Czy ceny nieruchomości na sprzedaż spadną w 2022 roku?

Regularne podwyżki stóp procentowych i dwucyfrowa inflacja to główne czynniki, które mają wpływ na chwilowe spowolnienie cen na rynku nieruchomości. Coraz więcej Polaków zastanawia się jednak, kiedy spadną ceny mieszkań, bo chcą kupić taniej. Jakie będą ceny nieruchomości i co mówią prognozy na 2022 rok?

Ceny mieszkań a prognozy na 2022 rok

Obecna sytuacja sprawia, że bardzo wiele osób zastanawia się, czy ceny nieruchomości spadną, i wciąż ma nadzieję, że uzyska kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości. Warto jednak mieć na uwadze, że według statystyk już teraz w porównaniu do poprzedniego roku ceny nieruchomości są droższe o ok. 17%. Dla przyszłych kredytobiorców oznacza to jedno: nie powinni spodziewać się jakiegokolwiek spadku cen nieruchomości.

Statystyki GUS w 2021 roku wskazują jednoznacznie, że w I kwartale 2021 roku poziom inflacji wynosił 4,3%. Natomiast pod koniec 2021 roku wzrósł już do 8,6%. W tym roku inflacja w lutym wyniosła 8,5%, w marcu aż 11%, a w kwietniu aż 12,3%! Wysokie stopy procentowe mają niekorzystny wpływ na sytuację na rynku nieruchomości. Do tego należy również wziąć pod uwagę rosnące ceny materiałów budowlanych.

Analitycy szacują, że pewien spadek cen nieruchomości potrwa do 2023 roku, a ceny nieruchomości w porównaniu do obecnego roku będą niższe o ok. 7,8%. Według analityków bankowych tempo wzrostu cen w 2022 roku za nieruchomości ze względu na obecną inflację ma zmniejszyć się o ok. 2% w stosunku do poprzedniego roku.

Jednak należy mieć na uwadze, że obecna sytuacja może potrwać nawet do końca przyszłego roku! Dlaczego? Przede wszystkim wartość nieruchomości od wielu lat wzrasta i obecna sytuacja związana z chwilowym wyhamowaniem cen nieruchomości wcale nie wpłynie na spadek cen mieszkań.

Ceny nieruchomości a prognozy długoterminowe – jakie będą ceny nieruchomości w 2022 roku?

Prognozy długoterminowe dotyczące ceny nieruchomości nie są zbyt optymistyczne. Rynek nieruchomości mimo wysokiej inflacji cen i niskiej zdolności Polaków w zakresie kredytów hipotecznych w tym roku nieco zwalnia tempo. Jednak nie oznacza to, że nie warto inwestować w nieruchomości lub spodziewać się, że kiedykolwiek ceny nieruchomości będą niższe.

Dlaczego ceny nieruchomości nie spadną?

Z uwagi na zwiększenie imigrantów w Polsce spowodowane wojną w Ukrainie i wzrastające z roku na rok potrzeby mieszkaniowe Polaków. Pomimo obecnej sytuacji nadal wzrasta wartość nieruchomości i ta tendencja utrzyma się jeszcze przez wiele lat. Inwestowanie w nieruchomości to świetny sposób, by ochronić kapitał przed inflacją.

To w pewien sposób tłumaczy, dlaczego obecna sytuacja związana z chwilowym spadkiem zainteresowania potencjalnych klientów – nie przełoży się na niższe ceny nieruchomości.

Dodatkowymi powodami są również rosnące koszty budowlane, które należy wziąć pod uwagę w przyszłości.

Ceny nieruchomości a prognozy na 2022 rok – czy można spodziewać się niższych cen?

Przy obecnej inflacji i drożejących materiałach budowlanych, a także coraz niższej zdolności kredytowej Polaków i coraz większych wymaganiach banków w zakresie kredytów hipotecznych, nie należy spodziewać się spadku cen nieruchomości.

Zdaniem ekspertów w zakresie przyszłych inwestycji budowlanych należy się przygotować na jeszcze większe podwyżki związane chociażby ze zwiększonymi stawkami materiałów budowlanych.

Sprzedaż nieruchomości – jak się przygotować?

Chcesz dobrze przygotować się do sprzedaży swojej nieruchomości, ale nie wiesz, od czego zacząć? Jeśli przerażają Cię kwestie formalne lub chcesz je oddelegować doświadczonej firmie, by mieć pewność, że wszystko będzie pod kontrolą, to zdecydowanie warto skorzystać z usług, jakie oferuje agencja nieruchomości Loco Estate w Warszawie i Krakowie: https://loco-estate.com/.

Jeśli od dłuższego czasu próbujesz sprzedać nieruchomość na własną rękę, czyli bez wsparcia profesjonalnego agenta nieruchomości, i nadal borykasz się z małym zainteresowaniem klientów Twoim lokalem, to najwyższa pora, by biuro nieruchomości Loco Estate z siedzibą w Warszawie i Krakowie pomogło Ci w sprzedaży mieszkania lub domu.

Dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem nieruchomości?

Chcesz sprzedać lub kupić nieruchomość? Doświadczona agencja nieruchomości Loco Estate Ci w tym pomoże!

Sprzedaż nieruchomości z doświadczonymi ekspertami to gwarancja bezpiecznego procesu i szybszego znalezienia potencjalnego kupca. Niezależnie od tego, czy chcesz kupić swoją pierwszą nieruchomość lub kolejną, czy sprzedać swoje lokum za dobrą cenę, doświadczeni agenci nieruchomości przeprowadzą Cię przez proces wszelkich formalności i pomogą w realizacji wszelkich procedur!

Mieszkania nie będą tańsze!

Według zdań ekspertów specjalizujących się w sprzedaży nieruchomości nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w tym i w kolejnych latach. Chwilowy spadek popytu nie spowoduje niskich cen nieruchomości w dłuższej perspektywie czasu. Dodatkowo szacuje się, że podwyżki cen materiałów budowlanych wpłyną na zwiększenie kosztów związanych z budową, do czego jeszcze bardziej będą się musieli przyzwyczaić przyszli inwestorzy.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button