Kominki od podstaw – jakich błędów unikać przy ich konstruowaniu?

Kominki od podstaw zazwyczaj tworzą profesjonaliści. Wynika to stąd, że aby kominek był bezpieczny, to musi być prawidłowo zainstalowany. Poniżej podpowiemy Ci, jakich błędów powinieneś unikać, przy stawianiu kominka od podstaw we własnym domu.

Brak właściwej cyrkulacji powietrza pomiędzy pomieszczeniami

Przy ogrzewaniu kominkowym z rozprowadzeniem ciepłego powietrza (DGP) należy zapewnić wolny jego przepływ pomiędzy poszczególnymi pokojami. Dlatego musisz podciąć drzwi albo umieścić w nich specjalne tuleje wentylacyjne. Gdy drzwi będą bardzo szczelne, to wtłaczane ciepłe powietrze będzie wychodziło na zewnątrz przez nawet najdrobniejsze szpary. Natomiast w pokoju, w którym postawisz kominek, powietrze będzie zasysane z kanału wentylacyjnego.

Nieodpowiednie usytuowanie anemostatów i kratek nawiewnych

Anemostaty i kratki nawiewne są standardowo montowane w niewielkiej odległości od miejsc, które przynoszą największe straty ciepła. Bardzo często są to okna. Dzięki temu temperatura równomiernie rozkłada się po całym pokoju. Nigdy nie montuj kratek nawiewnych bezpośrednio nad miejscami, w których spędzasz najwięcej czasu. Gdy pracujesz zdalnie, to prawdopodobnie będzie to biurko. Gdy kratka nawiewna będzie blisko niego, to przez cały czas możesz odczuwać nieprzyjemne podmuchy powietrza.

Niewłaściwa posadzka przed kominkiem

Radzimy Ci, żebyś przed paleniskiem kominka ułożył posadzkę z materiałów niepalnych. Mamy tutaj na myśli na przykład płytki ceramiczne lub kamienne. Płytki powinny być ułożone w odległości co najmniej pół metra od posadzki. Dzięki temu w podłodze nie wypali się dziura, gdy rozżarzone drewno przypadkiem wypadnie z kominka. A zdarza się to o wiele częściej niż Ci się wydaje.

Obudowa kominka nie ma termoizolacji

Gdy budujesz kominki od podstaw, to pewnie już doskonale wiesz o tym, że obudowa okapu wkładu kominowego musi być ocieplona od środka. Wykorzystuje się do tego specjalną odmianę wełny mineralnej. Musi mieć ona dodatkową powłokę aluminiową. Taka wełna mineralna jest potrzebna, w szczególności w sytuacji, gdy okap jest zrobiony z płyt gipsowo-kartonowych. Termoizolacja hamuje nadmierne nagrzewanie się powierzchni obudowy. Dzięki temu chroni ją jednocześnie przed pęknięciami i przed nadmiernym osadzaniem się kurzu.

Podsumowanie

Jak widzisz, osoba, która po raz pierwszy stawia kominki od podstaw, powinna najpierw mieć odpowiednią wiedzę. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej zleć to specjaliście.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button