Do czego służą wertykulatory i aeratory?

Dla wielu osób możliwość posiadania własnego ogrodu jest czymś kluczowym i bardzo istotnym. O własną oazę zieleni trzeba jednak w odpowiedni sposób dbać tak, aby faktycznie mogła cieszyć nasze oczy. Można wymienić bardzo wiele sprzętów będących podstawowym wyposażeniem każdego ogrodnika. Jednakże, w kontekście dbania o piękny trawnik, na pewno trzeba się przyjrzeć takim urządzeniom jak wertykulatory i aeratory.

Wertykulator – do jakich prac na pewno okaże się nieoceniony?

Przede wszystkim, wertykulatory i aeratory to maszyny, które wykorzystuje się już na starcie sezonu, czyli wczesną wiosną. Zima jest ciężką porą roku, po której trzeba pobudzić trawnik do intensywnego wzrostu. I tutaj pojawiają się wertykulatory- urządzenia, które można zakupić w wersji ręcznej, spalinowej oraz elektrycznej. W przypadku niewielkich połaci trawnika- można pokusić się o tanie urządzenie ręczne, musimy się jednak liczyć z tym, że będzie ono od nas wymagają sporych nakładów siły. Zadaniem wertykulatora jest nacinanie darni w pionie tak, aby pozbyć się z niej wszystkiego, co zbędne. W ten sposób z trawnika usuniemy chwasty, mech, a także obumarłe części roślin.

Dlaczego warto przeprowadzać regularną wertykulację?

Na pewno dlatego, że jest to zabieg pielęgnacyjny dla każdego trawnika. Pozbywamy się dzięki niemu chwastów, które mogą zdominować trawę i szybko się rozprzestrzenić psując jego wygląd. Wertykulacja stymuluję trawnik do wzrostu, usuwa warstwę wilcu, która powstaje przez zimę i która ogranicza możliwość wnikania powietrza i substancji odżywczych w głąb. W przypadku regularnego wykonywania tego zabiegu dobrze jest mieć wertykulator na własny użytek.

A do czego wykorzystuje się aerator?

Wertykulatory i aeratory to maszyny, które doskonale sprawdzają się razem. O ile wertykulator nacina darń o tyle aerator ją po prostu nakłuwa. Proces nakłuwania działa doskonale na powierzchnię trawnika, gdyż dzięki niemu do wnętrza gleby może dostać się powietrze. Tym samym korzenie otrzymują większe dawki tlenu, co stymuluje ich korzenie do rozrastania się. W efekcie, rośliny są pobudzone, mogą rozbudować korzenie i mocniej rozwijać swoje części nadziemne. Aeracja sprawia też, że trawnik traci mniej wilgoci, gdyż parowanie wody zostaje ograniczone.

W jaki sposób wykonywać aerację trawnika?

Proces ten można powtarzać. Wertykulację wykonujemy więc wczesną wiosną i dajemy czas na to, aby trawnik się zregenerował. Aerację wykonujemy wiosną, ale możemy też powtórzyć ją w szczycie sezonu lub na jesień. Sama aeracja wymaga oczywiście odpowiedniego sprzętu- od najprostszych butów z kolcami do dedykowanej do tego celu maszyny. W zależności od długości kolców, można ją wykonywać powierzchniowo lub też głęboko. Wiele zależy też od gleby, na której będzie wykonywana- przy glebach cięższych zaleca się aerację głębszą. Wykonywanie wertykulacji i aeracji musi być poprzedzone dokładnym oczyszczeniem trawnika np. z liści czy gałęzi. To najlepszy możliwy sposób zadbania o tę zieloną przestrzeń.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button