Nowoczesna pergola tarasowa

Taras coraz częściej staje się przedłużeniem domu. To miejsce, w którym odpoczywamy, pracujemy, spotykamy się ze znajomymi, a przede wszystkim korzystamy z uroków świata zewnętrznego. By stworzyć na nim komfortowe warunki, coraz częściej decydujemy się na montaż nowoczesnych pergoli, które fantastycznie chronią przed promieniami słonecznymi i niespodziewanym deszczem, pozwalają stworzyć przestrzeń marzeń oraz rewelacyjnie wyglądają. Konstrukcje wolnostojące lub te montowane do elewacji pojawiają się też w ogrodach, przy hotelach lub restauracjach oraz wszędzie tam, gdzie zadaszenie i często osłony boczne są niezbędne.

Jaką pergolę wybrać?

Pergola aluminiowa jest aktualnie jedną z najczęściej wybieranych opcji na zadaszenie tarasu lub pergolę wolnostojącą ogrodzie. Nowoczesna konstrukcja zadaszona lamelami czy też specjalną tkaniną, ze ściankami ze szkła, roletami lub drewnianymi shuttersami będzie niezwykle stylowym elementem zewnętrznych aranżacji. Projektanci dokładają więc starań, by różnego rodzaju modele doskonale wpisywały się w potrzeby oraz inspirowały klientów do takiego zagospodarowania przestrzeni wokół domu, by była ona piękna i funkcjonalna. Stąd tak wiele różnorodnych projektów z dodatkowymi systemami, wyśrubowany parametrami oraz oczywiście możliwością rozbudowy czy doboru akcesoriów. I tak jak nie ma nie ma dwóch takich samych ogrodów lub tarasów, tak też nie istnieją uniwersalne pergole, które będą pasować wszędzie i każdemu. Każdy projekt jest szyty na miarę i wynika z głębokiego zrozumienia potrzeb oraz uwarunkowań przestrzeni.

Nowoczesna pergola tarasowa 2
fot . SunRest

Pergola powiększa przestrzeń do odpoczynku

Wiosna i lato wprost zachęcają do tego, by spędzać czas na świeżym powietrzu. Dobra pergola tarasowa jest w stanie ten sezon znacznie wydłużyć także do później jesieni, a nawet zimy, ponieważ będzie chronić przed zmiennymi czynnikami atmosferycznymi, a także może posiadać system ogrzewania. Tym samym odpowiednio zaaranżowana pergola tarasowa będzie nie tylko kameralnym azylem po ciężkim dniu w pracy, ale również powiększy przestrzeń domu czy mieszkania o dodatkowy zewnętrzny salon lub jadalnię, które będą doskonałe na przykład do organizowania letnich przyjęć.

By konstrukcja pergoli była estetyczna, wytrzymała oraz ponadczasowa, należy oczywiście zadbać na starcie o jej jakość i dopasowanie do swoich potrzeb. Pergola tarasowa nie jest małym wydatkiem, ale nie opłaca się na niej oszczędzać, ponieważ w dłuższej perspektywie to się nie sprawdza. To wielofunkcyjne zadaszenie będzie narażone na szereg czynników przede wszystkim atmosferycznych, więc musi być funkcjonalne i solidne. Zadaniem pergoli jest ochrona przed upalnym słońcem i niespodziewanym deszczem. Tę zapewni dach. Może być on wykonany z obrotowych lameli lub zamontowanej tkaniny PCV. Tym samym już na etapie wyboru projektu można dostosować konstrukcję, jej wymiary i parametry do warunków otoczenia, wymagań estetycznych i wyposażenia.

Nowoczesna pergola tarasowa 3
fot . SunRest

Pergola wolnostojąca czy montowana do budynku?

Jednym z podstawowych dylematów jest to, gdzie umieścić pergole. Małopolska ma swoim terenie ma firmę SunRest, która produkuje nowoczesne konstrukcje wolnostojące wykonane z aluminium, zarówno te montowane do fasady budynku, jak i wolnostojące. Jak widać, pergola może być zamontowana w dowolnym miejscu ogrodu bądź też w innej lokalizacji, choć bardzo często wyznacza ją konstrukcja domu czy ukształtowanie terenu.

