Drewno najtańszym sposobem na ogrzewanie budynku

Nowe technologie grzewcze mają wiele zalet. Bogaty wybór produktów dostępnych na rynku sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Są odnawialne źródła energii, kotły na ekogroszek i biomasę, czy też kotły gazowe. Warto jednak zaznaczyć, że postęp technologiczny umożliwia także efektywne wykorzystanie tradycyjnego paliwa, jakim jest drewno. Obecnie materiał ten jest wykorzystywany głównie w kominkach. Wbrew pozorom to najlepszy z dostępnych wariantów.

Takie rozwiązanie doskonale wspiera główne źródło ciepła w budynku poprzez system dystrybucji gorącego powietrza (np. kominki z nadmuchem marki Defrohome) lub kominki z płaszczem wodnym. Dzięki temu, jesteśmy w stanie zredukować koszty ogrzewania domu w okresach przejściowych, bowiem drewno nadal jest najtańszym paliwem dostępnym na rynku. Co więcej, charakteryzuje się wysoką dostępnością, co zwiększa jego atrakcyjność. Popularność kominków w domu jest obecnie o wiele większa niż jeszcze kilka lat temu. Dzisiaj, nikogo nie dziwi nowopowstały budynek wyposażony w jedną z powyższych instalacji kominkowych. To bardzo ekonomiczne i komfortowe rozwiązanie, idealne do centralnego ogrzewania w nowoczesnych zabudowaniach.

Koszt ogrzewania domu drewnem

Wartość opałowa drewna wynosi 4,44 kWh/kg (16 MJ/kg). Efektem tego jest bardzo niski koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej. Wynosi on poniżej 0,1 zł (w zależności od sprawności kotła). Oczywiście, na koszty ogrzewania domu składają się również takie aspekty jak termoizolacja budynku czy też jego gabaryty. Dla porównania, ogrzewania domu pompą ciepła to koszt około 0,13 zł za 1kWh, natomiast piec gazowy generuje koszty wysokości 0,25 zł za 1 kWh.

Jakie drewno wybrać do ogrzewania domu?

Aby cieszyć się efektywnym i tanim ogrzewaniem domu, niezbędny jest odpowiedni dobór paliwa. Dotyczy to również drewna. Na rynku są dostępne różne rodzaje tego materiału. Przede wszystkim drewno powinno być sezonowane, a jego wilgotność nie powinna przekraczać 15%. Wpływa to wymiernie na kaloryczność paliwa. Duży wpływ na komfort użytkowania materiału ma też jego łupliwość. Odgrywa to ważną rolę, gdy kupujemy drewno w większych kawałkach i konieczne będzie porąbanie go na mniejsze szczapy. Słaba łupliwość drewna może sprawić wiele kłopotów podczas przygotowania materiału do spalania. Jaki rodzaj drewna najlepiej spalać? Najlepszym rodzajem jest drewno liściaste. Zawiera ono mniej żywicy niż drewno iglaste. Przez to, podczas spalania tworzy się mniej dymu. Trzeba również wyraźnie zaznaczyć, że nie wolno spalać drewna lakierowanego, impregnowanego, sklejek oraz płyt.

Najpopularniejsze typy drewna opałowego

Gatunek drewna ma duże znaczenie podczas jego spalania. Parametry takie jak kaloryczność czy łupliwość jasno określają, który z rodzajów jest najefektywniejszym paliwem do ogrzewania domu. Który z nich jest najlepszy? Wśród najpopularniejszych gatunków, pod względem kaloryczności wyróżnia się grab. Charakteryzuje się on dużą gęstością i posiada bardzo mało kory. Jest to optymalny wybór. Oprócz grabu, wyróżnia się jesion. Kaloryczność jest dużą zaletą, jednak jego porąbanie jest utrudnione przez małą łupliwość. Wśród najlepszych do spalania gatunków znajduje się także buk.

Drewno jest paliwem stosowanym od lat. Rozwój technologii pozwala na wykorzystanie jego potencjału energetycznego, dostarczając nam źródło ciepła, które jest komfortowe w użytkowaniu i ekonomiczne.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button