Kuchnia z wyspą w bloku jak nowocześnie połączyć ją z jadalnią?

Wyspa w kuchni połączona z jadalnią to jedno z nowocześniejszych rozwiązań wnętrzarskich.

Z artykułu dowiesz się:

 • jak połączyć kuchnię z jadalnią w bloku,
 • jak urządzić w bloku małą kuchnię z wyspą,
 • jak zaadaptować małą kuchnię w bloku,
 • dlaczego warto zdecydować się na szeroki blat kuchenny w małej kuchni,
 • jak ciekawie zaaranżować małą kuchnię z wyspą?

Jak zaadaptować je w bloku?

Małe wnętrza rządzą się swoimi prawami – w ich przypadku z pewnością nie sprawdzi się każde rozwiązanie aranżacyjne; należy natomiast skupić się na maksymalnym wykorzystaniu wolnej przestrzeni. Zasada ta dotyczy również kuchni, którą – jak się okazuje – można urządzić na wiele sposobów, nawet w bloku. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych aranżacji będzie wyspa kuchenna z kamienia połączona z jadalnią.

Czytaj także: Jak urządzić funkcjonalną i praktyczną kuchnię?

W jaki sposób połączyć kuchnię z jadalnią w bloku? Kiedy sprawdzi się takie przedłużenie?

Wyspa w kuchni z jadalnią nie jest żadnym nowym trendem – już od lat posiłkują się nim projektanci wnętrz. Niemniej jednak dotychczas rozwiązanie to cieszyło się dużą popularnością głównie wśród właścicieli domów, w których do zaaranżowania pozostawała spora przestrzeń. Dziś natomiast chętnie wykorzystują je także mieszkańcy bloków, które z pozoru wydają się stwarzać niewielkie możliwości aranżacyjne.

Kuchnia z wyspą w bloku jak nowocześnie połączyć ją z jadalnią? 2
Nowoczesne wnętrze wykonane w wiejskim stylu

Tymczasem dobrze rozplanowana zabudowa to właśnie klucz do sukcesu. Łączenie kuchni z jadalnią pozwala:

 • do maksimum wykorzystać wolną przestrzeń,
 • stworzyć piękną, spójną całość,
 • zaoszczędzić czas i energię dzięki braku konieczności przenoszenia posiłków z kuchni do jadalni,
 • uczestniczyć w życiu towarzyskim nawet w czasie przygotowywania posiłków.

Obecnie bardzo częstym rozwiązaniem w małych kuchniach jest przedłużenie blatu kuchennego, który pełni funkcję stołu. Dobrym pomysłem będzie też wyznaczenie dwóch stref – kuchennej i jadalnianej, np. poprzez położenie na podłodze innego rodzaju płytek. Przedłużenie kuchni będzie idealnym sposobem na wykorzystanie przestrzeni, zwłaszcza jeśli nie jest ona największa. Niemniej jednak nie sprawdzi się w każdym przypadku – gdy w bloku brakuje odpowiedniej wentylacji, zapachy będą przechodzić z kuchni do jadalni, co w niektórych sytuacjach może być naprawdę problematyczne.

Kuchnia z wyspą w bloku jak nowocześnie połączyć ją z jadalnią? 3
Dobrze zorganizowane wnętrze małej domowej kuchni ze zlewem pod oknem i lekkimi meblami z kuchenką i lodówką.

Jak urządzić małą kuchnię z wyspą w bloku?

Kuchnia z wyspą to marzenie wielu osób, nie tylko tych, które mają do dyspozycji wolno stojące domy. Coraz częściej na takie rozwiązanie aranżacyjne decydują się również mieszkańcy bloków, jednak w ich przypadku problemem zwykle jest stosunkowo niewielka przestrzeń do aranżacji. Projektanci mają jednak kilka sposobów na kuchnię z wyspą, która będzie połączona z jadalnią, także w małych pomieszczeniach. Przedstawiono je w tabeli:

Rozwiązanie aranżacyjne Charakterystyka
Przedłużenie blatu kuchennego Przedłużając blat kuchenny, tworzymy z niego pełnowartościowy stół. Do tego dobrze przystosowana jest kuchnia w kształcie litery L, która jest stosunkowo długa.
Wyspa jak barek Wyspa kuchenna może pełnić nie tylko rolę dodatkowego blatu, lecz również stać się stołem. Niemniej jednak takie rozwiązanie sprawdza się zwykle tylko w przypadku, gdy w domu mieszkają 2-3 osoby.
Wyspa z szafkami W tym przypadku wyspa kuchenna to tak naprawdę sporych rozmiarów szafka, która jest w stanie pomieścić wiele produktów czy akcesoriów kuchennych. Jednocześnie drzwiczki pozostają ukryte, dzięki czemu nie rzucają się w oczy.
Wyspa jako półka To rozwiązanie jest podobne do wyspy-szafki, jednak tutaj mamy do czynienia z otwartymi półkami. Dobrze sprawdzi się zwłaszcza w mieszkaniach osób, które lubią liczne dekoracje lub na przykład kolekcjonują butelki wina. Półki, co do zasady, powinny pomieścić sporo, lecz jednocześnie należy zadbać o to, aby panował w nich porządek.

Mała kuchnia w bloku – jak wykorzystać maksimum przestrzeni? Jakie zabudowy będą odpowiednie?

