Popularne

Projekt kuchni – zasady aranżacji i urządzania kuchni marzeń

Odpowiednio przygotowany projekt kuchni sprawi, że będziesz mieć szerokie pole do popisu w kwestii jej aranżacji. O czym musisz pamiętać?

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • Jak sprawić, aby kuchnia była ergonomiczna? Jak rozplanować funkcjonalną zabudowę kuchenną?
  • Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę podczas projektowania blatu kuchennego?
  • Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje szuflad kuchennych?
  • W jaki sposób sprawić, aby trudno dostępne miejsca były praktyczne dla domowników?
  • Które akcesoria do szuflad warto wybrać?
  • Czym charakteryzuje się funkcjonalna kuchnia?

Kuchnia to pomieszczenie, które warto precyzyjnie rozplanować. Jej wszelkie przeróbki, czy przemeblowania mogą być kosztowne. Z tego względu projekt kuchni powinien być rozsądny. Jak sprawić, aby ta była jak najbardziej funkcjonalna? Zanim przejdziesz do dalszej części artykułu, zapoznaj się również z tym wpisem: Kuchnia w stylu rustykalnym, czyli jaka?

Ergonomia w kuchni: najważniejsze zasady rozplanowania zabudowy kuchennej. Jaki kształt zabudowy wybrać?

Ergonomiczna kuchnia to taka, która została funkcjonalnie zagospodarowana. Dzieląc ją na strefy, zadbaj o prawidłowe następowanie po sobie miejsc, w którym przechowuje się produkty, potem się je myje, obrabia i poddaje obróbce cieplnej. Urządzając kuchnię, pamiętaj również o bezpieczeństwie osób, które będą z niej korzystać. Lodówka nie powinna, np. stać obok piekarnika. Kuchenkę gazową należy umieścić w odległości przynajmniej 50 cm od okna.

Odległość między nią a pionem kanalizacyjnym nie powinna przekraczać 300 cm. Chłodziarko-zamrażarkę umieść w odległości nieprzekraczającej 210 cm od zlewu oraz 270 cm od kuchenki. Najbardziej ergonomicznym usytuowaniem urządzeń będzie ustawienie po sobie lodówki, zlewozmywaka i płyty. Miejsca ustawienia poszczególnych urządzeń będą inne w zależności od rozmiaru pomieszczenia. Na samym początku warto zastanowić się, jaki kształt zabudowy kuchennej wybrać.

Projekt kuchni - zasady aranżacji i urządzania kuchni marzeń 2
Montaż mebli kuchennych to jeden z ostatnich etapów remontu kuchni.

Do najczęściej spotykanych zabudów kuchennych należą:

  • zabudowa w kształcie litery U,
  • zabudowa w kształcie litery L.
  • zabudowa w kształcie litery G.

Poniżej znajdziesz dokładną charakterystykę poszczególnych rodzajów zabudów. Dzięki temu wybierzesz dla siebie najkorzystniejszą opcję.

Rodzaj Charakterystyka
zabudowa w kształcie litery U Dwa ciągi robocze znajdują się wzdłuż przeciwległych ścian. Połączone są trzecim, poprzecznym. Każdy ze sprzętów usytuowany jest wzdłuż innej ściany. Rozwiązanie to sprawdzi się w dużej kuchni z oknem, bądź w pomieszczeniu otwartym na pokój.
zabudowa w kształcie litery L Sprzęty rozstawione są wzdłuż prostopadłych ścian. Lodówka i zlewozmywak znajdują się pod jedną, a kuchenka — pod drugą. Przy wolnej ścianie można ustawić stół.
zabudowa w kształcie litery G Zabudowy przypominające literę G zyskały w ostatnich czasach na popularności. Jedną z ich odmian jest tzw. wyspa. Charakteryzuje się oddzielnym usytuowaniem blatu, który jest  przeznaczony do przygotowywania oraz spożywania posiłków. Rozwiązanie to sprawdzi się w dużych kuchniach.
zabudowa dwurzędowa Urządzenia znajdują się po przeciwnych stronach kuchni. Po jednej występują szafki ze zlewozmywakiem, kuchenką, a także blatem roboczym. Po drugiej — lodówka, wysoka szafa oraz długi blat. Rozwiązanie to sprawdzi się do krótkiego i jednocześnie szerokiego wnętrza (przynajmniej 240 cm), gdy odległość między dwoma rzędami szafek wynosi 90-120 cm.
zabudowa jednorzędowa Ciąg roboczy zaczyna lodówka. Za nią znajduje się szafka z blatem. Za nim usytuowany jest zlewozmywak i w odległości ok. 80-90 cm płyta grzejna. Za nią znajduje się 40-centrymetrowy blat. Zabudowa jednorzędowa sprawdzi się w  wąskich oraz małych kuchniach.

