Na czym polega popularność traw ozdobnych?

Trawy należą do wieloletnich roślin o nieskomplikowanych wymaganiach glebowych oraz o wysokiej odporności na mróz. Grupa traw ozdobnych zyskała w ostatnich czasach swoich zwolenników, popularność roślin wiąże się z łatwą aranżacją w ogrodzie, przez ich wielowymiarowość, oraz łatwe przystosowanie.

Szeroka gama roślin

Różnorodność gatunkowa traw jest bogata. Szeroka gama roślin wyróżnia się między sobą kształtem, wysokością, kwiatostanami czy ubarwieniem liści. Niższe typy traw ładnie się prezentują w rabacie, zaś  wyższe są dobrym tłem dla mniejszych roślin. Istnieje szereg traw ozdobnych o oryginalnej, intensywnej kolorystyce, która występuje w trakcie wzrostu rośliny, z kolei jesienną porą ich barwa ulega ciekawej przemianie.

Przyrost traw ozdobnych jest stosunkowo szybki, od momentu posadzenia zyskują  ostateczną wysokość po upływie dwóch do trzech lat. Przyglądając się roślinom pod kątem kwitnienia to pojawia się ono w drugiej połowie lata.

Wymagania traw ozdobnych są niewielkie, mnóstwo rodzajów roślin posiada dużą wytrzymałość na suszę oraz przystosowanie do różnych typów gleby i miejsca. Opieka osób nad trawami nierzadko obejmuje tylko wiosenny przegląd kępy traw po zimie, zasilanie ich nawozem czy też podlewanie w trakcie dłuższych upałów.

Jesień jest najlepszą porą do sadzenia traw ozdobnych, zaś typy źle znoszące polską zimę bezpieczniej umieścić w gruncie wiosną. Trawy ozdobne w pojemnikach, które mają swoje miejsce na balkonach i tarasach, przed większym spadkiem temperatur przenosi się do budynku.

Wszechstronne wykorzystanie traw ozdobnych to między innymi użycie roślin np: w kombinacjach i aranżacjach z bylinami, z innymi roślinami okrywowymi, przy oczkach wodnych oraz z innymi okazami z wrzosowisk i łąk kwietnych.

Jakie występują rodzaje traw ozdobnych ?

Miłośnicy traw ozdobnych, mogą spotkać się z różnym ich podziałem, który dokonywany jest przez wzgląd na ich rozmiar oraz siłę rozrastania.

Istnieją gatunki traw ozdobnych jak np:

  • trawy rozłogowe, które należą do roślin okrywowych, zaś w trakcie wzrostu przybierają kształt specyficznych dywaników.
  • trawy wodne i wilgociolubne, idealnie nadają się dla osób posiadających oczka wodne lub inne zbiorniki wodne np. stawy
  • trawy niskie, to grupa roślin, których wzrost końcowy wynosi do 50 centymetrów wysokości
  • trawy średnie, charakteryzują się wysokością mieszczącą się w przedziale od 50 do 100 centymetrów
  • trawy wysokie, to rośliny które dorastają do wysokości ponad 100 centymetrów
  • miskanty to trawy odporne na warunki atmosferyczne oraz są trawami wysokimi, mierzącymi nawet kilka metrów wysokości
  • bambusy to rośliny, które wybierane są do ogrodów japońskich oraz skalniaków, jeśli ktoś zechciałby w swoim ogrodzie mieć nietypowy żywopłot, to bambusy byłyby odpowiednim wyborem.

Dobrze wybrane trawy ozdobne i jeszcze lepsze ich rozmieszczenie we własnym ogrodzie gwarantuje satysfakcję, miejsce do wyciszenia oraz miejsce, które może promieniować harmonią, gdzie dobrze jest się spotkać.

 

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button