Jak rozplanować kuchnię w bloku? To pytanie spędza sen z powiek nie tylko właścicielom mieszkań, lecz również projektantom wnętrz. Króluje tutaj zasada maksymalnego wykorzystania przestrzeni, tak aby nie musieć z niczego rezygnować. Doskonałym, popularnym zwłaszcza w kawalerkach rozwiązaniem jest salon z aneksem kuchennym. Tutaj konieczne będzie wykorzystanie nie tylko odpowiedniej wentylacji, ale też wielu punktów świetlnych, dzięki którym przestrzeń zyska blask. Coraz częściej właściciele mieszkań decydują się zamówić kuchnię na wymiar, tak aby szafki idealnie wypełniały przestrzeń. Warto też postawić na półki do samego sufitu, zwłaszcza w niższych pomieszczeniach. Mobilne meble i składane blaty to propozycje dla osób, które chciałyby urządzić mieszkanie w stylu minimalistycznym. Dzięki nim jedną rzecz można wykorzystać na wiele sposobów – dobrym przykładem będzie chociażby blat, który w chwilę może zmienić się w funkcjonalny stół. Ciekawym rozwiązaniem w osobnych pomieszczeniach kuchennych jest rezygnacja z drzwi bądź wybór drzwi przesuwnych.

Kuchnia z wyspą w bloku jak nowocześnie połączyć ją z jadalnią? 4
Mała rogowa przestrzeń kuchenna

Mała kuchnia w bloku – szeroki blat kuchenny gwarancją komfortu

Nieprawdą jest, że w małych kuchniach trzeba rezygnować z przestronnego, szerokiego blatu. Niestety, wciąż pokutuje przeświadczenie, że małe kuchnie są całkowicie niefunkcjonalne, tymczasem wystarczy tylko odpowiednio zaplanować przestrzeń, aby stworzyć dla siebie przyjemny kącik do pracy. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie wyspy lub półwyspu właśnie w roli blatu kuchennego. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na wyspę kuchenną, starannie rozplanujmy rozmieszczenie mebli w pomieszczeniu. Dobrze, aby zachować przy tym jeden ciąg blatu, tak aby zapewnić sobie jak najwięcej przestrzeni. Pamiętajmy, że blat kuchenny możemy umieścić także nad zmywarką czy pralką, jeśli takowa stanie w kuchni. Jakiej szerokości powinien być dobry blat kuchenny? Specjaliści radzą, aby wybierać modele, które mają co najmniej 60 cm szerokości. Warto mieć na uwadze, że blaty laminowane mają do 120 cm szerokości, z corianu – 76-93 cm, z drewna – do 130 cm, a modele z kamienia przycina się z dużych płyt na żądany wymiar.

Kuchnia z wyspą w bloku jak nowocześnie połączyć ją z jadalnią? 5
Mała kuchnia w bloku z szerokim blatem kuchennym

5 trendów aranżacyjnych małej kuchnia z wyspą. Zobacz przykładowe aranżacje i galerie inspiracji

Wyspa w kuchni połączona z jadalnią to jedno z rozwiązań możliwych do zaadaptowaniu w bloku, jednak wymagających odpowiedniego opracowania. Najważniejsza jest tutaj koncepcja, która będzie dostosowana do wymiarów pomieszczenia, lecz również do potrzeb domowników. Oto 5 ciekawych propozycji:

 • przedłużenie blatu kuchennego – ów przedłużenie powinno mieć taki sam kolor, jak blat kuchenny. Dodatkowo warto wybrać krzesła w podobnej tonacji,
 • wyspa kuchenna w roli dużej szafki – doskonale sprawdzają się w tym przypadku przesuwne, niemalże niewidoczne gołym okiem drzwiczki,
 • wyspa kuchenna w roli witryny – można w niej umieścić np. butelki z winem czy różnego rodzaju elementy dekoracyjne,
 • szeroki blat kuchenny ze zlewem – jest to mało popularne rozwiązanie, lecz dobrze sprawdza się w niewielkich kuchniach,
 • półwysep kuchenny będący przedłużeniem mebli, z nieco wydłużonym blatem – całość powinna mieć kształt litery L.

Decydując się na wyspę z jadalnią, dobrym rozwiązaniem będzie zamówienie mebli na wymiar. Pozwala to dopasować nie do powierzchni, jaką mamy do zagospodarowania – nie zapominajmy, że nie chodzi tylko długość, lecz również o szerokość. Jednocześnie kierujmy się zasadą, że kuchnia z wyspą i jadalnią ma być przede wszystkim w pełni funkcjonalna, tak aby można w niej było wygodnie przygotowywać posiłki.

FAQ:

Jakie rozwiązania do małej kuchni cieszą się największą popularnością?

Małe kuchnie często łączone są z salonem, wykorzystuje się w nich meble mobilne oraz składane blaty. Ciekawą alternatywą może być też wyspa z jadalnią.

Dlaczego warto zadbać o szeroki blat, nawet w małej kuchni?

Szeroki blat daje przede wszystkim duży komfort pracy. Eksperci są zdania, że powinien mieć on co najmniej 60 m szerokości, choć oczywiście im szerszy, tym lepszy.

Kiedy połączenie kuchni z wyspą z jadalnią będzie dobrym rozwiązaniem?

Połączenie kuchni z wyspą sprawdza się zarówno w mniejszych, jak i większych mieszkaniach. Można je wykorzystać, jeśli zależy nam na jadalni, a jednocześnie nie mamy wystarczająco dużo miejsca na zaaranżowanie osobnego pomieszczenia.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem strony.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button