Wiosenne porządki, czyli krótka lista narzędzi niezbędnych w Twoim ogrodzie

Wreszcie przyszła wiosna, póki co raczej kalendarzowa, ale jednak. Czas więc pomyśleć o pielęgnacji ogrodu. A ta, jak wiadomo, nie jest możliwa bez odpowiednich narzędzi. W tym krótkim artykule przyjrzę się ośmiu instrumentom, które pomogą Waszym grządkom, krzewom i drzewkom zazielenić się i wypięknieć.

Łopata lub szpadel

Co byśmy bez niej poczęli… Rzecz absolutnie niezbędna. Pomoże Wam wykopać dół pod krzew lub drzewko, przekopie rabatki, poradzi sobie nawet z zeszłorocznymi liśćmi. Dobra łopata powinna być solidnie wykonana, w czasie pracy nie może się wyginać i odkształcać. Dolna, wchodząca w ziemię krawędź powinna być ostra. Sprzęt, z oczywistych względów, nie może być za ciężki.

Grabie

Jak jest łopata, to muszą być i grabie. Narzędzie przyda się przede wszystkim przy różnych pracach porządkowych. Począwszy od grabienia liści i skoszonej trawy, na wyrównywaniu rabatek i grządek skończywszy. Grabie przeznaczone do usuwania liści powinny mieć zęby długie i cienkie. Sprzęt służący do pracy „z ziemią” musi mieć nieco mocniejszą konstrukcję i krótsze „uzębienie”.

Piła ręczna

Piła ręczna (kilka interesujących modeli znajdziecie na combat.pl) pomoże Wam uporać się z niesfornymi gałęziami i gałązkami, ogołoci pniak z konarów, skróci przydługą sztachetę. Wybierając narzędzie, zwróćcie uwagę na ilość i wielkość zębów. Jeśli jest ich stosunkowo niewiele i są długie, piła będzie przeznaczona raczej do zgrubnego cięcia drewna. Jeśli zaś na brzeszczocie dostrzeżecie wiele małych ząbków, będzie to oznaczać, że narzędzie sprawdzi się przy bardziej precyzyjnych pracach.

Wiosenne porządki, czyli krótka lista narzędzi niezbędnych w Twoim ogrodzie 2

Motyka

Kolejne narzędzie, bez którego trudno zapanować nad ogrodem. Motyka pomoże Wam przekopać trudno dostępne miejsca oraz spulchnić wysuszoną letnim słońcem ziemię. Wybierając motykę, sięgnijcie po model bardziej uniwersalny – z jednej strony wyposażony  w ostrze, z drugiej w zęby.

Siekiera

Skoro była motyka, musi być i siekiera. To narzędzie przyda się Wam nie tylko przy wycince krzaków i drzewek, ale pomoże również rozebrać starą altankę lub zmurszały płot. Wybierając siekierę, przyjrzyjcie się trzonkowi – byłoby dobrze, gdyby był wykonany z syntetycznych materiałów. Zwiększy to żywotność narzędzia. Rzućcie też okiem na ostrze – powinno być wykute z wysokogatunkowej stali i zabezpieczone przed korozją.

Sekator

Nie zawsze trzeba ścinać, czasem wystarczy coś przyciąć. I w takich wypadkach przyda się sekator. Do prac wymagających precyzji polecam model mały, lekki i poręczny. Jeśli zaś czekają Was „prace na wysokości”, zainwestujcie w narzędzie o długich rączkach.

Taczka

Ten sprzęt pozostaje w „ogrodniczym” obiegu co najmniej od czasów egipskich faraonów. I nie dziwota – pomoże przewieźć ciężkie worki lub lekkie liście, przyda się przy nawożeniu rabatek i sadzeniu owocowych drzewek. Na rynku znajdziecie dwa podstawowe typy taczek: klasyczny, który trzeba pchać i wariant do ciągnięcia, o koszopodobnym kształcie, stworzony z myślą o lżejszych pracach.

Konewka, wąż ogrodowy lub zraszacz

Hodowane przez Was roślinny potrzebują wody – banalne, ale prawdziwe. Chcąc ją do ogrodu dostarczyć, musicie się zaopatrzyć w konewkę (sprawdzi się raczej w mniejszych ogródkach), wąż lub zraszacz (te „obsłużą” także większy teren). Z wężem będziecie mieli odrobinę zachodu – trzeba go zwijać i rozwijać, przechowywać w zacienionym miejscu itp. Ze zraszaczami też jest sporo roboty, ale rozstawione radzą sobie z nawadnianiem nawet dużych ogrodów.

I tu się kończy moja lista narzędzi przydatnych w ogrodzie. Jeśli szukacie pił lub siekier, zajrzyjcie na combat.pl. Znajdziecie tam sporo solidnego sprzętu.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button