Pamiętaj, że zabudowa jednorzędowa jest jedną z najmniej wygodnych. Nie warto więc się na nią decydować. Natomiast najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest ustawienie tzw. trójkąta roboczego (czyli lodówki-zlewu-kuchenki) w sposób zwarty. Ciekawym rozwiązaniem jest również sytuacja, w której kuchnia ma meble do sufitu. Dzięki temu maksymalnie wykorzystasz dostępną przestrzeń. Rozwiązanie to często pojawia się w nowoczesnych i eleganckich kuchniach.

Projekt kuchni - zasady aranżacji i urządzania kuchni marzeń 3
Kuchnia z wyspą lub półwyspem marzeń

O czym pamiętać, projektując blat kuchenny i jak dobrze go oświetlić?

Prawidłowe oświetlenie blatu kuchennego gwarantuje wygodne gotowanie. Warto zadbać o równomierne oświetlenie całej jego powierzchni, a także zastosowanie naturalnej barwy światła. Ważną rolę odgrywa również zróżnicowanie oświetlenia poszczególnych stref oraz możliwość wykorzystania liniowych i punktowych elementów. Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią jest dopasowanie centralnego oświetlenia z bocznym.

Blat można oświetlić za pomocą:

  • taśmy LED,
  • lamp sufitowych,
  • kinkietów,
  • punktowego źródła światła,
  • lamp wiszących.

To, który rodzaj oświetlenia wybierzesz, zależy tak naprawdę od Ciebie. Wiedz jednak, że najczęściej stosowanymi i najatrakcyjniejszymi pod względem cenowym są taśmy lub listwy LED.

W jakie systemy warto wyposażyć szuflady kuchenne?

Jednym z popularniejszych rozwiązań są systemy bezuchwytowe Push to Open. Charakteryzują je gładkie fronty, a także estetyczny wygląd oraz bezpieczeństwo użytkowania. Kolejnym ciekawym systemem jest Servo Drive Blum. Szafki dzięki elektrycznemu napędowi otwierają się automatycznie. Wartym uwagi jest także system Soft Close. Szafki dzięki mechanizmowi ze stali nierdzewnej zamykają się bezgłośnie po lekkim ruchu. System Hailo Libero charakteryzuje się natomiast elektrycznym otwieraniem. Dzięki niemu możliwe jest otwarcie nawet mocno obciążonej szuflady.

Projekt kuchni - zasady aranżacji i urządzania kuchni marzeń 4
Nowoczesna nowa kuchnia – instalacja uchwyt do drzwi szafki

Sposoby na wykorzystanie trudno dostępnych miejsc w kuchni

Przyznasz, że meble kuchenne narożne do małej kuchni podczas zagospodarowywania są nie lada wyzwaniem, prawda? Zupełnie inaczej będzie w przypadku większej ilości miejsca. Dlaczego? Ciekawym zagospodarowaniem kuchennego narożnika jest tzw. karuzela, czyli obrotowa półka, której drzwi otwierają się do środka. Dzięki temu nie obijają frontów sąsiednich szafek, a także nie blokują do nich dostępu, gdy te są otwarte. Jej najpraktyczniejszy rozmiar wynosi 90 × 90 cm, w związku z czym rozwiązanie to sprawdzi się w większych kuchniach.

Równie funkcjonalnym i praktycznym rozwiązaniem jest także szafka typu „nerka”. Jej drzwi takiej otwierają się na zewnątrz, a półki całkowicie wysuwają. Działanie to umożliwia łatwy dostęp do jej zawartości. Nieco tańszym rodzajem szafki tego typu jest „półkole”. Tutaj półki wysuwają się do połowy. Praktycznym rozwiązaniem jest również szuflada w cokole znajdującym się pod dolnymi szafkami. Oznacza to, że półka umieszczana jest w miejscu, które z reguły pozostaje puste. Nada się do przechowywania małych naczyń lub ściereczek.

