Jak dogrzać zimne mieszkanie lub dom?

Nadchodzi zima. Podczas najchłodniejszych miesięcy roku temperatury w naszych domach i mieszkaniach czasami spadają poniżej poziomu komfortu. Na szczęście istnieje wiele sposobów na ocieplenie zimnych pomieszczeń. Jak to zrobić? Doradzamy!

Elektryczne grzejniki i nagrzewnice

To najprostsza metoda. Aby skutecznie dogrzać zimne pomieszczenia, wystarczy nabyć odpowiednie urządzenia. Większość sprzętów tego typu wykorzystuje do pracy energię elektryczną. Takie rozwiązanie nie musi jednak oznaczać wysokich rachunków. Na rynku są dostępne różne grzejniki oraz nagrzewnice elektryczne – zwróć uwagę na parametry wyłuszczone przez producenta, aby wybrać odpowiedni model.

Zadbaj o szczelność wnętrz

Nawet niewielka nieszczelność może spowodować ucieczkę ciepła i napływ chłodnego powietrza. Jeśli więc twój dom, mieszkanie lub pomieszczenie jest wyjątkowo zimne, możliwe, że właśnie odkryłeś źródło problemu. Nieszczelności na ogół występują w drzwiach i oknach. Warto sprawdzić, czy przypadkiem nie są one odpowiedzialne za obniżanie temperatury twoich wnętrz. Można zrobić to samodzielnie — wystarczy przyłożyć zapaloną świecę do newralgicznych punktów. Jeśli jej płomień zacznie się poruszać w danym miejscu, najprawdopodobniej występuje tam nieszczelność.

Wyłącz z obiegu nieużywane pomieszczenia

To wskazówka dla właścicieli i użytkowników domów jednorodzinnych. W budynkach tego typu często można wyłączyć ogrzewanie w poszczególnych pomieszczeniach lub większych częściach całości. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, jeśli cały dom nie jest wykorzystywany. W ten sposób można poświęcić taką samą ilość opału na mniejszą ilość pomieszczeń, co podniesie ich temperaturę.

Zadbaj o wyposażenie wnętrz

Zrobiłeś wszystko, aby podnieść temperaturę wnętrz? Świetnie! Warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka, z pozoru nic nieznaczących szczegółów. Dywany, koce lub przyjemne w dotyku pokrycia foteli i sof zdecydowanie zmienią postrzeganie twoich wnętrz. Warto uczynić je bardziej przytulnymi niż dotychczas. Nie wpłynie to w żaden sposób na temperaturę pomieszczeń, lecz prawdopodobnie pomoże ci poczuć się w nich cieplej.

Bardziej wydajny system grzewczy

Jeśli jesteś gotów na inwazyjne zmiany, możesz rozważyć zastosowanie w domu bardziej wydajnego systemu grzewczego. Czyli jakiego? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W momencie powstawania tego artykułu (listopad 2022) ceny opału w Polsce są niezwykle wysokie, a symbolem tego okresu stał się szalenie drogi węgiel. Kryzys energetyczny wpłynął jednak na wartość wszystkich surowców. Naturalnie wybór metody ogrzewania musi uwzględniać kwestię cen. Należy jednak pamiętać, że te nie będą utrzymywać się na tak absurdalnych poziomach wiecznie.

Jeśli nie chcesz wymieniać całego systemu wykorzystywanego w domu, możesz po prostu postawić na lepsze grzejniki lub rozważyć ich lepsze rozmieszczenie. To również kosztowna operacja, lecz pozwala na znaczną poprawę komfortu termicznego budynku.

 

Artykuł reklamowy, przygotowany przez partnera serwisu.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button