Nowoczesny kocioł kondensacyjny – to znaczy jaki?

Kotły kondensacyjne zasilane gazem lub olejem opałowym, istniejące na rynku od ponad 20 lat, stały się podstawowym źródłem ciepła. Tak jak wszystkie urządzenia grzewcze, one również są stale udoskonalane. Sterowanie palnika, budowa wymiennika ciepła, konstrukcja pompy obiegowej – te elementy na przestrzeni lat uległy zmianie, aby użytkowanie kotłów kondensacyjnych mogło być jeszcze bardziej oszczędne i ekologiczne. Dowiedz się, jakimi cechami wyróżnia się nowoczesny kocioł kondensacyjny, dzięki ekspertom firmy Vaillant.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak wygląda sterowanie mocą kotła kondensacyjnego,
  • jak przebiega proces odzysku ciepła ze spalin w najnowszych kotłach,
  • w jaki sposób kocioł kondensacyjny zapewnia równomierne ogrzewanie wszystkich pomieszczeń,
  • co sprawia, że pracą kotła kondensacyjnego można sterować nawet zdalnie.

W porównaniu z urządzeniami niekondensacyjnymi kotły kondensacyjne mają kilka podstawowych zalet:

  • Odzysk ciepła przy skraplaniu pary wodnej zawartej w spalinach – dzięki temu osiągają sprawność większą o nawet 19% od tradycyjnych kotłów. Skutkuje to niższą temperaturą pracy, co daje możliwość zasilania instalacji podłogowej bezpośrednio, bez mieszacza. Odzysk ciepła w połączeniu z regulacją pogodową pozwala również na zmniejszenie zużycia paliwa o nawet 30%.
  • Zamknięta komora paleniskowa – zapewnia bezpieczeństwo i brak konieczności doprowadzania powietrza do spalania z zewnątrz, a także cichszą pracę urządzenia. Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania jest również odporny na zanieczyszczenia powietrza z pomieszczenia, np. chemię gospodarczą.

Współczesny kocioł kondensacyjny różni się od starego kotła gazowego sprzed 15 lat m.in. sterowaniem palnika, budową wymiennika ciepła, konstrukcją pompy obiegowej i możliwościami sterowania całością instalacji. Zobacz, na czym polegają te innowacje.

Możliwość sterowania gazem w najnowszych kotłach kondensacyjnych

Sterowanie spalaniem pierwotnie polegało na pneumatycznym sprzężeniu podawanego gazu i powietrza. Później zastosowano pomiar prędkości powietrza i sterowanie elektroniczne zaworem gazowym, następnie wbudowano analizator spalin, który na podstawie ich składu sterował podawaniem gazu do palnika.

Najnowsza metoda sterowania spalaniem polega na pomiarze jonizacji płomienia. Jest najdokładniejszym sposobem na bieżące dostosowanie podawania gazu do jego jakości. W dotychczasowych kotłach umożliwia to tylko wykrycie płomienia.

Jak to działa? Powietrze jest izolatorem, a płomień – gazem zjonizowanym, czyli przewodnikiem. Po pojawieniu się płomienia między elektrodą jonizacyjną a palnikiem pojawia się napięcie zależne od przewodności płomienia. Przewodność zależy od składu zjonizowanego gazu, a więc od ilości jonów, co daje najdokładniejszą kontrolę, ponieważ kontrolujemy już nie skład spalin czy przepływ powietrza i gazu a sam finał – płomień.

Na podstawie tego pomiaru w kotle kondensacyjnym ecoTEC exclusive firmy Vaillant system IoniDetect potrafi wysterować skład mieszanki tak, aby był optymalny. Daje to niespotykaną w dotychczasowych kotłach możliwość sterowania mocą palnika w zakresie od 10 do 100%.

Nowoczesna wężownica w kotłach kondensacyjnych nowej generacji

Istotą kotła kondensacyjnego jest jego wymiennik pierwotny – to w nim woda grzewcza odbiera ciepło z palnika. W nowoczesnym kotle, takim jak ecoTEC exclusive, wymiennik ma postać wężownicy wykonanej ze stali szlachetnej, zapewniającej szybki przepływ wody dzięki niedużej średnicy przekroju, co zapobiega odkładaniu się kamienia.

