Nienachalnie i z klasą – złoto w aranżacji wnętrz

Myśl o złotych dodatkach w mieszkaniu może wzbudzać różne emocje. To kolor, na którym wnętrze wiele może zyskać, ale jeśli zostanie wprowadzony nieumiejętnie – równie wiele stracić. Niemała liczba osób zapewne chciałaby mieć złote dodatki w swoim domu, ale nie wie, gdzie leży granica lub nawet jak się do tego zabrać. Zapytaliśmy więc specjalistę z agencji architektonicznej, Macieja Balcerka, o garść inspiracji.

Liczby mają znaczenie

Kiedy planujemy zmianę aranżacji mieszkania, musimy brać pod uwagę liczby szeroko pojęte. Mowa o liczbie pokoi, ich metrażu, budżecie, jakim dysponujemy… Złoty jest bardzo odważnym kolorem, a jeżeli dodatkowo zdecydujemy się na metaliczny odblask, takie elementy wyposażenia lub dekoracje będą bardzo zwracać uwagę. Z tego względu warto podjąć decyzję, w jakich pokojach wprowadzimy złoto, ile ich będzie i jakie dodatki będą pasować do całokształtu.

perfect space złote lampy w aranżacji

Nie warto decydować się na całe pomieszczenia urządzane pod ten kolor, chyba że chcemy uzyskać efekt pałacu sułtańskiego, co niekoniecznie sprawdzi się w bloku mieszkalnym. Musimy mieć w pamięci umiar, kiedy będziemy rozmieszczać królewski metal w swoim domu.

Detal na złoto w aranżacji wnętrza

Chodzi nam o uzyskanie efektu niewymuszonej, zaskakującej elegancji, a nie pretensjonalizmu. Drobne przedmioty tworzą wielkie wrażenie.

Perfect Space aranżacja kuchni ze złotem

– Zamysł jest prosty – podkreśla Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – …nie przeładować mieszkania ciężkimi złotymi detalami. Idealnie byłoby przestrzennie rozłożyć kompozycję – w jadalni żyrandol, w salonie misy na owoce, w sypialni lampa, w ubikacji uchwyt na papier toaletowy… Można oczywiście również zdecydować się na jeden mocno udekorowany pokój, ale wtedy sporo ryzykujemy. Bardzo szybko można przekroczyć granicę między dekoracją a przesadą.

Lśniąca aranżacja czy matowa dekoracja?

Złoto można wkomponować do wnętrza na wiele sposobów, zwłaszcza, że ozdób w tym kolorze nie brakuje. Do wyboru mamy przeróżne odcienie jak również… faktury. Chropowaty czy gładki? Matowy czy błyszczący? Lśniący nowością czy stylizowany na antyczne? Każde wnętrze ma inną duszę i dobór dodatków powinien to podkreślać. Nie wyklucza to oczywiście eksperymentów, jednak rada specjalisty w tej gestii na pewno się przyda. Może warto postawić na delikatne pastelowe kolory z dodatkiem matowego złota? A może złote gładkie powierzchnie ładnie podkreślą intensywny kolor ścian? Jeśli nie jesteś pewien swoich pomysłów, skonsultowanie się z ekspertem w tej dziedzinie może tylko pomóc. Być może wcale nie będziesz musiał zmieniać całej koncepcji, więc się nie obawiaj – czasami spojrzenie z boku może ubogacić twoją wizję zamiast ją przekreślać.

Paleta kolorów dookoła złota

Perfect Space małe złote detale wielki efekt

Aranżacja wnętrza ze złotymi elementami może być lekka, nawet pomimo tego, że złoto samo w sobie jest ciężkim kolorem. Sztuka aranżowania polega na balansie. Kolor i faktura. Ciężar i zróżnicowanie. Mieszając złoto z czerwonym, uzyskamy kompozycję odważną, mocną, królewską. Podobnie w przypadku, gdy zdecydujemy się na fiolet lub ciemny granat. Zupełnie inny efekt da za to użycie pastelowych odcieni, np. różu lub błękitu. Taka aranżacja będzie elegancka, delikatna, kobieca. Z kolei pokuszenie się na połączenie złota i koloru roku 2020 – według doniesień ma to być miętowa szarość – stworzy aranżację intrygującą, nieoczywistą. Wszystko zależy od pomysłu, a w dużej mierze i odwagi. Złoto może zagościć i w Twoim wnętrzu, wystarczy podjąć decyzję.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

1 komentarz

  1. Złoto w aranżacji wnętrz pewnością nada charakteru naszym pomieszczeniom. Możemy je wykorzystać jako dodatki w naszym domu, tak aby nasze wnętrze wyróżniało się stylem i elegancją. Należy jednak pamiętać o pewnej granicy, tak aby nie przesadzić ze złotymi dodatkami, ponieważ pomieszczenie może stać się w ten sposób zbyt kiczowate i tandetne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button