Kuchnia stanowi serce każdego domu. To pomieszczenie, w którym domownicy spędzają zwykle wiele czasu i bywają tam po kilka razy dziennie, więc przestrzeń ta powinna być maksymalnie funkcjonalna. Za praktycznymi aspektami aranżacji tego pomieszczenia, przemawia również fakt, iż w kuchni wykonuje się wiele czynności wymagających precyzji i uwagi. Dobrze zorganizowana przestrzeń znacząco ułatwi przygotowywanie potraw i sprawi, że wszyscy mieszkańcy będą chętnie korzystali z tego pokoju. Jak tego dokonać?
Spis treści
Zasada ergonomicznego trójkąta
Najważniejszą zasadą w kontekście urządzania funkcjonalnej kuchni, jest podzielenie pomieszczenia na wygodne przestrzenie, których podstawą powinny być trzy główne strefy: ciepła (piekarnik, kuchenka), zimna (lodówka) oraz mokra (zlewozmywak i zmywarka). Pomiędzy tymi miejscami muszą być zachowane odpowiednie odległości, co umożliwia korzystanie z pomieszczenia kilku osobom jednocześnie. Wynika to także z aspektów praktycznych, gdyż podczas gotowania, każda z tych stref będzie potrzebna i korzystanie z tych przestrzeni nie powinno ze sobą kolidować. W idealnym przypadku te trzy punkty powinny się znajdować na planie trójkąta, lecz nie zawsze będzie to możliwe. Jeśli urządzenia związane z tymi miejscami mają się znajdować w jednej linii, to najbliżej wejścia powinna być umieszczona lodówka, następnie zlewozmywak, a dopiero potem strefa grzewcza. Powinny być one od siebie oddzielone blatami, dzięki czemu zachowany będzie logiczny ciąg, gdyż gotowanie rozpoczyna się zwykle od produktów zabieranych z lodówki, które są następnie myte, krojone i dopiero poddawane obróbce. Wiele osób będzie też wchodzić do kuchni tylko po jakąś rzecz z lodówki, więc nie należy stawiać jej w głębi pomieszczenia.
Dopasowanie do indywidualnych potrzeb
Ewentualna zmiana aranżacji kuchni jest dość problematyczna, z uwagi na różne instalacje i wielkie gabarytowo sprzęty, więc już na początku należy dobrze przemyśleć kwestię doboru wyposażenia. W tym celu warto zadać sobie pytanie jakie są potrzeby domowników. Jeśli mieszkańcy rzadko gotują i korzystają głównie z dań gotowych lub często jedzą na mieście, to być może niepotrzebny będzie piekarnik czy inny sprzęt do przygotowywania konkretnych potraw. Zamiast tego można wtedy wygospodarować choćby kącik jadalniany, co w kontekście użytkowania okaże się o wiele cenniejszą przestrzenią niż niewykorzystywane urządzenia AGD. Z kolei większe rodziny, które lubią spędzać czas na wspólnym gotowaniu, powinny zdecydować się na większe blaty, by wszyscy domownicy mogli jednocześnie wykonywać różne czynności. Prawdziwie funkcjonalna kuchnia, ma być dostosowana do potrzeb danych domowników.
Układ blatów i szafek
Poziom blatów należy dostosować do wzrostu użytkownika. Jeżeli w mieszkaniu czy domu znajdują się osoby o bardzo zróżnicowanym wzroście, to trzeba zastosować pewien kompromis, by każdy mógł bez problemu korzystać z tej strefy roboczej w kuchni. Bardzo ważne jest natomiast funkcjonalne rozmieszczenie szafek. W kontekście tych znajdujących się w dolnej części zabudowy, najlepiej unikać półek, gdyż wyjmowanie poszczególnych rzeczy będzie wymagało pochylania się lub nawet klękania, co będzie zdecydowanie mało wygodne. W tej części najlepiej sprawdzają się zatem szafki z szufladami, natomiast te z półkami można umieścić w formie podwieszonych mebli na górze. Warto unikać natomiast zabudowywania ściany aż pod sufit, gdyż górne półki będą wtedy nieosiągalne dla niższych domowników, co również nie będzie praktycznym rozwiązaniem. Istotne jest też przeznaczenie konkretnych szafek – w tych bliżej lodówki powinny się znajdować inne produkty spożywcze, w pobliżu strefy ciepłej można umieścić garnki czy patelnie, a naczynia i sztućce w okolicach zlewu, by po zmywaniu nie trzeba było przenosić tych rzeczy na drugą stronę kuchni.
Oświetlenie
Bardzo ważnym aspektem w kuchni jest oświetlenie. Samo górne źródło światła nie będzie w tym przypadku wystarczające, gdyż w tym pomieszczeniu wykonuje się wiele drobnych czynności, wymagających uwagi. W pokoju powinno się znaleźć kilka punktów oświetleniowych i konieczne trzeba zapewnić wystarczającą ilość światła w okolicy blatu, a więc głównej przestrzeni roboczej względem takich czynności jak choćby krojenie. Dobrze sprawdzają się lampy ścienne lub podwieszane pod dolną część szafek wiszących. Z kolei lampa sufitowa powinna być umieszczona centralnie, gdyż znajdując się przy złączeniu sufitu ze ścianą, takie źródło światła będzie w dużej mierze przesłonięte przez górną zabudowę. Przy wybieraniu okapu kuchennego, warto wybrać także model z wbudowaną lampą, która dodatkowo doświetli samą kuchenkę.