Poradnik: jak przygotować dom do sprzedaży?

Sprzedaż domu to proces złożony i czasochłonny, który wymaga wielu zabiegów, skompletowania dokumentów i dopełnienia różnych formalności. Odpowiednie przygotowanie domu do sprzedaży może nie tylko przyciągnąć potencjalnych nabywców i przyspieszyć finalizację transakcji, ale również podniesie jego wartość rynkową. Pamiętaj, że istnieje wiele sposobów, które pomogą zwiększyć wartość domu.

Przygotowując dom na sprzedaż, należy przede wszystkim zgromadzić niezbędne dokumenty. Są to m.in. akt notarialny sprzedaży czy darowizny, dokument potwierdzający nabycie w drodze dziedziczenia lub inny dokument, z którego wynika, że posiadasz prawo własności sprzedawanego domu, a także numer księgi wieczystej oraz zaświadczenie o tym, że nikt nie jest zameldowany w domu na pobyt stały i czasowy.

Jak dobrze przygotować dom na sprzedaż?

W zależności od sytuacji potrzebne mogą być również dokumenty potwierdzające przyjęcie budynku do użytkowania oraz dokumenty z Urzędu Skarbowego, jeśli dom był nabyty w drodze spadku czy dokument z banku potwierdzający możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, jeśli hipoteka sprzedawanego domu jest obciążona kredytem hipotecznym.

Warto skorzystać z wyceny nieruchomości przez fachowego rzeczoznawcę. Czasem samemu właścicielowi może być trudno obiektywnie określić cenę, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą względy sentymentalne. Wycena rzeczoznawcy to ważny argument przy rozmowach z potencjalnymi kupującymi.

Jak szybko i dobrze sprzedać dom?

Przed sprzedażą warto przemyśleć wszelkie konieczne naprawy i odświeżenia. Malowanie ścian, naprawa drobnych usterek i dbałość o czystość to elementy, które sprawią, że dom będzie prezentował się lepiej. Odmaluj drzwi wejściowe oraz ściany na jasne, neutralne kolory, co optycznie powiększy pomieszczenia. Jeśli posiadasz ogród, upewnij się, że trawa jest skoszona, a kwiaty i krzewy są przycięte. Pierwsze wrażenie odgrywa ogromną rolę!

Potencjalni nabywcy lubią widzieć, że nieruchomość jest zadbana i schludna. Przed wizytą klientów przewietrz pomieszczenia. Nieprzyjemne zapachy czy kręcące się po domu zwierzęta nie ułatwią sprzedaży. Zgromadź rachunki, które pozwolą rozeznać się kupującym w faktycznych kosztach utrzymania domu latem i zimą.

Od czego zacząć sprzedaż domu?

Przed przystąpieniem do sprzedaży domu trzeba podjąć decyzję, czy zajmiesz się tym sam, czy zlecisz ją pośrednikowi. W pierwszym przypadku nie musisz płacić prowizji pośrednikowi, oszczędzając kwotę rzędu kilkunastu tysięcy. Pośrednik przejmie większość kłopotliwych obowiązków związanych ze sprzedażą, dzięki czemu istnieje duża szansa na szybsze sfinalizowanie transakcji.

Trzeba pamiętać, że sprzedaż domu wymaga mnóstwa czasu na załatwianie formalności urzędowych, pozyskiwanie dokumentów, promowanie nieruchomości oraz kontakty z potencjalnymi nabywcami. Sprzedając nieruchomość samemu, musisz orientować się w kwestiach prawnych i finansowych, by nie narazić się na kłopoty.

Jak sprzedać dom bez pośredników

Sprzedając dom samodzielnie, ogłoś zamiar korzystając z siły swojego profilu prywatnego w mediach społecznościowych oraz serwisów internetowych, gdzie można umieścić ogłoszenia o oferowanej nieruchomości. Możesz również wywiesić na płocie posesji baner informujący o tym, że chcesz sprzedać nieruchomość.

Jeśli zależy ci na czasie i chcesz szybko sprzedać dom, nie rób zdjęć smarfonem, ale zamów sesję zdjęciową u profesjonalnego fotografa. W wielu biurach nieruchomości ta usługa jest darmowa, jeśli zlecasz sprzedaż nieruchomości na wyłączność. Warto skorzystać również wtedy, gdy masz umowę otwartą, bo koszt sesji jest niewielki (kilkaset złotych), a efekty w postaci większej liczby zainteresowanych oglądaniem są bardzo prawdopodobne.

Jakie domy sprzedają się najlepiej?

Czy trudno sprzedać dom? Jednym z kluczowych czynników, który decyduje o atrakcyjności oferty jest lokalizacja domu. Nieruchomości położone w popularnych i dobrze skomunikowanych dzielnicach mają większe szanse na szybką sprzedaż. Ważna jest bliskość szkół, sklepów, parków.

Ważnym argumentem jest stan techniczny domu. Budynki, które nie wymagają większych remontów są bardziej atrakcyjne dla potencjalnych nabywców. Dom musi być solidnie zbudowany i posiadać sprawne instalacje. Duże, przestronne pokoje oraz funkcjonalny układ pomieszczeń są często poszukiwane. Gabinet, garderoba czy spiżarnia mogą zwiększyć atrakcyjność domu.

Duże znaczenie dla potencjalnych nabywców mają estetyka i wykończenie domu. Bardzo często poszukiwane są nieruchomości z nowoczesnym designem i wysokiej jakości materiałami wykończeniowymi. Kluczowym czynnikiem decydującym o sprzedaży domu jest cena. Nie powinna być zbyt wysoka, gdyż może odstraszyć potencjalnych nabywców, ale zbyt niska sprowokuje podejrzenia co do jakości domu.

Kiedy najlepiej sprzedają się domy?

Na tempo sprzedaży domu może mieć wpływ pora roku. Zazwyczaj bardziej korzystne dla sprzedaży domów są wiosna i lato. Wiele osób preferuje przeprowadzki latem, kiedy dzieci mają wakacje i łatwiej jest znaleźć nowe miejsce zamieszkania. Jak szybko sprzedają się domy? Jeden z renomowanych pośredników na rynku nieruchomości podaje, że ilość czasu potrzebnego na sprzedaż domu wynosi ok. 6-9 miesięcy. Próba sprzedaży na własną rękę może ten proces przedłużyć, choć niższa cena w przypadku braku pośrednika bywa ważnym argumentem.

Jakie domy wybierają Polacy? Z badań przeprowadzonych na rynku nieruchomości wynika, że najchętniej Polacy wybierają domy od 100 do 150 mkw. Zainteresowanie obiektami od 150 do 200 mkw. z roku na rok maleje.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button