Jakie akcesoria do szuflad kuchennych dostępne są na rynku?

Do wyposażenia szuflady kuchennej należą akcesoria, wśród których można wymienić: wkłady na sztućce lub talerze. Ich zastosowanie pozwoli Ci na lepsze utrzymanie porządku, a także szybkie odłożenie i znalezienie potrzebnych sztućców, talerzy, czy innych akcesoriów. Wkłady te mogą być wykonane zarówno z tworzywa sztucznego, jak i z drewna.

Projekt kuchni - zasady aranżacji i urządzania kuchni marzeń 5

Ciekawym rozwiązaniem są również maty antypoślizgowe, które zapobiegają przesuwaniu się przedmiotów w trakcie otwierania i zamykania szuflady. Oprócz tego zabezpieczają jej dno przed kroplami wody, czy zadrapaniami. Świetnie sprawdzą się w szafkach, w których przechowujesz garnki.

Na szczególną uwagę zasługują również maty ochronne do szafki zlewozmywakowej. Jej specjalny kształt zapobiega wsiąkaniu płynów w dno mebla. Niektóre z nich w przypadku awarii syfonu umożliwiają zgromadzenie do 0,5 l wody.

5 inspiracji jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię na lata

Projektując kuchnię, musisz zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszym z nich jest dostępne miejsce, a także liczba osób korzystających z kuchni. W przypadku niewielkiej powierzchni i dużej liczby domowników projekt musi być szczególnie przemyślany. Jeśli dysponujesz większą przestrzenią, możesz zdecydować się na wyspę.

Projekt kuchni - zasady aranżacji i urządzania kuchni marzeń 6
Nowoczesna kuchnia z otwartą konstrukcją wyspy

Kolejną kwestią jest to, czy obok kuchni znajduje się spiżarnia. Jeśli tak, będziesz mógł przechowywać w niej różnorodne produkty. Wtedy kuchnia nie wymaga dużej ilości szafek.

Warto również zwrócić uwagę na styl pomieszczenia. Pomyśl o tym, jakie fronty do kuchni Ci się podobają. Wolisz nowoczesne, czy bardziej klasyczne wnętrza? W jakim stylu utrzymane są pozostałe pokoje w domu?

Równie ważny jest także budżet, jakim dysponujesz na wykończenie kuchni. Jeśli ten jest wysoki, możesz przeanalizować koszt kuchni na wymiar. Ten, w zależności od użytych materiałów, wynosi od 1000 do 2600 zł za metr bieżący. Zastanów się również, jak często jadasz w domu, a jak często na mieście. Jeśli rzadko gotujesz, nie warto inwestować w zaawansowane urządzenia, czy sprzęty.

Sposób, w jaki urządzisz kuchnię, powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Dobrze, jeśli swoim stylem będzie pasować do pozostałych pomieszczeń. Pamiętaj, że kuchnia to serce domu i to właśnie w niej spotyka się większość domowników. Powinna więc być nie tylko ergonomiczna, ale i przytulna.

FAQ

Zabudowa do kuchni – jakie są rodzaje?

Najczęściej spotykanymi zabudowami do kuchni są te w kształcie litery U, G oraz L. Pierwsze dwa rozwiązania sprawdzą się w dużych kuchniach.

Czym oświetlić blat kuchenny?

Blat możesz oświetlić za pomocą taśmy LED, lamp sufitowych, kinkietów, punktowego źródła światła, a także za pomocą lamp wiszących. Najpopularniejszym rozwiązaniem są taśmy LED. Nie dość, że estetycznie się prezentują, to jeszcze można je kupić w przystępnej cenie.

Projekt kuchni – o czym pamiętać?

Zwróć uwagę na dostępne miejsce, a także ilość domowników. Zastanów się, jakim dysponujesz budżetem. Przemyśl, jak często jadasz na mieście, a jak często w domu. Zwróć uwagę na to, czy nieopodal kuchni znajduje się spiżarnia. Zastanów się, czy preferujesz bardziej nowoczesny, czy może klasyczny styl kuchni.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button