
Klimatyzatory, które można zainstalować w swoim domu, najczęściej kojarzą się z efektywnym chłodzeniem pomieszczeń. Bardzo szybko można się jednak zorientować, że dobrej jakości klimatyzator posiada również funkcję grzania. Co więcej, ogrzewanie pomieszczeń z wykorzystaniem klimatyzatorów jest bardzo proste i komfortowe, a dodatkowo można nim sterować tak, aby zawsze cieszyć się pożądaną temperaturą. Wszystko to sprawia, że wiele osób zaczyna się zastanawiać, jaki jest koszt ogrzewania domu czy też mieszkania w taki właśnie sposób. Tym bardziej że koszty związane z alternatywnymi sposobami ogrzewania budynku- poprzez piec węglowy lub gazowy- stają się bardzo wysokie, a co za tym idzie, taki sposób grzania nie jest już tak atrakcyjny.
Spis treści
Jakie ogrzewanie dobrać do mieszkania lub domu?
Bardzo istotne jest, aby na starcie dobrze oszacować swoje oczekiwania. Dotyczy to takich kwestii jak chociażby:
- Pożądana temperatura, jaką chcemy utrzymywać w pomieszczeniach. Na przykład jeśli lubimy mieć w domu bardzo ciepło, z wykorzystaniem gazu jako paliwa do grzania raczej nie uzyskamy zbyt wysokich temperatur.
- Powierzchnię, jaką będziemy chcieli ogrzewać. Bezpośrednio wiąże się to z kosztami.
- To, czy będziemy chcieli zaaranżować dodatkowe pomieszczenie pod kotłownię, co jest konieczne przy piecach węglowych, a nawet gazowych.
- Jakie będą koszty ogrzewania pomieszczeń, które będą dla nas optymalne i możliwe do udźwignięcia.
- Czy zależy nam na pełnej automatyce ogrzewania oraz możliwości programowania jego funkcjonowania w praktyce? Taka automatyzacja jest możliwa, chociażby przy wykorzystaniu klimatyzatorów.
Koszty ogrzewania klimatyzatorami
Decydując się na ogrzewanie klimatyzatorem z funkcją grzania, montaż całego systemu najlepiej jest zlecić wykwalifikowanym specjalistom. Aby mieć pewne wyobrażenie o tym, jak wydajne jest ogrzewanie budynku z wykorzystaniem klimatyzatorów, dobrze jest przyjąć, że ogólne zapotrzebowanie to 100 W na m2 w przypadku domów nieocieplonych. Oczywiście, jeśli budynek posiada solidne ocieplenie i jest energooszczędny, zapotrzebowanie to będzie niższe. Domy ocieplone potrzebują do 80 W na m2, a te o standardowym wykończeniu od 30 do 50 W na m2. W przypadku domów energooszczędnych można nawet liczyć na 25-40 W na m2.
Ta informacja pozwala odpowiednio dobrać poszczególne klimatyzatory do konkretnego budynku. Zbyt duża ich moc nie zostanie wykorzystana, a zbyt mała- nie dogrzeje nam budynku na zadowalającym nas poziomie. Klimatyzator musi znajdować się w każdym pomieszczeniu, które chcemy dogrzewać. Liczymy więc ilość klimatyzatorów do zakupu i sumujemy maksymalny pobór mocy każdego z urządzeń. Następnie powinniśmy oszacować, ile godzin dziennie będziemy chcieli grzać tymi urządzeniami. Mnożąc te dwie wielkości, uzyskamy ilość kilowatogodzin, którą mnożymy przez obowiązującą stawkę za prąd u naszego operatora (najlepiej jest przyjąć uśrednioną cenę). Tym samym dokładnie obliczymy koszty takiego ogrzewania w naszym budynku.
Konieczna, wysoka moc umowna instalacji, którą trzeba sobie zagwarantować
Ważną kwestią jest także sprawność takiej instalacji. Klimatyzacja może pobierać np. 5 kW energii, konieczne jest więc uzyskanie informacji od zakładu energetycznego co do tego, czy będzie on w stanie zapewnić nam większą moc umowną, która w tym przypadku jest pożądana. Zazwyczaj nie powinno być z tym problemu.
Zalety ogrzewania klimatyzacją
Do największych zalet ogrzewania z wykorzystaniem klimatyzatorów należy ogromna wygoda takiego rozwiązania. Nie musimy martwić się aranżacją kotłowni, nie musimy co chwilę myśleć o zakupie opału. Jest to też rozwiązanie ekologiczne, gdzie nie emitujemy dodatkowych zanieczyszczeń do wdychanego powietrza i nie przyczyniamy się do jeszcze większego smogu. W praktyce istnieje możliwość stosowania specjalnych filtrów, które dodatkowo oczyszczają powietrze. Jest to też rozwiązanie całoroczne, dzięki któremu zimą możemy grzać, a latem chłodzić.
Kolejną zaletą jest możliwość łatwego sterowania urządzeniami, a także możliwość programowania ich pracy. Dodatkowo możemy liczyć na współczynnik SCOP dochodzący nawet do 5. Jest on w stanie sporo powiedzieć nam o tym, jaki jest stosunek ilości energii cieplnej dostarczanej do budynku do ilości wykorzystanej do tego energii elektrycznej w konkretnej jednostce czasu. Podsumowując, jest to rozwiązanie bardzo wydajne i tanie, które charakteryzuje się dużą wygodą użytkowania.
Wady ogrzewania klimatyzacją
Nosząc się z myślą o takim sposobie ogrzewania budynku musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli zakupić klimatyzator do każdego pomieszczenia. Dodatkowo montażem całego systemu powinna się zająć specjalna, wykwalifikowana ekipa, a wszystko to razem sprawia, że taki rodzaj ogrzewania może być sporą inwestycją na start. Dodatkowo dobrze jest wiedzieć, że w przypadku klimatyzacji typu powietrze- woda, temperatura, w której taki system działa nie może być niższa niż -15 stopni. Warto więc przeanalizować wszystkie plusy i minusy takiego rozwiązania, aby podjąć świadomą i przemyślaną decyzję.
Materiał partnera cold-man.pl