Hybrydowa pompa ciepła – sposób na ekologiczne ogrzewanie domu

Coraz więcej mówi się o ekologicznym ogrzewaniu domu i rezygnacji z tradycyjnych kotłów węglowych. Osoby zainteresowane wymianą starego systemu grzewczego lub przygotowujące się do budowy domu, w zdecydowanej większości skupiają się już tylko na eko rozwiązaniach. Szczególną uwagą cieszą się dwa: ogrzewanie gazowe z niewielkim kotłem na gaz oraz pompa ciepła split lub monoblok. Istnieje też urządzenie, dzięki któremu nie trzeba wybierać między tymi dwoma: hybrydowa pompa ciepła. Wyjaśniamy, jak działa!

Hybrydowa pompa ciepła – co to jest?

Hybrydowa pompa ciepła to system grzewczy dwa w jednym – powietrzna pompa ciepła split oraz kocioł gazowy. Tak jak standardowa pompa typu split, i to urządzenie składa się z dwóch elementów: jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Różnica polega na tym, że jednostka wewnętrzna została dodatkowo zintegrowana ze wspomnianym kotłem gazowym. Ogrzewanie hybrydowe jest na polskim rynku stosunkowo nowym rozwiązaniem; hybrydowe pompy ciepła Immergas to obecnie jedne z niewielu dostępnych w Polsce. Mimo tego już cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze względu na swoją metodę działania.

Hybrydowa pompa ciepła split automatycznie dobiera system grzewczy do temperatury panującej na zewnątrz w taki sposób, by ogrzewanie było jak najbardziej ekonomiczne. W najbardziej mroźne dni uruchamia wyłącznie kocioł gazowy, w te najbardziej słoneczne – samą pompę powietrzną. Może również wykorzystywać oba rozwiązania jednocześnie; wówczas gaz staje się „wsparciem” dla pompy. Ogrzewanie hybrydowe od Immergas daje też możliwość obniżenia temperatury w pomieszczeniu, co przyda się podczas upalnych dni.

Jakie zalety ma ogrzewanie hybrydowe?

Hybrydowa pompa ciepła to najbardziej innowacyjna odpowiedź na pytanie, jak ekologicznie ogrzewać dom. Tego typu system grzewczy ogranicza emisję CO2 dzięki temu, że energia jest zawsze pobierana z najbardziej energooszczędnego źródła. Można też zdecydować się na wzbogacenie instalacji o panele fotowoltaiczne, które pomogą w napędzaniu pracy pompy bez nadmiernego pobierania energii elektrycznej.

Dodatkowo system hybrydowy jest wyjątkowo ekonomiczny. Mieszkańcy nieruchomości ogrzewanej pompą hybrydową będą o każdej porze roku korzystać z tego rozwiązania, które przy danej pogodzie jest najbardziej opłacalne. Zimą, kiedy pompa potrzebowałaby sporo energii elektrycznej do wyprodukowania odpowiedniej ilości ciepła, może zastąpić ją ogrzewanie gazowe – albo wesprzeć w działaniu.

Co więcej, ogrzewanie hybrydowe jest objęte dofinansowaniem w ramach Programu Czyste Powietrze. Właściciele nieruchomości ogrzewanych przy pomocy takiej pompy mogą też skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej o wysokości do 53 000 zł, czyli odliczenia od podatku swojej inwestycji w urządzenie. Ta zatem szybko się zwraca!

Artykuł sponsorowany

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button