Kocimiętka to bardzo ciekawa roślina, która (jak sama nazwa wskazuje) cieszy się wyjątkowym powodzeniem wśród kotów. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na uprawę kocimiętki w naszym ogrodzie? Dlaczego tak ważne jest, żeby uprawiać tę roślinę z wysokogatunkowych nasion?
Spis treści
Kilka słów o kocimiętce
Kocimiętka to nazwa około 250 gatunków roślin zaliczanych do rodziny jasnotowatych. Najpopularniejsze z nich to kocimiętka żyłkowana, kocimiętka Faassena, kocimiętka cytrynowa i kocimiętka właściwa. Kocimiętki w naturalnych warunkach rosną w Europie, Azji i północnej Afryce. Część gatunków kocimiętki posiada działanie psychodeliczne. Kocimiętki osiągają zazwyczaj do 1,2 metra wysokości. Posiadają one pojedyncze, aromatyczne, ząbkowane lub karbowane liście. Kwiaty zebrane są w szczytowych częściach pędów. Mogą przybierać barwę białą, żółtą lub niebieską. Okres kwitnienia rozpoczyna się w czerwcu i trwa aż do września. Owocami kocimiętki są czterodzielne rozłupnie. Kocimiętki traktowane są jako rośliny ozdobne. Są również roślinami miododajnymi (przez co często sadzi się je w okolicach pasiek), Część z nich znajduje zastosowanie w lecznictwie.
Kocimiętka w ogrodzie – jak ją uprawiać?
Kocimiętka w ostatnich latach jest jedną z popularniejszych roślin. Posiada one kłosowate kwiatostany, które z wyglądu przypominają lawendę. Kocimiętki można sadzić na rabatach, obwódkach, a także w ogródkach skalnych.
Ogrodnicy cenią kocimiętki za długi okres kwitnienia, małe wymagania, a także wytrzymałość na niskie temperatury.
Dla kocimiętki należy zarezerwować stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru. Duża ilość słońca gwarantuje obfite kwitnienie tej rośliny. Kocimiętki nie powinno się sadzić na stanowiskach cienistych. Niedobór promieni słonecznych sprawia, że rośliny te słabo się rozkrzewiają i przestają kwitnąć.
Jeżeli chodzi o podłoże, kocimiętka nie ma dużych wymagań. Jest w stanie rosnąć w większości gleb. Unikajmy jedynie sadzenia jej na podłożu podmokłym, nadmiernie suchym lub zbyt ciężkim.
Osoby zainteresowane uprawą kocimiętki muszą pamiętać, że roślinę tę trzeba stale kontrolować, gdyż ma ona skłonności do intensywnego rozrastania się. Jeżeli jej pozwolimy, może zdominować większość roślin rosnących w naszym ogrodzie.
Należy liczyć się z faktem, że zapach kocimiętki przyciąga koty (nawet 2/3 wszystkich kotów jest na niego podatne). Sympatyczne zwierzaki mogą niekiedy doprowadzić do poważnych zniszczeń w uprawach. Stan narkotyczny spowodowany zapachem kocimiętki u kotów może trwać około 15 minut. Roślina nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia zwierząt.
Kocimiętka może być uprawiana z nasion lub gotowych sadzonek. Sadząc większą ilość tych roślin należy pamiętać, że mają one skłonność do intensywnego rozrastania się. Z tego względu należy zachować pomiędzy nimi dość duże odstępy.
Ważnym zabiegiem w przypadku kocimiętki jest regularne pozbywanie się zwiędłych kwiatów (dzięki temu będzie ona kwitła bardzo intensywnie).
Kupujemy nasiona kocimiętki
Kocimiętka jest w ostatnim czasie bardzo popularną rośliną, dlatego jej nasiona kupimy w większości sklepów ogrodniczych. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie nasiona spełnią nasze oczekiwania. Zdecydowanie unikajmy nasion sprzedawanych na wagę. Ich niska cena wynika z faktu, że są one w większości przeterminowane lub uszkodzone. Jeżeli zależy nam na zdrowej i okazałej kocimiętce, wybierajmy nasiona od renomowanych producentów. Pamiętajmy, że nasiona mają określony termin przydatności. Po jego upływie ich zdolność kiełkowania może się radykalnie zmniejszyć.