O czym musisz pamiętać w trakcie remontu? 5 najważniejszych spraw

Każdy z nas zapewne przeżył nie jeden remont swojego mieszkania, czy domu. Jak sami wiecie, ta czynność budzi mieszane uczucia. Z jednej strony się cieszymy, że będziemy mieli nowe lokum. Z drugiej zaś strony narzekamy, że będzie mnóstwo pracy przy samym remoncie, jak i sprzątania po nim samym. Na cóż remont mieszkania przywraca nasz dom do góry nogami. Niemniej jednak stosując się do pewnych zasad, można go przeprowadzić szybko i sprawnie, a przy tym zachować zimną krew. Oto 5 najważniejszych spraw, o których musisz pamiętać w trakcie remontu.

1. Realne podejście do remontu

W tym tytule mieszczą się dwa bardzo ważne aspekty, a mianowicie jak chcemy odnowić nasze mieszkanie lub dom oraz kwestie finansowe. Jeżeli chodzi o samą aranżację wnętrza, to niech praktyka i funkcjonalność będzie głównym celem, który przyświeca waszej wizji nowego mieszkania. Często przeglądane zdjęcia z aranżacjami wnętrz i tworzone pod nie pomysły muszą być zaadaptowane do pomieszczeń waszego wnętrza. Ponadto liczmy się z praktycznym aspektem nowej aranżacji własnego domu, czy mieszkania. Warto tutaj wspomnieć o budżecie, który często sprowadza nas na ziemię. A raczej nie zawsze pozwala, na stworzenie tego co byśmy chcieli i trzyma nas w pewnej granicy naszych projektowych możliwości.

2. Harmonogram prac

Kiedy już mamy określony projekt aranżacji własnego wnętrza oraz posiadamy niezbędne materiały, to czas na określenie harmonogramu prac. Aby nasz remont poszedł szybko i sprawnie, a przy tym nie pojawiło się kilka nieprzyjemnych niespodzianek, warto tak ustawić sobie prace remontowe, aby potem nie trzeba było zaczynać czegoś od początku i narażać się na nieprzewidziane koszty. Na przykład, gdy kładziesz glazurę w łazience, sprawdź czy wszystkie podłączenia i instalacje masz odpowiednio wyprowadzone, czyli tam, gdzie one mają być według twojego projektu łazienki. Taki plan możemy wykonać w arkuszu kalkulacyjnym w Excelu i nosić go nawet przy sobie w telefonie. Dzięki temu na każdym etapie remontu będziemy wiedzieli jakich zakupów dokonać.

3. Kto wykona remont?

Na ogół większość prac w domu jesteśmy w stanie zrobić sami. Na przykład pomalować ściany, ułożyć panele itp. Niemniej jednak są prace remontowe, które jednak warto zawierzyć fachowcom, np. przykład układanie kafelek. Ta czynność wymaga precyzji, wiedzy i doświadczenia. Gdy nie robiłeś tego nigdy lub kiedyś ci się to zdarzyło, to nie ryzykuj i lepiej w tym wypadku weź fachowca.

Jeżeli przeprowadzasz remont sam, to zadbaj o dodatkowe moce przerobowe. Remont w pojedynkę może się skończyć potwornym zmęczeniem, niechęcią, stresem i ostatecznie fiaskiem.

4. Sprzęt

Jeżeli wykonujesz remont we własny zakresie, to sprawdź czy masz odpowiedni sprzęt. Oczywiście jako amator nie musisz zaraz kupować profesjonalnej wiertarki, szlifierki itp. Ale w tym wypadku warto zaopatrzyć się w podstawowe narzędzie średniej klasy dla amatorów majsterkowiczów.

5. Zabezpieczenie pomieszczeń i rzeczy

Gdy remontujemy nowe mieszkanie, gdzie dopiero będziemy się wprowadzać, to ten punkt możesz pominąć. Ale gdy remont dotyczy mieszkania, w którym aktualnie mieszkasz, to należy zabezpieczyć pomieszczenia, w których remont się nie odbywa oraz meble. To, co możesz przenieść, to ustaw w innym pomieszczeniu, gdzie remont się nie odbywa. Jeżeli nasze rzeczy na czas remontu są niepotrzebne, lub będą przeszkadzać oraz istnieje ryzyko ich uszkodzenia, to warto wynająć magazyn samoobsługowy, gdzie bezpiecznie nasze mienie zostanie przechowane na czas remontu.

Za udzielenie nam praktycznych rad dotyczących remontu, dziękujemy portalowi StudioDomu.pl. Znajdziecie tam wiele porad dotyczących domu, remontu, budowy i ogrodu.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button