Na co zwrócić uwagę, wybierając okap kuchenny?

Piękna, a przede wszystkim funkcjonalna kuchnia jest marzeniem każdego właściciela domu czy mieszkania. Sekretem jej sprawnego działania jest skompletowanie sprzętów, które dzięki swojemu zastosowaniu ułatwią i umilą czas spędzany na codziennym gotowaniu. Jednym z najważniejszych urządzeń, które musi znaleźć się w każdej kuchni jest okap. Przed jego zakupem warto dowiedzieć się, na jakie parametry techniczne urządzenia należy zwrócić szczególną uwagę.

Rodzaj i wydajność okapu kuchennego – co warto wiedzieć?

Okap jest urządzeniem, które powinno znaleźć się w każdej kuchni. Jego głównym zadaniem jest pochłanianie pary wodnej, która powstaje podczas gotowania, ale też niwelowanie nieprzyjemnych zapachów oraz cząsteczek tłuszczu, które z łatwością osadzają się na meblach, podłodze czy tkaninach.

Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas zakupu sprzętu jest rodzaj jego konstrukcji i sposób instalacji. Najpopularniejszy podział mówi o rodzajach okapów, do których należą:

  • urządzenia sufitowe – montowane do sufitu,
  • okap podszafkowy – urządzenia do tak zwanej zabudowy, szczególnie polecane przez użytkowników są okapy Elica,
  • okap wyspowy – to najczęściej okapy tuby lub szklane, które dedykowane są do instalacji nad wyspą kuchenną,
  • okap kominowy – to sprzęt podłączany do wentylacji, a doskonałym typem tego urządzenia są okapy Faber.

Po dobraniu konkretnego rodzaju okapu należy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne. Szczególne znaczenie ma wydajność urządzenia, która będzie decydowała o efektywności pracy sprzętu i jego zdolności do szybkiego pochłaniania zapachów oraz pary wodnej. Wydajność okapu należy dopasować do wielkości kuchni, a także jej otwartej lub zamkniętej konstrukcji.

Głośność okapu kuchennego – jak wybrać ciche urządzenie?

Postęp technologiczny dociera do różnych gałęzi produkcyjnych, umożliwiając nieustanne ulepszanie istniejących dotychczas sprzętów. Okapy kuchenne, według powszechnej opinii uchodzą za głośne urządzenia, dlatego podczas zakupu warto swoją uwagę nakierować na ten właśnie parametr. 

Poziom hałasu emitowanego przez okap jest najczęściej wyrażany w decybelach. Intensywność odgłosów jest zależna od biegu, który zostanie wybrany przez użytkownika – pierwszy lub drugi poziom pracy sprzętu zazwyczaj jest dość cichy, niemniej jednak po włączeniu mocnego wyciągu głośność jest w stanie zakłócać codzienne funkcjonowanie. Praca dobrego, cichego okapu nie powinna być większa niż 50 dB, a taką właśnie cechą wyróżnia się okap Electrolux.

Dodatkowe parametry okapów kuchennych – na co zwrócić uwagę?

Przemyślany zakup okapu kuchennego sprawi, że jego użytkowanie oraz funkcjonalność będzie odpowiadała na indywidualne potrzeby użytkownika. Bez wątpienia najważniejszym parametrem sprzętu jest po prostu wydajność jego pracy, niemniej jednak podczas podejmowania ostatecznej decyzji warto również zwrócić uwagę na:

  • wielkość okapu – rozmiar urządzenia powinien być ściśle dopasowany do miejsca, w którym sprzęt zostanie zainstalowany,
  • oświetlenie – nowoczesne okapu kuchenne posiadają ciekawe udogodnienia w postaci oświetlenia energooszczędnego, dzięki czemu podczas pracy w kuchni można zapewnić sobie znacznie lepszy dopływ światła na blat,
  • energooszczędność urządzenia – okap jest sprzętem włączanym na określony czas, niemniej jednak zakup energooszczędnego urządzenia, o klasie energetycznej A pozwoli ograniczyć zużycie energii elektrycznej w domu.

Okap kuchenny jest sprzętem, który umożliwia szybkie usuwanie pary wodnej, nieprzyjemnych zapachów oraz cząsteczek tłuszczu z kuchni. Zwrócenie uwagi na najważniejsze parametry techniczne urządzenia z pewnością ułatwi zakup wielu przyszłym użytkownikom sprzętu!

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button