Aranżacja wnętrza może sprawiać trudności. Jak bowiem sprawić, by nasze mieszkanie było równie funkcjonalne, co piękne? Dylematy pojawiają się szczególnie w momencie wybierania oświetlenia wewnętrznego. Często główne oświetlenie może się okazać niewystarczające, a co za tym idzie – mało użyteczne. W takich momentach warto sięgać po kinkiety. Czym dokładnie są? Jak dobrać odpowiednie do swoich potrzeb? Rozwiewamy wątpliwości i służymy radą – sprawdźmy poniżej, co warto wiedzieć, dobierając kinkiety.
Spis treści
Kinkiet – co to za typ oświetlenia?
Kinkiet to typ oświetlenia, który mocowany jest na ścianie. Współczesne kinkiety mogą posiadać zarówno jeden, jak i wiele strumieni światła. Dodatkowo szeroka oferta kinkietów dostępnych na rynku sprawia, że obecnie można je dostać w różnych rozmiarach. Oświetlenie wewnętrzne w formie kinkietów jest idealnym wyborem dla tych, którzy poszukują lampy do doświetlenia poszczególnych fragmentów mieszkania lub szukających sposobu na stworzenie niezwykłej atmosfery przy użyciu delikatnego światła. Oferowane przez sklepy oświetleniowe modele są na tyle różnorodne, że każdy ma szansę znaleźć idealny pod względem własnych upodobań.
Czym się kierować przy wyborze kinkietu?
Wybór właściwego modelu kinkietu powinien być uzależniony od wielu czynników. Co wziąć pod uwagę, aby zakup okazał się trafiony?
Typ pomieszczenia a zastosowanie kinkietu
Duże znaczenie przy dobieraniu kinkietu do pomieszczenia ma typ danej przestrzeni. Inny model sprawdzi się bowiem w łazience, inny w kuchni, a jeszcze inny w salonie czy holu. Na przykład, do kuchni bądź łazienki warto wybierać kinkiety o podwyższonym IP, najlepiej IP44 lub większym. W ten sposób oświetlimy przestrzeń blatu roboczego czy lustro nad umywalką, jednocześnie zachowując odpowiednie bezpieczeństwo ich użytkowania w tych pomieszczeniach. W holu lub przedpokoju dobrze jest zamontować kinkiety o właściwie dobranych wymiarach. Tego typu przestrzenie zazwyczaj są dość wąskie, w związku z czym nie warto montować tam szerokich modeli, które zabierałyby niepotrzebnie i tak ograniczoną przestrzeń.
Styl aranżowanej przestrzeni
Praktyczność oświetlenia powinna stać na pierwszym miejscu, lecz nie należy zapominać o estetyce montowanego kinkietu. Aby cała aranżowana przestrzeń była spójna, potrzeby będzie model o podobnym stylu do panującego w danym miejscu. W sprzedaży odnajdziesz warianty klasyczne, z delikatnymi białymi, szarymi czy czarnymi kloszami i drewnianym łączeniem, minimalistyczne w formie nieokrytej żarówki i ozdobnego gwintu bądź z metalowym kloszem w kształcie brylantu, czy w stylu glamour, o kloszach stworzonych z pięknych, mieniących się kryształków, swobodnie zwisających spod chromowanego, okrągłego klosza.
Barwa światła dopasowana do potrzeb
Bardzo ważnym aspektem jest barwa światła, jaką dany kinkiet może zapewnić. Najczęściej wyróżnia się:
- barwę ciepłą, o wskaźniku 0-3500 Kelwinów;
- barwę neutralną, o wartości 3600-4800 Kelwinów;
- barwę zimną, oznaczaną jako 4900-6500 Kelwinów.
Każdy z tych typów barwy światła inaczej wpływa na nasz organizm, w związku z czym warto mieć to na uwadze wybierając kinkiety. Światło ciepłe będzie idealnym sposobem na stworzenie przytulnego wnętrza dzięki delikatnemu oświetleniu, przy którym z łatwością odpoczniemy. Neutralne światło lekko pobudza, ale nie przekłamuje kolorów, więc sprawdza się np. w biurach. Barwa zimna zaś jest silnie pobudzająca i wspomaga koncentrację, dlatego też jest najlepszym oświetleniem w miejscach, w których wykonywana jest praca zawodowa wymagająca precyzji.
Możliwość regulacji strumienia światła
Niektóre modele kinkietów umożliwiają regulację padania strumienia światła. Taka opcja jest bardzo przydatna, jeśli w danym pomieszczeniu kinkiet ma być przede wszystkim praktyczny. W ten sposób dostosujemy oświetlenie np. w łazience przy lustrze do korzystającej z niego osoby czy w salonie przy sofie kierując je na czytaną książkę lub kąt za plecami, by nas nie oślepiało w czasie oglądania ulubionego serialu.
Wątpliwości rozwiane? W takim razie czas na zakupy! Powodzenia!
Kinkiety to dobre rozwiązanie do sypialni, jeśli nie masz miejsca na szafki nocne. Świetnie sprawdzają się nad łóżkiem a ja mogę w spokoju pracować przy laptopie kiedy żona śpi obok