Twardy materac – dobry materac. Obalamy mity!

Kupując tradycyjny materac znajdujemy na nim charakterystyczne oznakowanie. Materace miękkie (H1), średnie (H2), twarde (H3) i bardzo twarde (H4) klasyfikowane są w oparciu o to, do jakiej wagi użytkownika spełniają swoje zadanie, czyli zapewniają fizjologiczne ułożenie ciała (ułożenie całego kręgosłupa w linii prostej), gwarantujące nam zdrowy i odprężający sen. Jednak nie wszystkie materace są znakowane w ten sposób. Nie jest też prawdą, że istnieje automatyczna zależność: twardy materac równa się dobry materac. Podpowiadamy, jak poruszać się po rynku nowoczesnych materacy i czym kierować się przy wyborze, kiedy brak tradycyjnych oznaczeń.

Jedno jest pewne: jeśli znamy oznaczenia materacy, szukamy tego, który jest adekwatny do naszej grupy wagowej. Należy go jednak wypróbować od razu w sklepie, bo choć parametry takie jak waga i wzrost w głównej mierze warunkują jaką twardość materaca powinniśmy wybrać, w grę wchodzą także indywidualne upodobania, które mogą sprawić, że w naszym przypadku optymalny wybór będzie inny niż zalecany.

Tradycyjne oznaczenia stopni twardości materacy

W sklepach znajdziemy mi.in. materace z tradycyjnymi oznaczeniami stopni twardości. Są to:

  • H1 – materace miękkie, dla osób o drobnej budowie ciała, których waga nie przekracza 60 kg.
  • H2 – materace o tzw. uniwersalnej twardości czy średnio twarde, doskonale sprawdzające się np. w sypialniach par o odmiennych preferencjach odnośnie do twardości, przeznaczone są dla osób o wadze od 60 do 80 kg.
  • H3 – materace twarde dla osób ważących od 80 do 100 kg. Osoby o mniejszej niż 80 kg wadze ciała mogą się na nich czuć niekomfortowo – jakby położyły się na podłodze.
  • H4 – materace bardzo twarde, dla osób ważących ponad 100 kg oraz dla tych, których pozostałe materace odczuwają jako zdecydowanie za miękkie i nie będące w stanie zapewnić im odpowiedniego podparcia.

Jak widać, sam podział, choć precyzyjny, uwzględnia liczne odstępstwa od zalecanej normy. Obok obiektywnych warunków fizjologicznych oraz zaleceń fizjoterapeutycznych, ogromną rolę w wyborze materaca odgrywają nasze przyzwyczajenia. Jeśli nie przynoszą one szkody układowi ruchu i nie wiążą się z żadnymi dolegliwościami, to zwykle one przesądzają ostatecznie o wyborze materaca.

Twardość materaca - odpowiednio dobrana gwarantuje wysoki komfort snu

Czym się kierować przy wyborze, jeśli nie oznaczeniami twardości?

Wspomniane wyżej przyzwyczajania użytkowników materacy oraz fakt, że odczucie twardości jest dość subiektywne – zależy nie tylko od masy i budowy ciała, ale też aktualnie posiadanego materaca oraz szeroko rozumianej osobnicze wrażliwości – sprawiają, że rynek materacy bardzo się zdywersyfikował. Z korzyścią dla klientów, oczywiście.

Jeden z segmentów tego rynku bezsprzecznie należy do marki TEMPUR®, która zrewolucjonizowała nasze myślnie o komfortowych materacach.

Materace z pianki termoelastycznej – najlepsze materace do spania

TEMPUR® nie stosuje tradycyjnych oznaczeń, ponieważ jego materace powstają z najnowocześniejszych materiałów takich jak pianka memory (memory foam), która reaguje na zmianę temperatury ciała i pod jej wpływem robi się miękka i elastyczna. Właściwość ta pozwala materacowi na perfekcyjne dopasowanie się potrzeb każdego użytkownika. Ta właściwość sprawia, że klasyczne oznaczenia twardości materacy nie mają zastosowania w przypadku materacy TEMPUR®.

Jeśli chcemy wybrać dla siebie materac memory firmowany przez TEMPUR®, należy zapoznać się z poniższymi opisami.

TEMPUR® oferuje:

  • Bardzo miękkie materace TEMPUR® Cloud. W modelach tych najmiększych górna warstwa wykonana jest z innowacyjnego materiału TEMPUR® ES (Extra Soft), który szybciej reaguje na ciepło i wagę ciała dla zapewnienia uczucia miękkości niż TEMPUR® Original.
  • Średnio twarde konstrukcje łączące sprężyny i piankę TEMPUR® Original.
  • Twarde i bardzo twarde materace z materiałem TEMPUR® Dynamic Support. W najtwardszych modelach specjalna, elastyczna warstwa podstawowa dostarcza odczuć charakterystycznych dla tradycyjnego materaca, podczas gdy dobrze dobrana kombinacja materiałów TEMPUR® zapewnia wyjątkowy komfort i odpowiednie podparcie w czasie nocnego wypoczynku. Ta „kombinacja materiałów” to aż 4 warstwy nowoczesnych tworzyw sztucznych! Kolejno są to (od góry): materiał TEMPUR® Original, materiał TEMPUR® Extra Firm Support oraz dwie warstwy materiału DURABASE™.
  • Materace HYBRID, w których zastosowano unikalne połączenie technologii mikrosprężyn Precision™ i materiału TEMPUR®, co zapewnia natychmiastowe dostosowanie mikrosprężyn z jednoczesnym stałym podparciem całego ciała.

Sprawdź ofertę Tempur i wybierz model dla siebie >>

Materac Tempur - wygoda i komfort snu dla każdego

Materace PREMIUM i poduszki z górnej półki

Jeśli zdecydujemy się na zakup materaca TEMPUR®, warto dobrać do niego poduszkę o równie wysokiej jakości. Poduszki TEMPUR® mają zróżnicowany kształt, stopień twardości i wykończenie, aby trafiać idealnie w potrzeby użytkowników. Możesz wybierać spośród poduszek w klasycznym kształcie albo spośród profilowanych poduszek ergonomicznych w różnych kształtach, odpowiadających preferowanej przez nas pozycji do spania.

Wszystkie poduszki TEMPUR® wykonane są z piani termoelastycznej i dają możliwość takiego ułożenia głowy, szyi, ramion oraz karku, że znika problem z bólami i napięciami mięśniowo-stawowymi.

Zakup materaca i poduszki należy potraktować jako rodzaj inwestycji: w dużej mierze od nich zależeć będzie komfort naszego snu, a w konsekwencji również zdrowie i samopoczucie. Raz jeszcze podkreślmy: nie istnieje automatyczna zależność, że twardy materac = dobry materac. Dobry materac to ten, który jest dobrze dobrany do naszych indywidualnych potrzeb.

 

Wpis o charakterze promocyjnym, otrzymany od partnera serwisu.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button