
Kamień na ścianę jest bardzo uniwersalnym materiałem wykończeniowym, który sprawdzi się zarówno we wnętrzach, jak i na elewacji budynków. Szeroki wybór wzorów, kolorów i faktur sprawia, że kamienne detale, a nawet całą ścianę z tego surowca bez problemu wpasujesz w projekt każdego pomieszczenia. Poznaj kilka sposobów na zastosowanie kamienia w Twoim domu i dowiedz się, jaką rolę odgrywa on w wystroju pomieszczeń.
Spis treści
Kamień ozdobny na ścianę – rodzaje i ich cechy
Kamień ozdobny jest powszechnie wykorzystywany na dużych płaszczyznach – ścianach lub ich fragmentach, ale także na mniejszych powierzchniach np. do tworzenia efektownych detali.
Mnogość zastosowań sprawia, że występuje on w wielu wariantach, różniących się przeznaczeniem, ceną, kolorem oraz fakturą:
- kamień zewnętrzny – do stosowania na elewacji budynków, a także na słupach i fundamentach ogrodzenia;
- kamień wewnętrzny, używany w pomieszczeniach. Możemy podzielić go na:
- naturalny – zdecydowanie najdroższy, ale też najbardziej efektowny i elegancki, np. marmur, granit, trawertyn, łupek, piaskowiec, wapień; dostępny w różnych wymiarach: od małych płytek do sporych, kilkumetrowych płyt;
- gipsowy – wykonana z gipsu imitacja naturalnego kamienia, która występuje zazwyczaj w formie mniejszych płytek. Jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż naturalny kamień na ścianę;
- betonowy (w tym beton architektoniczny) – o surowym wyglądzie, odporny na uszkodzenia mechaniczne. Plasuje się na podobnej półce cenowej, co kamień gipsowy. Może być malowany farbą na dowolny kolor.
Niezaprzeczalną zaletą wszystkich rodzajów kamienia ozdobnego na ścianę jest ich trwałość i wytrzymałość, co przekłada się na zachowanie walorów estetycznych aranżacji przez długie lata.
Kamień na ścianę w salonie
W domach i mieszkaniach najczęściej wykorzystujemy kamień na ścianę w salonie. Dość popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie go na głównej ścianie pomieszczenia, na której np. planujemy ustawić telewizor. Kamień w takim miejscu wygląda bardzo efektownie i stylowo, tworząc tło dla sprzętów elektronicznych i przełamując jednolitość pozostałych ścian ciekawą fakturą i kolorystyką. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie kamienia w salonie. Równie dobrze sprawdzi się na pozostałych ścianach pomieszczenia lub ich fragmentach, które chcesz szczególnie wyeksponować. Aby zyskać wyjątkowo przytulną i niebanalną strefę wypoczynku, wyłóż kamieniem ścianę znajdującą się za fotelami lub kanapami, a następnie zamontuj nad nimi półki na książki, rośliny lub bibeloty.
W zależności od rodzaju i koloru kamienia oraz rozmieszczenia go w pomieszczeniu, możesz dzięki niemu uzyskać także efekt:
- elegancji – detale bądź cała ściana z kamiennych płytek sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach;
- surowości – wykorzystasz go na ścianach pomieszczeń w stylu loftowym lub w domach o charakterze nowoczesnej stodoły;
- naturalności – świetnie pasuje do domów ekologicznych lub w stylu scandi.
Zobacz także: Jaki kamień ozdobny wybrać do salonu?
Jeśli masz z salonu bezpośrednie wyjście na taras lub balkon, warto dopasować rodzaj i kolor kamienia do tego użytego na elewacji. Pozwoli Ci to stworzyć efekt spójności i wpłynie na podniesienie estetyki zarówno wnętrza jak i całego otoczenia.
Kamienny portal kominkowy w salonie i nie tylko
Ciekawym i niezwykle funkcjonalnym elementem każdej przestrzeni wypoczynkowej w domu jest kominek – zapewnia ciepło w chłodne dni i sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne. Płonący ogień przyciąga wzrok, dlatego warto zadbać o odpowiednią oprawę dla naszego domowego paleniska. Także w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem okazuje się być kamień. Jest on stylową i efektowną oprawą dla każdego kominka, a dodatkowo ułatwia utrzymanie w czystości przestrzeni wokół niego.
Nie możesz pozwolić sobie na tradycyjny kominek opalany drewnem? Nic straconego! Stwórz w swoim salonie, kuchni lub jadalni kamienny portal kominkowy, w którym umieścisz świece lub zainstalujesz mniej uciążliwy i wymagający kominek elektryczny! Dzięki niemu urozmaicisz wnętrze, zagospodarujesz pustą ścianę i stworzysz w pomieszczeniu wyjątkowy, ciepły klimat. Półeczkę nad portalem możesz wykorzystać jako miejsce na sezonowe dekoracje lub galerię zdjęć rodzinnych.
Zobacz także: Jak zrobić portal kominkowy?
Ściana z kamienia jako element łazienki, kuchni i jadalni
Ściana z kamienia świetnie sprawdzi się jako element przełamujący monotonię i urozmaicający każde wnętrze, nie tylko salon. Uniwersalne i ponadczasowe płytki kamienne możemy z powodzeniem układać nawet w miejscach, gdzie będą narażone na działanie wilgoci, np. w kuchni czy w łazience. W tych pomieszczeniach warto stawiać na materiały łatwe w czyszczeniu i niepochłaniające wody, np. beton architektoniczny, marmur i granit. Stanowią one oryginalną i znacznie ciekawszą alternatywę dla powszechnie stosowanej glazury. Dzięki płytom i płytkom z kamienia naturalnego, będziesz mógł zupełnie zrezygnować z kafelków na ścianach w łazience oraz w przestrzeni pomiędzy lub nad szafkami kuchennymi.
Płyty z kamienia sprawdzą się także w przedpokoju – mogą stanowić tło dla wieszaka na ubrania bądź chronić przed zabrudzeniem ścianę, przy której ustawisz ławeczkę lub otwartą półkę na buty.
Poza wnętrzem domu, kamień warto zastosować także na jego elewacji. W tym przypadku możesz wyłożyć nim jedną bądź więcej, a nawet wszystkie zewnętrzne ściany budynku. Przy projektowaniu elewacji z użyciem kamienia, warto zachować jednolitość i ograniczyć się do jednego lub dwóch rodzajów tego materiału. Pozwoli to zachować większą elegancję całej aranżacji.