Nieruchomości a blockchain: upraszczanie transakcji i zwiększenie przejrzystości

Proces zakupu nieruchomości może trwać zaledwie kilka minut, dzięki inteligentnym kontraktom NFT i zdalnym spotkaniom. Sprawdźmy, jak wykorzystać blockchain w obrocie nieruchomościami.

Nieruchomości są solidną inwestycją tak długo, jak długo mamy domy. Posiadanie i zarządzanie inwestycjami wymaga jednak znacznych nakładów finansowych. Często głównym źródłem finansowania jest kredyt.

Fundusze inwestycyjne pozwoliły małym inwestorom zaangażować się w bardziej znaczące projekty.

Procesy prawne i finansowe związane z własnością i obrotem nieruchomościami były uciążliwe i czasochłonne. Wkraczamy jednak w erę Web3. Pojawiła się nowa opcja, która rewolucjonizuje system. Czyni go bezpieczniejszym i łatwiejszym do śledzenia oraz skraca czas trwania transakcji.

Proces zakupu nieruchomości może trwać zaledwie kilka minut, dzięki inteligentnym kontraktom NFT i zdalnym spotkaniom.

Sprawdźmy, jak wykorzystać blockchain w obrocie nieruchomościami.

Web3 i NFT: Najnowsze rozwiązania w obrocie nieruchomościami

Wielu z nas doświadczyło problemów podczas długotrwałego procesu zakupu nieruchomości. Aby sfinalizować transakcję, musimy przejść przez procedury bankowe, kontaktować się z prawnikami, agentami i wieloma pośrednikami na każdym etapie.

Czy słyszałeś o możliwości zakupów artykułów spożywczych, samochodów, wakacji, kryptowalut czy dzieł sztuki za pomocą kilku kliknięć? Nie mamy tu na myśli sklepów internetowych.

Sprzedaż nieruchomości w technologii blockchain już trwa w Stanach Zjednoczonych.

Propy, amerykańska platforma nieruchomości specjalizująca się w blockchain i NFT, uruchomiła pierwszą oficjalną sprzedaż nieruchomości przy użyciu technologii blockchain w 2021 roku. Firma robi znaczące postępy, pokonując problemy prawne i opracowując użyteczny system definiujący sposób działania nowej ery sprzedaży i transferów nieruchomości.

Od tego czasu pojawiło się kilka innych transakcji sprzedaży nieruchomości opartych na NFT. Najnowsza przełomowa sprzedaż Propy, która według nich jest trzecią na świecie, została zakończona w ciągu 24 godzin. Obejmowała cyfrową aukcję po wybiciu NFT i wdrożeniu inteligentnego kontraktu.

Wiele lat przed tymi transakcjami, w Wielkiej Brytanii, HM Land Registry podjął pierwsze kroki w kierunku blockchain. Celem było przyspieszenie transakcji, przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa.

W marcu 2019 r. sprzedaż domu w zabudowie bliźniaczej w Gillingham, zakończona tradycyjnymi metodami, zajęła 22 tygodnie. Kupujący i sprzedający szacowali 6 tygodni.

HM Land Registry wykorzystało technologię NFT. Podczas grupowego spotkania Zoom, transakcja zakończyła się w mniej niż 10 minut. Każdy krok był zautomatyzowany.

NFT i fundusze inwestycyjne

Dzięki technologii blockchain możemy kupować i sprzedawać nieruchomości NFT. W jaki sposób wpływa to na fundusze inwestycyjne? Jednym ze sposobów może być wykorzystanie własności ułamkowej (FO), a innym zdecentralizowane zautomatyzowane organizacje (DAO).

Ułamkowa własność nieruchomości ma mniej prawnych przeszkód do przeskoczenia przy użyciu blockchain i NFT niż sprzedaż pojedynczej nieruchomości. Właściciele domów, agenci lub deweloperzy mogliby sprzedawać udziały w swoich nieruchomościach lub inwestycjach wielu inwestorom jako indywidualne tokeny. To wyeliminowałoby konieczność korzystania z kosztownych pośredników.

Każdy token reprezentowałby procent całego funduszu. Inteligentne kontrakty automatyzowałyby wypłatę podziału zysków, dochodów z najmu i dywidend. Mogłaby to być nowa szansa dla inwestorów z ograniczonym kapitałem początkowym.

Zdecentralizowane, zautomatyzowane organizacje pozyskują i inwestują kapitał w projekty, które idealnie zapewnią zwrot z inwestycji, podobnie jak firma venture capital. Jednak w przeciwieństwie do VC, każdy udziałowiec ma głos i prawo głosu, a wszystko to jest zarządzane za pomocą inteligentnych kontraktów NFT.

DAO są dostępne dla każdego, kto ma dowolną ilość kapitału do zainwestowania. Akcjonariusze podejmują decyzje zamiast zarządzających funduszami, a aktywa nie są blokowane na długie okresy. DAO są proste w konfiguracji, globalne i pozwalają inwestorom handlować swoimi udziałami, kiedy tylko chcą, jednocześnie głosując nad wszystkimi decyzjami.

Finansowanie NFT: Czy to alternatywa dla tradycyjnych kredytów hipotecznych?

W miarę jak technologia blockchain zbliża się do głównego nurtu, oferuje ona możliwość finansowania zakupów nieruchomości. Podobnie jak w przypadku własności ułamkowej, kupujący mógłby pozyskać wybranych inwestorów, kontaktując się z nimi bezpośrednio za pośrednictwem blockchain i szczegółowo określając warunki i harmonogram spłaty w inteligentnym kontrakcie opartym na NFT.

Płatności byłyby przekazywane za pośrednictwem łańcucha bloków proporcjonalnie do początkowego wkładu każdego inwestora. Dzięki prawnym transferom zarządzanym przez zautomatyzowane przetwarzanie inteligentnego kontraktu, potrzeba pośredników jest znacznie zmniejszona.

Czy to początek nowej ery?

W przypadku każdej nowej technologii jest wiele do zrobienia. Rośnie bezpieczeństwo i akceptacja sprzedaży kryptowalut, blockchain i NFT na całym świecie. Najprawdopodobniej kupowanie, sprzedawanie i inwestowanie w nieruchomości za pośrednictwem NFT to tylko kwestia czasu.

To błyskawiczny, tani i znacznie mniej podatny na oszustwa sposób.

Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat technologii blockchain, sprawdź kriptomat.io.

 

Artykuł sponsorowany.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button