Oświetlenie LED – co warto wiedzieć o lampach LED?

Od pewnego czasu oświetlenie led jest częstym elementem wystroju różnych pomieszczeń. Co sprawia, że jest to tak popularne i dlaczego warto się nim zainteresować?

Sposób działania diody w lampach ledowych

Diody led składają się z dwóch warstw półprzewodników różnych typów – „p” oraz „n”. Tworzą one połączenie epilaktyczne, w którym energia elektryczna przetwarzana jest na światło. Ta budowa sprawia, że diody led są uważane za długowieczne i mogą działać nawet 100 000 godzin.

Diody pracują przy stałym, niskim napięciu, więc wymagają połączenia z instalacją elektryczną za pomocą zasilacza, który przetwarza prąd przemienny na stały lub z zasilaczem, który reguluje napięcie wyjściowe w szerokich granicach.

Jakieś światło emitują lampy ledowe?

Niestety skuteczność świetlna diod, które produkowane są seryjnie, nie jest bardzo wysoka. Diody emitują jednobarwne światło, które zależne jest od zastosowanych podczas produkcji związków chemicznych. Co ciekawe, pojedyncze diody nie emitują światła białego, ponieważ jest to niemożliwe do uzyskania z pojedynczego złącza półprzewodnikowego p-n. By uzyskać białe światło, moduły led wykorzystują różne metody, na przykład dodawanie dokładnych ilości barw RGB (czerwony, zielony, niebieski).

Wytrzymałość lamp ledowych

Diody led są niezwykle odporne na wibracje i urazy mechaniczne. Jest to spowodowane brakiem żarnika, elementów wypełnionych gazem czy części szklanych. Mogą też pracować w dowolnej pozycji oraz są niewrażliwe na warunki pogodowe. Lampy ledowe mogą działać w temperaturach od -40 do aż 100 oC!

Warto jednak pamiętać, by układy zasilające umieszczać blisko diod ze względu na spadki napięcia. Ciekawym rozwiązaniem jest również instalacja sterowników, dzięki którym oświetlenie ledowe może zmieniać barwę.

Moduły led – oszczędność gwarantowana

Lampy led są bardzo cenione za niskie zużycie energii. To sprawia, że kwota, którą trzeba przeznaczyć na ich zakup, zwraca się w niezwykle szybkim tempie. Prawidło wykorzystując lampy, można zaoszczędzić nawet 80% zużywanej energii!

Specjaliści sugerują jednak, że należy wybierać miejsca, w których światło będzie palić się często i długo, co pomoże nam oszczędzać. Lampy ledowe nie sprawdzą się więc pod tym względem w spiżarniach lub innych pomieszczeniach, które wykorzystywane są tylko od czasu do czasu. Oświetlenie led będzie jednak świetnym wyborem do salonu lub innego pomieszczenia, gdzie światło pali się cały wieczór.

Zaletą lamp led jest również krótki czas potrzebny, by się rozpaliły, co nie wymaga dodatkowego zużycia prądu, a ponadto nie nagrzewają się tak mocno, jak tradycyjne żarówki. Częstotliwość ich włączania i wyłączania nie wpływa również na ich żywotność.

Co jeszcze należy wiedzieć o oświetleniu ledowym?

Decydując się na oświetlenie ledowe, należy pamiętać, że wraz z upływem czasu lampy powoli tracą moc i zaczynają świecić słabiej. Proces ten zależy od jakości wykonania produktu. Jeśli chcemy cieszyć się długotrwałym i jednolitym efektem oświetlenia, warto zdecydować się na zakup lamp wysokiej jakości, np.: w sklepie dostępnym na stronie https://swiatlolux.pl/.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

1 komentarz

  1. Oświetlenie LED bardzo dobrze sprawdza się u nas w domu. Barwa jest ładna, dobrze rozświetla, a i na rachunku widać różnicę. A samo oświetlenie LED tak się nam spodobało, że meble do salonu również wybraliśmy z takim podświetleniem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button