Schody na antresolę – o czym pamiętać przy budowie?

Antresola to dodatkowa kondygnacja, którą możemy wygospodarować z przestrzeni domu lub mieszkania – parteru lub piętra. Można w niej urządzić sypialnię, czytelnię, gabinet do pracy czy pokoik dla dzieci. Bez względu na przeznaczenie pomieszczenia schodki do antresoli muszą być solidne. Są przepisy, które precyzują nawet głębokość stopnia. Ale schody schodom nierówne. Mamy kręcone, ślimakowe, młynarskie, a nawet składane. Co robić, aby nawet strome schody na antresolę były bezpieczne?

Antresola pozwala na uzyskanie dodatkowej przestrzeni do zagospodarowania w domu. Niezależnie od przeznaczenia półpiętra ważne są schody na antresolę. Jeśli antresola nie jest użytkowana przez dzieci, zamiast schodów można zainstalować… drabinę. W gruncie rzeczy chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Estetyka jest na drugim miejscu.

Schody na antresolę – przepisy

Według prawa budowlanego, wysokość stopni schodów stałych w budynkach jednorodzinnych nie powinna przekroczyć 19 cm, a ich minimalna szerokość użytkowa nie powinna wynosić mniej niż 80 cm. Szerokość schodów mierzymy między wewnętrznymi krawędziami poręczy, a w przypadku balustrady jednostronnej między wewnętrzną krawędzią poręczy a wykończoną powierzchnią ściany.

Schody – głębokość stopnia

Również ustawowo określona jest głębokość stopni schodów kręconych, które najczęściej prowadzą na antresolę. Powinna ona wynieść co najmniej 25 cm w odległości nie większej niż 40 cm od poręczy, balustrady wewnętrznej albo słupa stanowiącego koncentryczną konstrukcję schodów. Schody służące do pokonania wysokości ponad pół metra powinny być zaopatrzone w balustrady lub inne zabezpieczenia od strony przestrzeni otwartej.

Gotowe schody na antresolę

W handlu dostępne są gotowe schody na antresolę. Mogą to być schody drewniane kręcone wykonane zazwyczaj z lakierowanych stopni drewnianych oraz metalowej bazy konstrukcji do samodzielnego montażu. Jeśli nie masz dużej przestrzeni do dyspozycji, możesz wybrać schody ślimakowe. Trzeba jednak pamiętać, że są one kłopotliwe w użytkowaniu przez dzieci czy osoby starsze.

Ciekawą propozycją są schody młynarskie zewnętrzne. Z uwagi na charakterystyczną budowę stosowane są w pomieszczeniach, gdzie jest bardzo mało miejsca lub schody nie są zbyt często eksploatowane. Charakteryzują się małą szerokością (głębokością) oraz dość sporą wysokością stopni, stąd ich stromizna. Nie zajmują dużo miejsca, a ażurowa konstrukcja z drewna sprawia, że nie przytłaczają przestrzeni oraz nie ingerują nadmiernie w jej wygląd.

Składane schody na antresolę

W domach jednorodzinnych, gdzie nie można zamontować schodów stacjonarnych, dużym powodzeniem cieszą się schody składane. Produkt może mieć np. postać składanych stopni w formie drabiny, która jest zamontowana w skrzyni schodów. Umożliwia to szybkie i wygodne wejście na antresolę. Aby wejść na górę, wystarczy jedynie pociągnąć wieko skrzyni i składane stopnie znajdą się na dole.

Innym nowoczesnym rozwiązaniem są składane schody opierające się na mechanizmie sprężynowym. W ciągu dnia ich płaska konstrukcja pozwala, aby przylegały do ściany i niemal nie zabierały miejsca. Wieczorem, kiedy chcemy położyć się do łóżka na antresoli, w prosty sposób możemy je rozsunąć i użytkować jak standardowe schody. Podobne zastosowanie mają schody ślimakowe, które zostały stworzone dla właścicieli domów i mieszkań ceniących indywidualny wystrój oraz oszczędność miejsca.

Schody na antresolę w salonie

Salon z antresolą to popularne połączenie. Dzięki wydzieleniu kolejnego poziomu w salonie stanie się on przytulniejszy, a przy tym bardziej funkcjonalny. Schody na antresolę w salonie mogą mieć konstrukcję policzkową. Zajmują mniej miejsca nawet jeżeli stopnie zmieniają swój bieg. Okazale prezentują się z ażurowymi stopniami, czyli bez podstopnic, dzięki czemu stają się niemal przeźroczyste. Szczególnie efektowny wygląd uzyskują, gdy otrzymają szklaną balustradę.

Jak zrobić schody na antresolę?

Antresola sprawdzi się przede wszystkim w pomieszczeniach o wysokości co najmniej 4,2 m (optymalna wysokość 4,6 m). Aby użytkowanie pomieszczenia było komfortowe i bezpieczne, antresolę należy zaplanować na wysokości co najmniej 2,2 m. W niższych mieszkaniach na półpiętrze możemy zaadaptować niewielką sypialnię z niskim łóżkiem, ale pod warunkiem, że odległość do sufitu wynosi co najmniej 1,2 m.

Schody na antresolę – warunki techniczne

Decydując się na antresolę, powinniśmy pamiętać o zbadaniu ścian w pomieszczeniu, gdyż  montujemy ją do elementów konstrukcyjnych budynku, a więc do ścian nośnych. Antresola musi być wykonana z trwałego, wytrzymałego materiału. Najpopularniejsze są konstrukcje drewniane, ale sporym zainteresowaniem cieszą się też antresole z metalu i żelbetu. Drewno pod antresolę powinno pochodzić z zaufanego źródła (najlepsza jest tarcica liściasta – buk, jesion lub dąb).

Schody na antresolę niekonwencjonalnie

W poradnikach internetowych można spotkać niekonwencjonalne schody na antresolę. Należą do nich m.in. stylowe schody dywanowe. Ich nazwa związana jest z wykończeniem podstopni oraz stopni, które przypominają dywan. Specyfika konstrukcji dodatkowo podnosi ich minimalistyczne walory. Pozbawienie belek oraz wsporników typowych dla innych rozwiązań przyczynia się do znacznego odchudzenia projektu, a co za tym idzie pozwala nam dodatkowo wykorzystać zaoszczędzoną w ten sposób przestrzeń.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button