażu. Zaleta ta sprawia, że wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Montaż sufitu napinanego to przykręcenie specjalnych szyn do ścian, co będzie stanowiło ramę całej konstrukcji. W następnym kroku rozściela się membranę PCV oraz podgrzewa się ją do temperatury wynoszącej około 70 stopni Celsjusza. Dzięki temu materiał staje się znacznie bardziej rozciągliwy i elastyczny. W przypadku niewielkich lub przeciętnych rozmiarów pomieszczenia, ekipa montażowa jest w stanie wykonać pracę w ciągu jednego dnia. Proces montażu odbywa się bezpyłowo, co bez wątpienia jest ogromnym udogodnieniem. Sufit napinany to znacznie wygodniejsza opcja dekoracji sufitu nie tylko z perspektywy fachowca, ale także właściciela domu czy mieszkania, gdyż po remoncie ilość pyłu będzie znikoma w porównaniu z tradycyjną, gipsową formą podwieszania sufitu.
Napinany sufit — Zalety rozwiązania
Doskonały wygląd
Główną i niepodważalną korzyścią płynącą z zastosowania sufitu napinanego jest fakt, iż prezentuje się on nienagannie niemal w każdym pomieszczeniu. Sufit napinany może zostać zamontowany zarówno w pokoju dziennym, jak i sypialni, czy łazience. Estetyka wykończenia plasuje się w tym przypadku na bardzo wysokim poziomie. Żadna inna forma wykończenia sufitu nie zagwarantuje tak równego i gładkiego wykończenia. Efekt lustrzany, jaki zauważyć można po zamontowaniu sufitu napinanego, dodaje pomieszczeniu elegancji oraz optycznie powiększa wnętrze. Sufit napinany pozwoli na zakrycie starych powłok oraz nierówności.
Niezwykła wytrzymałość
Mogłoby się z pozoru wydawać, że napięta na suficie powłoka z poliestru lub PCV to stosunkowo niestabilna forma wykończenia sufitu. Jest to jednak jedno z najtrwalszych rozwiązań, na jakie współcześnie można się zdecydować. Obecnie osoby zajmujące się montażem takich rozwiązań, udzielają najczęściej gwarancji, której czas może wynieść nawet 10 lat. Ekipy zajmujące się montażem sufitów podwieszanych najczęściej nie dają gwarancji w ogóle, gdyż najczęściej po kilku miesiącach uwidaczniają się pierwsze pęknięcia na łączeniach.
Wysoka odporność
Takie szkodliwe czynniki jak wilgoć, brud, kurz, czy zmiany temperatury nie są w stanie uszkodzić powłoki sufitu napinanego. Jest to więc rozwiązanie nie tylko niebywale estetyczne, ale także odporne. Doskonałe właściwości tego rozwiązania pozwalają na montaż zarówno w pomieszczeniach jak salon, łazienka, kuchnia, czy w każdym innym pomieszczeniu. Powłoka sufitu napinanego jest niezwykle przemyślana. Sufit napinany jest w pełni wodoszczelny. Szacuje się, że sufit tego typu może utrzymać około 100 litrów wody. Zastosowanie takiego rozwiązania zapobiega powstawaniu brudu i pleśni. Konstrukcja jest także odporna na ogień. Oznacza to, że w przypadku pożaru, sufit napinany może zmniejszyć szybkość rozprzestrzeniania się ognia do innych pomieszczeń.
Poprawa akustyki
Sufit napinany w dużym stopniu poprawia akustykę w każdym wnętrzu. Stopniowo pochłania fale dźwiękowe oraz doskonale wygłusza pomieszczenie.
Czy sufit napinany ma jakieś wady?
Niestety w przypadku sufitów napinanych można zetknąć się z niektórymi ograniczeniami. Jednym z nich jest stosunkowo słaby wybór oświetlenia. Niestety nie można zdecydować się na dowolny rodzaj oświetlenia naszego sufitu. Moc lamp nie powinna przekroczyć 40 W. Dodatkowo wszelkie przewody przed założeniem muszą zostać dokładnie zabezpieczone i zaizolowane przed przegrzaniem. W przeciwnym wypadku powłoka może odbarwiać się z powodu zbyt wysokiej temperatury. Innym ograniczeniem mogą w tym przypadku być także wymagania metrażowe. Montaż sufitu w niektórych przypadkach może okazać się niemożliwy ze względu na nieodpowiednie wymagania metrażowe. Ograniczeniem są tutaj wszelkie uskoki i nierówności na suficie. Takie rozwiązania najlepiej montować w pomieszczeniach o standardowym, przeciętnym metrażu. Montaż sufitu napinanego w we wnętrzu niestandardowym może wiązać się ze znacznie wyższymi opłatami za usługę. Ostatnim ograniczeniem w przypadku sufitów podwieszanych jest brak ekologiczności. Powłoki PCV to sztuczne materiały, które nie spotykają się z aprobatą ekologów.
Sufit napinany a przeciętne ceny
Przyglądając się bliżej zagadnieniu, jakim jest sufit napinany, pod uwagę należy wziąć także kwestie związane z kosztami materiałów i montażem. Sufit napinany to rozwiązanie relatywnie kosztowne, gdyż cena za metr kwadratowy takiego rozwiązania to wydatek rzędu 100-300 zł. Sufit napinany to jednak niezwykle funkcjonalna propozycja dla nawet najbardziej wymagających klientów, którym zależy na doskonałym efekcie zarówno w swoim domu mieszkalnym, jak i w miejscu pracy, czy prowadzenia działalności gospodarczej. Warto zaznaczyć, że sufit napinany to inwestycja, która będzie cechowała się doskonałym wyglądem przez wiele lat. Jest to w pewnym sensie inwestycja. Wśród istotnych czynników, które w tym przypadku mogą mieć wpływ na cenę, wymienić można:
- rodzaj materiałów,
- sposób wykończenia sufitu (na przykład zastosowanie dekoracyjnych nadruków),
- liczbę rogów i nierówności w pomieszczeniu,
- powierzchnię sufitu napinanego,
- rodzaj oświetlenia,
- wymiary pomieszczenia,
- dojazd do klienta.
Sufit napinany to jedno z najciekawszych i najbardziej efektownych wykończeń sufitu w ostatnim czasie. Przed wyborem tego rozwiązania pod uwagę warto wziąć jednak wymienione powyżej korzyści i wady, aby mieć pewność co do słuszności swojego wyboru.