Suszarka z pompą ciepła – co to jest i jak działa?

Suszarka z pompą ciepła to nowoczesne i energooszczędne, a zarazem delikatne dla tkanin urządzenie, które szybko wysuszy Twoje pranie. Kiedy i dlaczego warto zainwestować w taką suszarkę na pranie i jak działa pompa ciepła w niej obecna? Dlaczego jest ona bardziej skuteczna niż suszarka do ubrań z grzałką?

Jak działa pompa ciepła w suszarce i nie tylko?

Ciepło w naturalny sposób zawsze rozchodzi się zgodnie z kierunkiem zmian temperatury: od cieplejszych do chłodniejszych miejsc. Pompa ciepła obchodzi tę zasadę i usuwa ciepło z zewnątrz (pobiera energię z powietrza, wody lub ziemi) i przekazuje energię do wewnątrz (np. do domu czy do urządzenia – w tym przypadku do suszarki na pranie.

Pompa ciepła jest też wykorzystywana np. w basenach, do ogrzewania budynków, do schładzania powietrza podczas upałów, do wentylacji czy do ogrzewania wody użytkowej.

Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła – co to znaczy w praktyce?

Pompa ciepła w suszarce działa na podobnej zasadzie co sprężarka w lodówce, która pobiera ciepło z żywności i odprowadza je na zewnątrz. Pompa ciepła w suszarce nie przenosi jednak ciepła na zewnątrz. Gorące powietrze wytwarzane w urządzeniu ogrzewa zimne w całym cyklu suszenia.

Suszarka z pompą ciepła może być jednocześnie suszarką kondensacyjną. Kondensacyjność polega na zmianie stanu skupienia z gazu w ciecz. W ten sposób urządzenie pozbywa się pary wodnej wytwarzanej wewnątrz bębna podczas suszenia prania. Powstająca para wodna zmienia się w ciecz, ale już poza suszonym praniem. Masz dylemat: suszarka kondensacyjna czy z pompą ciepła? Nie musisz wybierać. Większość nowoczesnych modeli suszarek bębnowych jest wyposażona w mechanizm kondensacji.

Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła ma taki sam układ chłodzący jak w chłodziarce: posiada sprężarkę, parownik (w zimnej strefie ) oraz skraplacz (w strefie gorącej). Starsze modele suszarek automatycznych suszą prawnie powietrzem ogrzanym grzałką. Suszarka z pompą ciepła i kondensacją w strefie zimnej ochładza wilgotne powietrze i skrapla je jako wodę. W strefie gorącej schłodzone powietrze nagrzewa się ponownie tym samym ciepłem, które oddało przy schładzaniu. Wszystko dzieje się w obiegu zamkniętym, co przekłada się na większą energooszczędność niż w starszych urządzeniach tego typu.

Suszarka bębnowa z pompą ciepła jest energooszczędna

Suszarka do prania z pompą ciepła znacznie ogranicza wydatki na prąd. Wybierając suszarkę kondensacyjną z pompą ciepła w klasie A+++ czy nawet A+ za cykl suszenia zapłacisz maksymalnie złotówkę (zależnie od ceny prądu u Twojego dostawcy energii). Porównaj tę kwotę z ceną suszenia ubrań np. w pralni, nawet samoobsługowej. To się opłaca! Oszczędzasz też czas, którego trzeba sporo na najbardziej tradycyjne suszenie: na rozkładanej suszarce w mieszkaniu lub podczas ładnej pogody, na zewnątrz, np. w ogrodzie.

Suszarka z pompą ciepła - co to jest i jak działa? 2

Suszarka automatyczna z pompą ciepła suszy w niższej temperaturze

Kolejną korzyścią wynikającą z posiadania suszarki do ubrań z pompą ciepła jest fakt, że suszy ona odzież w niższej temperaturze niż starsza suszarka z grzałką. Do wysuszenia ubrań potrzeba więc mniej energii, a odzież nie niszczy się na skutek działania zbyt wysokich temperatur. Temperaturę suszenia można też samodzielnie regulować. Temperatura suszenia w suszarce z pompą ciepła wynosi około 50 st. C niezależnie od typu tkaniny. Dzięki temu nawet najdelikatniejsze czy najbardziej puchate tkaniny nie stracą swojej struktury.

Suszarka z pompą ciepła jest delikatniejsza dla ubrań

Suszarka do ubrań tego typu suszy jedwab, kaszmir, len czy wełnę bez ryzyka uszkodzenia materiału, rozciągnięcia czy skurczenia jego włókien. Urządzenie suszy odzież w niskiej temperaturze, przy lekkich podmuchach i delikatnym obracaniu bębna. Ubrania podczas cyklu cały czas się przemieszczają. Po wyjęciu z suszarki mają one mniej zagnieceń i są bardziej miękkie w dotyku.

Suszarka do prania z pompą ciepła jest bardziej wszechstronna

Suszarka bębnowa tego typu jest delikatniejsza dla tkanin, więc można suszyć to, co nie nadawałoby się do zwykłej suszarki z grzałką, w tym np. odzież sportową wykonaną z pianki gumowej, poduszki piankowe czy kurtki puchowe.

Zastanawiasz się, jak zmieścisz ją w swoim mieszkaniu? Osobna suszarka bębnowa, choć sporych rozmiarów, nie musi zabierać dużo miejsca. W wielu przypadkach można połączyć pralkę z suszarką, ustawiając je w jednym pionie. Suszarka przyda się osobom, które nie mają balkonu lub mieszkają w niewielkich mieszkaniach, gdzie rozłożenie tradycyjnej, metalowej suszarki jest niemożliwe.

Suszarkę do prania z pompą ciepła docenią też duże rodziny z kilkorgiem małych dzieci, w której pranie robi się zdecydowanie częściej. Urządzenie pozwala zaoszczędzić czas na rozkładanie prania na tradycyjnej suszarce, a nawet na prasowanie (w przypadku mało gniotących się tkanin). Podczas suszenia usuwa ono również kłaczki z ubrań, co szczególnie ważne dla psich lub kocich opiekunów – rolka do odkłaczania stanie się zbędna. Urządzenie z pewnością zwiększy Twój codzienny komfort i odciąży Cię w domowych obowiązkach.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button