Wężownica podzielona jest na dwa lub trzy segmenty:

  • Segment pierwszy, niekondensacyjny, ma bezpośredni kontakt z palnikiem: tu woda ogrzewana jest do zadanej temperatury i stąd płynie do zasilania obiegu c.o. lub wężownicy zasobnika.
  • Segment drugi, kondensacyjny, znajduje się za osłoną termiczną: tu spaliny wstępnie schłodzone w pierwszym segmencie są następnie chłodzone przez wodę powracająca z obiegu c.o. To tutaj właśnie zachodzi kondensacja pary wodnej zawartej w spalinach – ciepło uzyskane podczas tej przemiany wędruje do wody, która następnie jest kierowana do segmentu pierwszego w celu ostatecznego ogrzania.

W kotle dwufunkcyjnym ecoTEC exclusive zastosowano jeszcze doskonalszy system odzysku ciepła ze spalin, nazwany Extra Condens – dodano trzeci segment wężownicy wymiennika. Tam trafia zimna woda użytkowa do wstępnego ogrzania spalinami, w których występują jeszcze resztki pary wodnej. Ulegają one skropleniu, oddając ciepło wodzie, która następnie wpłynie do wtórnego wymiennika, gdzie jest podgrzewana do zadanej wartości.

Równoważenie instalacji możliwe dzięki pompie obiegowej kotła kondensacyjnego

Żeby system centralnego ogrzewania domu działał prawidłowo, konieczne są jeszcze dwie kwestie: równomierne rozprowadzenie ciepła, czyli w zasadzie wody grzewczej w układzie, oraz inteligentne sterowanie systemem.

Równomierność przepływów w instalacji centralnego ogrzewania jest jednym z istotniejszych czynników zapewniających idealne rozprowadzanie ciepła w budynku. Przed oddaniem instalacji do użytku wykonuje się równoważenie instalacji polegające na ustawieniu wartości przepływu za pomocą regulacji zaworów i kryz na grzejnikach.

W tej czynności pomoże pompa obiegowa w nowoczesnym kotle (np. ecoTEC exclusive). Pompa kotłowa jest wyposażona w asystenta równoważenia hydraulicznego. Na pompie umieszczamy nadajnik Bluetooth, który przekazuje informacje z niej do smartfona lub tabletu z aplikacją ułatwiającą nastawy na poszczególnych grzejnikach. Po takim zabiegu możemy być pewni, że w budynku nie będzie zimnego grzejnika ani szumów w instalacji.

Automatyczne sterowanie kotłem z poziomu aplikacji

Wygodne korzystanie z całej instalacji grzewczej, a także rekuperacji umożliwia rozbudowana automatyka. Nowoczesny kocioł kondensacyjny ecoTEC exclusive jest wyposażony w automatykę pogodową – w najprostszej wersji wystarczy podłączyć czujnik temperatury zewnętrznej, aby ją uruchomić. Wygodny, estetyczny wyświetlacz kotła wyposażony w dotykowy suwak umożliwia łatwe, intuicyjne wprowadzanie nastaw.

W większych instalacjach zarządzamy temperaturą nieraz w kilku obiegach – na przykład na różnych kondygnacjach. Tutaj przyda się sterownik przewodowy, bezprzewodowy lub internetowy. Firma Vaillant przygotowała szeroką ofertę sterowników współpracujących z kotłem ecoTEC exclusive.

Pogodowy sterownik sensoCOMFORT VRC 720 występujący w wersji przewodowej i bezprzewodowej umożliwia sterowanie kotłem, wentylacją mechaniczną, pompą ciepła i wieloma obiegami grzewczymi. W wersji bezprzewodowej jest wyposażony w odbiornik łatwy do zamocowania na spodzie kotła, bez konieczności zdejmowania obudowy.

Jeżeli często przebywasz poza domem albo mieszkasz w innym miejscu i chcesz mieć kontrolę nad instalacją w domu, umożliwi Ci to bramka internetowa sensoNET VR 921, podłączana również w łatwy sposób na spodzie kotła bez zdejmowania obudowy. Aplikacja na smartfonie lub tablecie pozwala na wygodne sterowanie i kontrole z dowolnego miejsca, w którym się akurat znajdujemy.

Podsumowując: nowoczesny kocioł kondensacyjny taki jak ecoTEC exclusive to precyzyjne sterowanie spalaniem, wydajny wymiennik ciepła, ułatwiona regulacja przepływów w instalacji i sterowanie od najprostszego do bardziej zaawansowanego. Sprawdź inteligentne urządzenia grzewcze najwyższej klasy na stronie www.vaillant.pl.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button