Jakie mieszkania na sprzedaż w Warszawie cieszą się największą popularnością ze strony kupujących? Sprawdźmy!

Jeszcze kilka lat temu nowe mieszkania w Warszawie zwykle miały powierzchnię użytkową, które przekraczała 60 metrów kwadratowych. Dziś na rynku prym wiodą zupełnie inne rodzaje nieruchomości. Jakie lokale są obecnie popularne? Jak wygląda dynamika wzrostu cen? Sprawdźmy!

Jakie posesje cieszą się największym zainteresowaniem ze strony kupujących?

Myliłby się każdy, kto stwierdziłby, że metraż nie ma znaczenia przy zakupie nieruchomości. Jest on absolutnie kluczowy. Duża w tym rola szybko rosnących cen na stołecznym rynku nieruchomości. Analizując dane, można szybko oszacować, że średnia kwota zakupu mieszkania na sprzedaż w Warszawie wzrosła (w ujęciu rocznym) o około 12%.

Co ciekawe, największą dynamikę wzrostu można zaobserwować na Wawrze. Tutaj lokale mieszkalne podrożały średnio o około 17%. Najmniejsze wzrosty notuje obecnie Śródmieście, czyli najdroższa dzielnica w mieście stołecznym. Tu stawki zwiększyły się tylko o 5%.

Sporo osób zastanawia się też nad tym, ile czasu potrzeba na sprzedaż mieszkania w stolicy. Szacuje się, że uśredniona żywotność jednego ogłoszenia to około 85 dni. W tym czasie powinno nam się udać znaleźć nabywcę.

Korzystając z usług takich firm, jak SonarHome, można ten czas znacznie skrócić. Jeśli zdecydujemy się sprzedać nasz lokal mieszkalny bezpośrednio do firmy, korzystając w tym celu z usługi iBuyer, to od dostarczenia i podpisania wszystkich niezbędnych dokumentów, pieniądze powinny zostać przelane na nasze konto zaledwie w tydzień.

Jakie mieszkania do zakupu cieszą się obecnie największą popularnością?

Na pewno trzeba wskazać na rosnącą popularność niewielkich metraży. W pierwszej połowie 2021 roku przeciętna wielkość mieszkań z warszawskiego rynku wtórnego była zbliżona do 52 mkw, co oznacza spadek średnio o dwa metry kwadratowe, gdy zestawimy te dane z rokiem 2020.

Różnice doskonale widać na Targówku i Bielanach. To właśnie w tych dzielnicach miasta stołecznego średnia wielkość lokalu wystawionego na sprzedaż zmniejszyła się o około 5 mkw. Podobnie wygląda sytuacja w dzielnicy Włochy — tu spadek szacuje się na 4 metry kwadratowe.

Wyjątkiem od tej reguły jest Bemowo. To jedna z niewielu dzielnic w Warszawie, gdzie popularność wciąż trzymają nieco większe, bo 60-metrowe nieruchomości. Statystycznie największe lokale są na Wilanowie — bez trudu powinniśmy odnaleźć posesje o powierzchni użytkowej przekraczającej 75 mkw.

Co, jeśli interesuje nas małe mieszkanie do kupienia? Zgodnie z raportem SonarHome, najprościej będzie je znaleźć na Woli, Pradze Północ i Targówku. To właśnie tutaj znajdują się lokale o powierzchni użytkowej mniejszej niż 50 mkw — idealne dla osób, które cenią sobie minimalizm.

Prognoza na przyszłość

Widać dość wyraźnie, że w Warszawie coraz większą popularność zyskują małe, ustawne lokale mieszkalne, także kawalerki. Już dziś procentowy udział nieruchomości o powierzchni między 30 a 40 mkw przekracza 15,5%. Tendencję wzrostową widać też dla lokali między 40 a 50 mkw.

Maleje popularność dużych (90-100) i bardzo dużych (pow. 100 mkw) mieszkań. Na rynku lokali o powierzchni zbliżonej do 50 a 60 metrów panuje stagnacja. Wiele wskazuje na to, że kolejne lata jeszcze bardziej pogłębią zachodzące na stołecznym rynku zmiany.

Oczywiście w Warszawie wciąż będą powstawać duże lokale mieszkalne oraz wille, jednak wiele wskazuje na to, że będą one miały charakter o wiele bardziej elitarny, niż ma to miejsce obecnie. Jednymi z głównych winowajców tego stanu rzeczy są galopująca inflacja oraz drożyzna.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button