Najczęściej konstrukcja pergoli to cztery niezależnie kolumny i dach. Poza tym klienci mogą zdecydować się na przesłony boczne wykonane z rolety screen, drewnianych lameli lub tafli szkła. Ściany z lameli lub szkła pozwalają cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu niezależnie od warunków atmosferycznych: https://sunrest.pl/produkty-pergole-aluminiowe/Dodatkowo można również zdecydować się na oświetlenie LED, które jest montowane w różnych elementach konstrukcji, ogrzewanie, nagłośnienie oraz pergole automatyczne ze specjalne czujnikami deszczu. Te ostatnie są niezastąpione, gdy nie ma nas w domu, a zmienia się pogoda. W czasie deszczu dach automatycznie się zasłania, natomiast zimą minimalizuje się w ten sposób ryzyko zalegania śniegu. Wszystkie konstrukcje mają również zintegrowany system rynienek, które odprowadzają wodę, ale nie są widoczne, co sprawia, że całość wygląda estetycznie i nowocześnie. Wielu klientów decyduje się także na opcję obsługiwania różnorodnych systemów za pomocą pilota. Wówczas można jednym przyciskiem obrócić lamele, zasłonić dach, włączyć światło czy muzykę i stworzyć sobie mały prywatny raj.

Wolnostojące pergole dają bardzo dużo dowolności przy wyborze lokalizacji. Za każdym razem oczywiście kształt, rozmiary oraz inne parametry można dopasować do potrzeb klienta. Dotyczy to też na przykład podestów, ścian bocznych i innych systemów. Tym samym da się wykorzystać potencjał, jaki ma ogród lub też wykorzystać przestrzeń przy domu, by nie tylko powiększyć salon, ale również nieco zaciemnić wnętrze domu, co jest szczególnie ważne latem. Wiele zależy od konstrukcji i kąta nachylenia dachu, ścian oraz wybranych dodatków.

Nowoczesna pergola tarasowa 4
fot . SunRest

Nowoczesne pergole lamelowe

Pergole coraz częstości pojawiają się również w apartamentowcach i są często spotykanym rozwiązaniem w branży restauracyjnej i hotelowej. Tu stają się ważnym elementem przestrzeni ogrodów oraz tarasów, które pozwalają klientom spotykać się na zewnątrz niezależnie tak naprawdę od aury. Wystarczy wyposażyć konstrukcję w boczne panele lub ekrany, ogrzewanie i oświetlenie, by móc przyjmować gości przez cały rok. Tego typu dodatkowa przestrzeń powiększa ofertę restauracji i niewątpliwie jest także bardzo atrakcyjna dla gości. Pergolę da się dowolnie modyfikować, a tym samym tworzyć konstrukcję, która idealnie wpisze się w oczekiwania.

Oczywiście przy wyborze pergoli najważniejszy jest dach. Nowoczesne pergole mogą być wyposażone w obracane panele lub też specjalne tkaniny, które są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Każda z tych opcji może być obsługiwana manualnie lub też za pomocą pilota. Dach z materiału można w pełni zwinąć – zyskując w niektórych modelach bardzo atrakcyjne fałdy. Natomiast pergola lamelowa zbudowana jest z aluminiowych paneli, które obracają się – często pod kątem 135°, a tym samym pozwalają regulować ilość promieni słonecznych, jakie docierają na taras. W niektórych modelach spotkać się można również z możliwością całkowitego zsunięcia lameli, a tym samym odsłania się niebo nad głową. Taka opcja sprawia także, że poza sezonem można do domu wpuścić więcej światła.

Nowoczesna pergola tarasowa 5
fot . SunRest

Solidna konstrukcja aluminiowych pergoli

Każda pergola ogrodowa jest wykonana z najlepszej jakości materiałów. To wytrzymałość konstrukcji na nawet skrajne warunki atmosferyczne sprawia, że klienci decydują się na tego typu inwestycję. Warto więc wybierać modele o jak najlepszych parametrach i sprawdzać odporność na wiatr, ochronę przed deszczem w pozycji zamkniętej, zamontowany system odprowadzania wody. Dodatkowo przy zadaszeniu lamelowym mamy gwarancję, że konstrukcja jest w stanie utrzymać nawet duże ilości śniegu. To w połączeniu z zabudową boczną (rolety lub szklane panele) oraz wyposażeniem w promienniki ciepła pozwala cały rok korzystać z zadaszenia. Te możliwości są zależne od wybranego modelu, więc na starcie warto określić, jakich dodatków się oczekuje. Mogą to być na przykład rolety zaciemniające, szklane panele przesuwne, oświetlenie, system audio oraz czujniki pogodowe. Dzięki nim można stworzyć piękną, przyjazną i funkcjonalną przestrzeń na co dzień, a także na specjalne okazje.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button